Aktualności
Wicemarszałek Ryszard Świlski z wizytą w Lubaniu
Dodano: 02.09.2014
Głównym celem wizyty było podsumowanie postępu prac związanych z modernizacją Pasieki w Lubaniu oraz ocena stanu przygotowań Ośrodka do realizacji projektu OZE.
Podczas spotkania Aleksander Mach – Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, przypomniał, że dokładnie rok temu, o tej samej porze w Lubaniu, Wicemarszałek Świlski miał okazję zapoznać się z planami modernizacji budynku pasieki, a tymczasem w roku bieżącym inwestycja jest już praktycznie w końcowej fazie realizacji.
Dyrektor PODR podkreślił, iż sfinalizowanie przez PODR przedsięwzięcia było możliwe dzięki dofinansowaniu, pozyskanemu w ramach realizowanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska projektu. Podczas wizytacji terenu inwestycyjnego Wicemarszałek odwiedził: nowy budynek pasieki, który obecnie spełnia wymogi sprzedaży bezpośredniej, bogato wyposażoną salę wykładową przeznaczoną do prowadzenia szkoleń dla pszczelarzy oraz zapoznał się koncepcją powstającej w tym miejscu ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ.
Po wizycie w pasiece Wicemarszałek Świlski wraz z Dyrektorem PODR – Aleksandrem Mach udali się w kierunku magazynów zbożowych Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W tym miejscu rozmowa skupiła się na podsumowaniu tegorocznego przebiegu żniw, wielkości zbioru oraz samego przebiegu prac polowych. Ze sprawozdania przedstawionego przez Kierownika Działu w Lubaniu – Andrzeja Okrój wynika, że dzięki dobrej, słonecznej pogodzie, jaka utrzymywała się w naszym regionie od dłuższego czasu, żniwa w województwie pomorskim zbliżają się ku końcowi. Na podstawie przedstawionych danych można było dowiedzieć się, iż stopień zaawansowania zbiorów zbóż w województwie pomorskim kształtuje się na poziomie ok.95%, w stosunku do powierzchni zasianej. Średnie ceny skupu zbóż i rzepaku w Polsce spadły w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W przypadku pszenicy i jęczmienia spadek ten jest znaczny, bo sięga nawet 15% – dla pszenicy, a 18% w przypadku jęczmienia. Najwyższe plony spodziewane są w rejonie Żuław i Powiśla, gdzie dominuje uprawa pszenicy i rzepaku, ale wysokich zbiorów można spodziewać się również w rejonie Kaszub, Kociewia i Nadmorskim, gdzie ze względu na odmienne warunki glebowe dominują uprawy żyta, owsa i jęczmienia.
Na zakończenie wizyty Wicemarszałka Świlskiego w Lubaniu, Aleksander Mach – Dyrektor PODR przedstawił projekt, planowanej na przyszły rok inwestycji – utworzenia w Lubaniu Innowacyjnego Centrum Energetycznego.
W ramach realizacji tego projektu Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego planuje na terenie Działu PODR w Lubaniu instalację czterech technologii OZE :
– biogazowni o mocy 40 kW,
– 3 wiatraków o mocy, 1-2 kW, 5-6 kW oraz 10-12 kW,
– modułów fotowoltaicznych ( paneli solarnych),
– geotermii (pomp ciepła).
„ Produkcja energii użytkowej ze źródeł odnawialnych to pewna, długoterminowa inwestycja w przyszłość -podsumował Dyrektor PODR, a wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych takich, jak biogaz, biomasa, energia słoneczna, czy też wiatrowa pozwala nam na budowanie swojej lokalnej siły i niezależności energetycznej, a także na pewną optymalizację kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych…”
Ilość wyświetleń artykułu: 10359