Kierunki i możliwości rozwoju gospodarstw rolnych na obszarach Natura 2000

16 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej PODR w Lubaniu odbyła się konferencja wojewódzka pt. „Kierunki i możliwości rozwoju gospodarstw rolnych na obszarach Natura 2000”. Konferencję otworzył Andrzej Dolny Dyrektor PODR w Lubaniu.
Temat działalności rolniczej prowadzonej na obszarach Natura 2000 przedstawiła Anna Moś z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W pierwszej części swojego wystąpienia prelegentka wskazała i omówiła przykłady działań obligatoryjnych i fakultatywnych w planach zadań ochronnych ustanowionych dla obszarów Natura 2000 w woj. pomorskim. W drugiej części, przybliżyła procedurę ocen oddziaływania na obszar Natura 2000 w ramach każdej decyzji wymaganej przed realizacją przedsięwzięć.
Normy i wymogi wzajemnej zgodności obowiązujące rolników na obszarach Natura 2000 przedstawiła Joanna Wilińska z Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Obszary Natura 2000 to nie tylko ograniczenia. Do tej pory system dotacji stwarzał preferencje dla rolników, którzy zdecydowali się użytkować łąki i pastwiska w sposób sprzyjający zachowaniu ich wartości przyrodniczej (pakiety przyrodnicze programów rolno-środowiskowych). W pierwszym kwartale 2017 r. rolnicy, którzy zamierzają rozwijać gospodarstwa w kierunku racjonalnego wykorzystania trwałych użytków zielonych oraz produkcji zwierzęcej, prowadzonej zgodnie z wymogami ochrony środowiska, po raz pierwszy będą mogli skorzystać z dotacji inwestycyjnych. Projekt rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2016 r. dotyczący inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 omówiła kolejna prelegentka: Sylwia Skupień z Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Myśląc o sposobach zachowania zasobów przyrodniczych w ramach sieci Natura 2000 warto mieć na uwadze konieczność zachowania pozostałych zasobów środowiska, takich jak czyste wody i powietrze. Tematyką tą zajęli się specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, których poprosiliśmy o przedstawienie aktualnych możliwości wsparcia inwestycji w gospodarstwach rolnych ze środków Funduszu. Wiesław Butajło przedstawił problematykę gospodarki wodno-ściekowej na terenach o zabudowie rozproszonej. Zdzisław Czucha opowiedział o możliwościach dofinansowania inwestycji środowiskowych w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.
Celem konferencji było dostarczenie uczestnikom kompleksowych informacji, dla sprawnego ubiegania się o środki finansowe i realizację przedsięwzięć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po zakończeniu części wykładowej, podczas panelu dyskusyjnego, uczestnicy konferencji mieli możliwość porozmawiać ze wszystkimi wykładowcami i uzupełnić zasób pozyskanych informacji.

Materiały z konferencji

Ilość wyświetleń artykułu: 2809