Aktualności

Wicemarszałek Ryszard Świlski z wizytą w Lubaniu

Dodano: 02.09.2014

We wtorek 19 sierpnia 2014 r., w samo południe, do przyszłej siedziby PODR w Lubaniu k. Kościerzyny z wizytą roboczą przyjechał Ryszard Świlski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Ze strony Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku w spotkaniu uczestniczył Aleksander Mach – Dyrektor PODR.

Głównym celem wizyty było podsumowanie postępu prac związanych z modernizacją Pasieki w Lubaniu oraz ocena stanu przygotowań Ośrodka do realizacji projektu OZE.

Podczas spotkania Aleksander Mach – Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, przypomniał, że dokładnie rok temu, o tej samej porze w Lubaniu, Wicemarszałek Świlski miał okazję zapoznać się z planami modernizacji budynku pasieki, a tymczasem w roku bieżącym inwestycja jest już praktycznie w końcowej fazie realizacji.

Dyrektor PODR podkreślił, iż sfinalizowanie przez PODR przedsięwzięcia było możliwe dzięki dofinansowaniu, pozyskanemu w ramach realizowanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska projektu. Podczas wizytacji terenu inwestycyjnego Wicemarszałek odwiedził: nowy budynek pasieki, który obecnie spełnia wymogi sprzedaży bezpośredniej, bogato wyposażoną salę wykładową przeznaczoną do prowadzenia szkoleń dla pszczelarzy oraz zapoznał się koncepcją powstającej w tym miejscu ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ.

Należy nadmienić, iż modernizacja pasieki to tylko jeden z elementów inwestycji realizowanej przez PODR w ramach projektu z WFOŚ, która docelowo zakłada utworzenie właśnie w tutaj Pomorskiego Centrum Pszczelarskiego. W ramach działalności Centrum, pasieka pokazowa PODR w Lubaniu, już w bieżącym sezonie pszczelarskim rozpoczęła prowadzenie programu hodowlanego.

W tym roku, specjalistom PODR ds. pszczelarstwa udało się wyhodować w pasiece w Lubaniu około tysiąca matek pszczelich, a liczbę rodzin udało się powiększyć z 50 do 75.

Wicemarszałek Świlski wykazał duże zainteresowanie tematem. Podczas rozmowy ze specjalistami PODR ds. pszczelarstwa zadawał mnóstwo pytań na temat przebiegu tegorocznego sezonu pszczelarskiego oraz chciał bliżej zapoznać się z efektami „miodobrania’’ w tutejszej pasiece. Jak się okazało, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, jakie panowały tego lata dla pszczelarzy w województwie pomorskim, sezon miodobrania w pasiecie w Lubaniu można jak najbardziej zaliczyć do udanych. Pomimo, iż w bieżącym roku zebrano aż o 30% miodu mniej jak w roku ubiegłym, pszczelarzom PODR w Lubaniu z jednego ula udało się uzyskać 21 kg miodu, co w porównaniu do średniej wydajności w skali całego województwa (10 kg z ula) jest wynikiem zadowalającym.    

Po wizycie w pasiece Wicemarszałek Świlski wraz z Dyrektorem PODR – Aleksandrem Mach udali się w kierunku magazynów zbożowych Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W tym miejscu rozmowa skupiła się na podsumowaniu tegorocznego przebiegu żniw, wielkości zbioru oraz  samego przebiegu prac polowych. Ze sprawozdania przedstawionego przez Kierownika Działu w Lubaniu – Andrzeja Okrój wynika, że dzięki dobrej, słonecznej pogodzie, jaka utrzymywała się w naszym regionie od dłuższego czasu, żniwa w województwie pomorskim  zbliżają się ku końcowi. Na podstawie przedstawionych danych można było dowiedzieć się, iż stopień zaawansowania zbiorów zbóż w województwie pomorskim kształtuje się na poziomie ok.95%, w stosunku do powierzchni zasianej. Średnie ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce spadły w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W przypadku pszenicy i jęczmienia spadek ten jest znaczny, bo sięga nawet 15% – dla pszenicy, a 18% w przypadku jęczmienia. Najwyższe plony spodziewane są w rejonie Żuław i Powiśla, gdzie dominuje uprawa pszenicy i rzepaku, ale wysokich zbiorów można spodziewać się również w rejonie Kaszub, Kociewia i Nadmorskim, gdzie ze względu na odmienne warunki glebowe dominują uprawy żyta, owsa i jęczmienia.

Na zakończenie wizyty Wicemarszałka Świlskiego w Lubaniu, Aleksander Mach – Dyrektor PODR przedstawił projekt, planowanej na przyszły rok inwestycji – utworzenia w Lubaniu Innowacyjnego Centrum Energetycznego.

W ramach realizacji tego projektu Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego planuje na terenie Działu PODR w Lubaniu instalację czterech technologii OZE :

–  biogazowni o mocy 40 kW,

–  3 wiatraków o mocy, 1-2 kW, 5-6 kW oraz 10-12 kW,

–  modułów fotowoltaicznych ( paneli solarnych),

–  geotermii (pomp ciepła).

 „ Produkcja energii użytkowej ze źródeł odnawialnych to pewna, długoterminowa inwestycja w przyszłość  -podsumował Dyrektor PODR,  a  wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych takich,  jak biogaz, biomasa, energia słoneczna, czy też wiatrowa pozwala nam na budowanie swojej lokalnej siły i niezależności energetycznej, a także na pewną optymalizację kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych…”

 

Ilość wyświetleń artykułu: 9175

Kalendarz wydarzeń

Pomoc zdalna

Blog dla Rolnika

Blog dla Rolnika

Nasz miesięcznik

Pomorskie Wieści Rolnicze

SIR

BIOPOMORZE

PROJEKTY

 

Projekt BIOBALT

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Gospodarka nawozami

Racjonalna gospodarka nawozami

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2

Infobox projektowy 1

WFOSiGW wersja kolor

Infobox projektowy 2

Infobox projektowy 1

Infobox projektowy 3

Infobox projektowy 2