Produkcja roślinna

Rzepak ozimy – jesień decyduje o sukcesie uprawy.

Rzepak ozimy jest rośliną szczególnej troski. To uprawa trudna, wymagająca zarówno pod względem stanowiska jak i nawożenia czy też ochrony chemicznej. Prawidłowe założenie uprawy wymaga staranności i dużego nakładu finansowego. Sukces w uprawie rzepaku w dużej mierze zależy od agrotechniki i ochrony stosowanej jesienią.

Cały artykuł po kliknięciu na link.

Opublikowano: 12-2020


Uprawa pożniwna w systemie tradycyjnym i uproszczonym

Jednym z najgorszych błędów agrotechnicznych w systemie uprawy tradycyjnym i uproszczonym jest pozostawienie po żniwach ścierniska bez uprawek. Postępując w ten sposób przede wszystkim tracimy cenną wodę glebową. Ucięte łodygi i źdźbła roślin poprzedzających nadal intensywnie transpirują powodując wysuszenie warstwy ornej. Na takim zasychającym ściernisku zaczynają rosnąć samosiewy zbóż czy rzepaku stanowiąc bazę pokarmową dla nowego pokolenia chorób grzybowych.

Cały artykuł po kliknięciu na link.

Opublikowano: 12-2020


Zwalczanie chwastów w uprawie buraka cukrowego ze szczególnym uwzględnieniem zachwaszczenia wtórnego

Na plantacjach buraków cukrowych chwasty są szczególnie niebezpieczne, gdy występują od momentu siewu do chwili zakrycia międzyrzędzi. Późniejsze wschody nie stanowią dla buraków istotnej konkurencji. Chwasty, pozbawione jednego z podstawowych elementów potrzebnych do życia, jakim jest światło, zanim zdążą się rozwinąć, giną pod zacieniającymi, dużymi blaszkami liściowymi buraków. A więc istotny jest początkowy okres rozwoju chwastów, w którym można rozróżnić dwa typy zachwaszczenia: pierwotne i wtórne.

Cały artykuł po kliknięciu na link.

Opublikowano: 04-2019


Mniej znane rośliny sadownicze cz. 1

W okresie zimowym, planując ewentualne rośliny do sadu przydomowego warto zwrócić uwagę na mniej znane drzewa i krzewy sadownicze. Rodzą one mniej lub bardziej smaczne owoce, ale bogate w witaminy oraz liczne składniki odżywcze  i prozdrowotne. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak też na przetwory. W większości te drzewa i krzewy owocowe posiadają także walory ozdobne, a wiele z nich jest mało wymagających i mrozoodpornych.

Cały artykuł po kliknięciu na link.

Opublikowano: 12-2018


Ochrona roślin ozdobnych przed mrozem w ogrodzie przydomowym

W ostatnich latach opady w śniegu w niektórych regionach kraju były nieznaczne lub krótkotrwałe. Jednocześnie zdarzały się okresy o bardzo niskich temperaturach, które mogły uszkadzać wrażliwe rośliny lub ich części. Śnieg zimą działa jak „pierzynka chroniąca rośliny przed przemarzaniem lub całkowitym wymarzaniem bardzo wrażliwych”.

Cały artykuł po kliknięciu na link.

Opublikowano: 12-2018


Kalendarz wydarzeń

Pomoc zdalna

Blog dla Rolnika

Blog dla Rolnika

Nasz miesięcznik

Pomorskie Wieści Rolnicze

SIR

BIOPOMORZE

PROJEKTY

 

Projekt BIOBALT

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Gospodarka nawozami

Racjonalna gospodarka nawozami

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2

Infobox projektowy 1

WFOSiGW wersja kolor

Infobox projektowy 2

Infobox projektowy 1

Infobox projektowy 3

Infobox projektowy 2