Relacja ze szkoleń nt. „„Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych…”

Pomorski  Ośrodek  Doradztwa Rolniczego w Gdańsku w ramach współpracy z Krajową Radą Spółdzielczą po raz drugi zorganizował 2 bezpłatne szkolenia w dniach 13-16 kwietnia 2015 r. pn. „Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej”.

Głównym celem szkoleń było  podniesienia wiedzy i świadomości w zakresie potrzeby odbudowy spółdzielczości rolniczej  i uzyskania jej właściwego miejsca w gospodarce kraju.

Dwudniowe szkolenia odbyły się w siedzibie PODR w Gdańsku w ramach ogólnopolskiego projektu Krajowej Rady Spółdzielczej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2007-2013, wdrażanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – VI Edycja Konkursów. Instytucja Zarządzająca PROW – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szkolenia cieszyły  się dużym zainteresowaniem zarówno wśród producentów rolnych, jak i przedstawicieli spółdzielni, członków i potencjalnych założycieli grup producentów rolnych oraz osób zatrudnionych w rolnictwie.

W ostatnich latach liczba nowotworzonych grup producentów w formie spółdzielni systematycznie rośnie. Łącznie na koniec 2014 r. w Polsce działało około 450 grup producentów w formie spółdzielni, w tym 161 spółdzielczych GP trzody, 105 GP ziarna zbóż lub nasion roślin oleistych,  56 GP mleka, 44 GP drobiu, 39 GP bydła mięsnego, blisko 30 spółdzielczych grup i organizacji producentów owoców i warzyw oraz 17 GP w pozostałych produktach.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  uwzględnia działania, w ramach których spółdzielnie rolnicze oraz spółdzielcze grupy i organizacje producentów mogą wnioskować o wsparcie finansowe z  UE. W działaniach tj.  „Tworzenie grup i organizacji producentów” oraz „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”  forma spółdzielni jest preferowana. Również w działaniach Transfer wiedzy i działalność informacyjna oraz Współpraca spółdzielczość oraz grupy producentów rolnych zostały umiejscowione.

Warto pamiętać iż integracja producentów rolnych przyczynia się do uzyskiwania właściwej pozycji  na rynku oraz  poprawy dochodowości  i konkurencyjności gospodarstw.

 

Ewelina Szyc

Dział Przedsiębiorczości WGDiA

Ilość wyświetleń artykułu: 2037