Relacja z konferencji „Innowacje w gospodarstwie rolnym szansą na sukces rolnika ekologicznego”

17 listopada 2016 r. tj. w czwartek, odbyła się wojewódzka konferencja pt. „Innowacje w gospodarstwie rolnym szansą na sukces rolnika ekologicznego” na sali w siedzibie PODR w Lubaniu.

                Organizatorami tej konferencji był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Gdyni.

                Konferencję otworzyła pani Ewa Szymańska z-ca dyrektora PODR w Lubaniu. Wspomniała, że w naszym województwie wzrasta zainteresowanie ekologiczną uprawą warzyw i owoców.

Katarzyna Radtke, kierownik Zespołu Ochrony Środowiska i Ekologii, zaprezentowała działania PODR na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w województwie pomorskim m.in. nowopowstałą bazę gospodarstw ekologicznych (dostępną na stronie www.podr.pl/ekobaza/), do której bezpłatnie mogą się zgłaszać certyfikowani rolnicy oraz przetwórcy ekologiczni z naszego województwa. Przedstawiła również jak funkcjonuje blog dla rolnika (dostępny na stronie podr.pl lub  strefa.agro.pl ) z wideo poradami.

Następnie  dr Daniel Roszak, kierownik  Działu Ekonomiki PODR, przedstawił „Rachunkowość rolną PL FADN  jako innowacyjne narzędzie zarządzania gospodarstwem rolnym”. Zwrócił uwagę ile cennych informacji możemy uzyskać, dzięki takiemu sposobowi zapisu danych o gospodarstwie. Dzięki temu możemy lepiej zorganizować swoją pracę na gospodarstwie.

Wielu rolników czekało na wykład  dr Marii Buczek z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa – Brzezna sp. z o.o. „Dobór odmian roślin jagodowych do upraw ekologicznych”.  Zwróciła jakie odmiany truskawek, malin, porzeczek i innych wybierać przy gospodarowaniu ekologicznym ze względu np. na większą odporność na choroby, szkodniki.

Kolejną prelekcję wygłosiła  prof. Elżbieta Rozpara z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach nt. „Agrotechniki ekologicznych sadów i doboru odmian roślin sadowniczych”. Podkreśliła, jak ważne są zabiegi agrotechniczne i pielęgnacyjne w sadach i na plantacjach, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Prezentacja Pana mgr inż. Witolda Danelskiego o „Ochronie roślin na ekologicznych plantacjach” wywołała dyskusję na sali. Prelegent zaprezentował gdzie można znaleźć listę dozwolonych środków ochrony roślin i kto musi złożyć wniosek o zatwierdzenie danego środka.

Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali wykładu Pani prof. Jolanty Kowalskiej z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu o „Przydatności i zastosowaniu mikrobiologicznych środków i glebowych ulepszaczy w gospodarowaniu ekologicznym”. Pani prof. przedstawiła wyniki badań, jak konkretne dawki poszczególnych preparatów wpływały na plonowanie roślin.

Następnie głos zabrał Ian Weiss, który z żoną Zofią, prowadzi gospodarstwo ekologiczne w powiecie kartuskim. Laureaci tegorocznego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w kategorii „gospodarstwo towarowe” podzielili się swoimi doświadczeniami  i praktykami, jakie stosują we własnym gospodarstwie. Do tego prowadzą własny punkt gastronomiczny w Gdyni pod nazwą Oficyna Gdynia, gdzie sprzedają nie tylko własne produkty. Pokazali pozostałym rolnikom, że ciążą pracą i determinacją można osiągnąć swój wyznaczony cel.

Na koniec z-ca dyrektora ARR  OT w Gdyni Pan Rafał Karlikowski zaprezentował dwa tematy: „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” oraz „Współpraca-finansowanie innowacji w rolnictwie w ramach PROW 2014-2020”. Przedstawił z jakich konkretnych działań rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

Każdy uczestnik konferencji otrzymał próbkę produktu UGmax, a uwieńczeniem konferencji było losowanie nagród wśród certyfikowanych rolników: bon upoważniający do odbioru nawozu wapniowo-magnezowego z Kopalni Józefka, produkt z firmy EKODARPOL oraz preparaty z firmy ProBiotics.

