Relacja z konferencji wojewódzkiej pt. „Rola PODR w pozarolniczej aktywizacji zawodowej i rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa pomorskiego do 2020 r.”

Dnia 11 marca 2015 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się konferencja wojewódzka pt. „Rola PODR w pozarolniczej aktywizacji zawodowej i rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa pomorskiego do 2020 r.”, której organizatorem był Dział Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki PODR w Gdańsku. Konferencję otworzył wicedyrektor Krzysztof Pałkowski, witając licznie zebranych gości. Wśród uczestników konferencji obecni byli: Tadeusz Adamejtis – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wioletta Lewandowska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Dworze Gdańskim, Andrzej Sułkowski – dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Lęborku, Alicja Mazur – dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Piotr Kaliński – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, urzędnicy PUP z Lęborka i Słupska, Starostw Powiatowych z Wejherowa i Starogardu Gdańskiego, Urzędu Marszałkowskiego WP, przedstawiciele Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Gdańsku, przedsiębiorcy z terenów wiejskich, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie oraz Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Bolesławowie. Nie zabrakło również przedstawicieli urzędów gmin wiejskich i zainteresowanych aktywizacją społeczno-zawodową członkiń pomorskich Kół Gospodyń Wiejskich.

Głównym celem konferencji było przedstawienie strategicznego planu PODR zmierzającego do poprawy sytuacji na pomorskiej wsi i zainspirowanie mieszkańców do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości nierolniczej. Prowadząca konferencję Danuta Makowska – główna specjalistka PODR w Gdańsku, przedstawiła najważniejsze zaplanowane kierunki działań Ośrodka w celu zmniejszenia bezrobocia, zgodne z opracowanym wewnętrznym dokumentem planistycznym PODR pt. „Program strategiczny w zakresie pozarolniczej aktywizacji zawodowej na obszarach wiejskich województwa pomorskiego w latach 2014-2020”. Podkreśliła konieczność rozwoju skutecznej edukacji i efektywnego poradnictwa zawodowego (tj. wzrostu kapitału ludzkiego), ożywienia społeczno-kulturowego (wzrostu kapitału społecznego) oraz optymalnego ukierunkowania wiejskiego rynku pracy. Realizacja ww. zamierzeń wymaga wzmocnienia potencjału PODR w Gdańsku – jako podmiotu kształtującego politykę w zakresie edukacji i zatrudnienia na obszarach wiejskich naszego województwa. Niezbędna jest w tym zakresie szeroka współpraca z podmiotami zewnętrznymi, na poziomie lokalnym i regionalnym, m.in. z Wojewódzkim Urzędem Pracy, Powiatowymi Urzędami Pracy, jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami i ośrodkami szkoleniowymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami otoczenia biznesu i pracodawcami.

Doktor Daniel Roszak – kierownik Działu Ekonomiki i Marketingu PODR w Gdańsku, przedstawił zebranym najnowsze informacje dotyczące możliwości dofinansowania mikro i małych przedsiębiorstw przez Unię Europejską w ramach PROW 2014-2020. Dobre praktyki w rozwoju pomorskiej przedsiębiorczości wiejskiej w atrakcyjny sposób, z wykorzystaniem filmów i slajdów zaprezentowali: Jerzy Ożga – przedsiębiorca wiejski i członek Pomorskiego Związku Jeździeckiego, Katarzyna Kotewicz – główna specjalistka ds. ekonomiki i marketingu PODR w Gdańsku i Regina Kleina – kierownik Biura Powiatowego naszego Ośrodka w Kartuzach.

Temat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem. Rozszerzenie działalności PODR w sektorze pozarolniczym jest dzisiaj konieczne, ze względu na znaczne bezrobocie występujące na obszarach wiejskich, które jest prawie dwukrotnie większe niż w aglomeracjach miejskich. Wzrost pozarolniczej aktywności mieszkańców wsi, a zwłaszcza rozwój przedsiębiorczości prowadzący do powstawania nowych miejsc pracy, poprawi nie tylko sytuację dochodową gospodarstw, ale również kondycję finansową gmin. Niezbędne jest jednak stworzenie w województwie pomorskim zintegrowanego, spójnego systemu szkolenia ustawicznego i doradztwa zawodowego, który umożliwi współpracę w tym zakresie wielu instytucji i przedsiębiorstw. Poprawi to efektywność prowadzonych obecnie w regionie działań szkoleniowo-doradczych.

.

Opracowanie: Danuta Makowska

Ilość wyświetleń artykułu: 2397