XVII Kaszubska Jesień Rolnicza, Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma w Lubaniu

Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 20 – 21 września br., odbyła się XVII Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy.

Już po raz dwunasty nieodłącznym elementem tej imprezy była Wojewódzka Wystawa Królików, a po raz siódmy zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego – człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu.

Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej byli: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorska Izba Rolnicza, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni. Naszymi Partnerami są Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Patronat medialny sprawowali: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Kaszëbë, Telewizja Kaszuby oraz portal internetowy Urzędu Marszałkowskiego „Wrota Pomorza”, portal Kościerski info, portal kościerzyna24info, www.pieknekaszuby. pl, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, czasopismo „Pielgrzym”, Rolnik Pomorski i Expres Rolniczy. Podczas Targów swoją ofertę zaprezentowało 60 firm obsługujących rolnictwo, 35 ogrodników, 100 firm handlowych i 59 wystawców królików, gołębi i ptactwa ozdobnego.

Jak co roku głównym punktem pierwszego dnia imprezy była ocena królików oraz wybór czempionów i wiceczempionów wystawy. Króliki oceniane były w trzech kategoriach: rasy duże, średnie i małe. Zwiedzający Targi mogli przyjrzeć się takiej ocenie i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze okazy hodowlane tych zwierząt.

W sobotę, wraz z pierwszymi promieniami słońca, nad Jeziorem Lubańskim w Nowej Karczmie rozpoczął się konkurs wędkarski o puchar Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Współorganizatorem tej imprezy było Towarzystwo Wędkarzy Kormoran z Nowej Karczmy.

Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce – Mariusz Wtulich, II miejsce – Sławomir Puzdrowski ze Stowarzyszenia „Kormoran”, a III miejsce – Wiesław Troka. Największą rybę – okonia o wadze 235 gram – złowił Zenon Szczypiorowski. Nie był to łatwy konkurs, ponieważ jego wyniki nie zależały tylko od zręczności zawodników, ale też od pogody, bioprądów i od tego czy i jaka ryba bierze.

Także w sobotę wszyscy zainteresowani pszczołami i innymi owadami mogli wysłuchać interesującego wykładu dr. Bernarda E. Vaissière z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Rolniczych pt. „Ochrona dzikich pszczół oraz ich rola w procesie zapylania”. Przez dwa dni targowe aż do 25 września można zwiedzić w budynku pasiecznym wystawę „Pszczoły w mieście”.

W niedzielę odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Rozpoczęły się one uroczystą mszą dożynkową koncelebrowaną przez księdza biskupa Ryszarda Kasynę. Tuż po niej korowód dożynkowy, prowadzony był przez orkiestrę dętą OSP Bysław z gminy Lubiewo, przemaszerował do sceny na teren wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła się świecka część uroczystości dożynkowych, po których podsumowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najpiękniejszym okazał się wieniec zrobiony przez sołectwo Borucino, pow. kartuski, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez parafię Stężyca, pow. kartuski, a trzecie dekanat Łupawa – parafia Mikorowo. Następnie wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Po części dotyczącej dożynek wręczono nagrody i wyróżnienia zdobywcom czempionatów i wiceczempionatów w Wojewódzkiej Wystawie Królików oraz podsumowano konkursy angażujące społeczeństwo wiejskie. Pierwszym z nich był konkurs AgroLiga, który upowszechnia pozytywne wzorce, promuje najlepszych rolników i najlepsze firmy pracujące na rzecz rolnictwa. Udział w tak prestiżowym konkursie niewątpliwie stanowi źródło ogromnej satysfakcji i radości. Po ogłoszeniu wyników Agro-Ligi podsumowano konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Celem konkursu jest promocja najlepszych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla gospodarstw ekologicznych, upowszechnianie wiedzy o metodach produkcji ekologicznej oraz wymiana doświadczeń między producentami ekologicznymi. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach: „Ekologia – środowisko” i „Ekologiczne gospodarstwo-towarowe”

Niemało emocji dostarczył wybór Hitu Targów, którym okazał się chleb z pyłkiem kwiatowym na miodzie, dzieło GS Sierakowice. Wyróżniono także kiełbasę krakowską drobiową z GS Żukowo. Najpiękniejsze stoisko zaprezentowała firma „Piękny Ogród” Jolanty Głąb z Lipna.

W niedzielę rozegrano także amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Odbyły się one w trzech kategoriach: parokonne, jednokonne oraz kuce i małe konie. Do zawodów zgłosiło się pięć zaprzęgów konnych. Zaprzęgi były oceniane pod kątem atrakcyjności, a powożący nimi pod kątem zręczności i umiejętności powożenia.

Współorganizatorami zawodów był Pomorski Związek Hodowców Koni oraz Jarosław Rolbiecki z Kalisza, gm. Dziemiany. I miejsce w kategorii „Para koni” zdobył Tomasz Chabowski powożący końmi fryzyjskimi Mustang i Wachit, w kategorii zaprzęgi jednokonne pierwsze miejsce zdobył Zbigniew Sznajder powożący koniem Bell, zaś w kategorii kuce i małe konie po najwyższe laury sięgnęła Kalina Marcewicz powożąca kucem Barbi. Tegoroczna Kaszubska Jesień Rolnicza była bogata w stoiska promujące powiaty, odbył się także kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych oraz konkurs pt. „Napoje regionalne”. Bardzo ważnym punktem w programie targowej niedzieli było uroczyste otwarcie należącego do PODR Pomorskiego Centrum Pszczelarskiego. Poświęcenia i otwarcia, w obecności licznie zaproszonych gości i odwiedzających targi, dokonali ks. biskup – Ryszard Kasyna i Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk. Nowo otwarte przedsięwzięcie przyczyni się do zahamowania zmniejszania się populacji owadów zapylających, a najważniejszym celem Centrum będzie działalność edukacyjna popularyzacja pszczelarstwa, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Po oficjalnych uroczystościach był czas na zabawę i relaks. Gwiazdą imprezy był Zbigniew Wodecki, którego występ przyciągnął bardzo liczną i wesołą publiczność.

Przez te dwa słoneczne dni przez Lubań przewinęło się około 15 tys. ludzi.

Partnerzy Kaszubskiej Jesieni Rolniczej:

pobrane

 

 

 

 

 

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 5514