Konferencji towarzyszyła degustacja produktów ekologicznych, która spotkała się z dużą aprobatą uczestników. A degustacja odbyła się dzięki:

Ser Farm Sp. z o.o.  Zakład Produkcyjny Zielin 1, 77 235 Trzebielino.

Produkty  ekologiczne, sery długodojrzewające :kaszubski chłopczyk, kaszubski chłop, Bismarck, Gouda, Edamski, Grift.

Oficyna Gdynia, prowadzona przez małżeństwo Weiss Zofia i Ian. Gospodarstwo  ekologiczne w Przytokach w powiecie kartuskim.

Produkty z ekologicznych składników: ciasto brownie, ciasteczka owsiane, chleb, tarty warzywne.

BioBazar Młode Miasto

Produkty ekologiczne:  soki owocowe, żeli, czekolada.

Edyta i Andrzej Klasa – Gospodarstwo ekologiczne w Ostrowie, w powiecie kartuskim.

 Produkt: konfitura z ekologicznych truskawek.

Gospodarstwo ekologiczne „Eko Barć 1954” Pasieka Państwa Patalas.

Produkty ekologiczne: miody.

Gospodarstwo ekologiczne Bogusław Szyca z powiatu chojnickiego.

Produkt ekologiczny: jabłka.

Gospodarstwo ekologiczne Marek Szutenberg z powiatu kartuskiego.

Produkty ekologiczne: jarmuż, pietruszka, dynia.

Zorganizowanie konferencji nie byłoby możliwe bez udziału firm sponsorujących. Ich bogata oferta produktów dozwolonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym, prezentowana podczas wystąpień oraz na stoiskach bardzo wzbogaciła konferencję:

– BioCert Małopolska Sp. z o.o. z  Krakowa jest jednostką certyfikującą działająca na terenie całego kraju.

– „Kanters” holenderska firma z siedzibą w Uden. Innowacyjne produkty oferowane:

organiczny polepszacz glebowy  oraz obornik suszony w formie nawozu  sypkiego i obornik granulowany w formie koncentratu

– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Rolmax Bartłomiej Korda z siedzibą w Tuchlinie. W ofercie urządzenia i maszyny rolnicze oraz serwis maszyn i urządzeń rolniczych.

Centrala Nasienna Zielenin Stanisław Małachowski z Kościerzyny. Głównym kierunkiem działalności Centrali jest produkcja kwalifikowanego materiału siewnego również ekologicznego .

– BioBazar Młode Miasto to przede wszystkim targ z ekologiczną żywnością – przyjazne miejsce dla fanów kuchni, gotowania i zdrowego stylu życia..

-Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EKODARPOL” Zbigniew Zubala z Dębna.  Oferta firmy to ponad 130 różnego rodzaju nawozów naturalnych, organiczno-mineralnych i mineralnych oraz innych środków do uprawy i ochrony roślin.

– NaturalCrop Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oferuje gamę wyselekcjonowanych innowacyjnych produktów do żywienia, stymulacji, uodparniania i ochrony roślin nie tylko ekologicznych.

P P H U Bogdan z Bolesławowa. Produkt UGmax Użyźniacz Glebowy jest płynnym koncentratem zawierającym zestaw odpowiednio dobranych mikroorganizmów oraz makro i mikroelementów.

Marek Brunka – Licencjonowany Doradca ProBiotechnologii, Probiotics – pożyteczne mikroorganizmy.

                Wszystkim sponsorom i darczyńcom produktów do degustacji  serdecznie dziękujemy.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, towarzyszyły jej liczne dyskusje przy stoiskach firm oferujących produkty do stosowania w rolnictwie ekologicznym oraz z prelegentami podczas przerwy i degustacji.

 

Opracowała: Agnieszka Jereczek

 

Materiały z konferencji

 

Ilość wyświetleń artykułu: 3192