Relacja z konferencji pt. „Współpraca się opłaca” – rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne jako szansa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego.

W dniach 5 – 6 listopada 2015 r. w hotelu Wrota Kaszub w Starej Kiszewie (pow. kościerski) odbyła się konferencja pt. „Współpraca się opłaca” – rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne jako szansa dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego, zaplanowana przez Zespół Ochrony Środowiska i Ekologii PODR. Organizatorami konferencji byli Samorząd Województwa Pomorskiego i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Partnerami w organizacji Konferencji byli: Oddział Regionalny ARiMR w Gdyni, Pomorska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie AgroEko Kaszuby oraz Portal Rolny – nowoczesnafarma.pl.

Konferencję zaszczycili swoją obecnością pan Michał Rzytki – naczelnik Wydziały Rolnictwa Ekologicznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: zastępca dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Aneta Gajger, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Kazimierz Sumisławski; Eugeniusz Dańczak – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Stanisława Bujanowicz – zastępca dyrektora Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników i przetwórców ekologicznych oraz osób zainteresowanych takim sposobem prowadzenia działalności, co znalazło odzwierciedlenie w wysokiej liczbie uczestników.

Licznie zgromadzonych gości  przywitał Aleksander Mach dyrektor PODR w Gdańsku, który przedstawił informacje dotyczące stanu rolnictwa ekologicznego, przetwórstwa i dystrybucji produktów ekologicznych w woj. pomorskim na tle kraju i tendencji ogólnoświatowych. Dane przedstawione w prezentacji potwierdzają pozytywne, rozwojowe trendy dla tego sektora.

W związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami środowiskowymi oraz w zakresie bezpieczeństwa żywności przed rolnictwem i przetwórstwem ekologicznym stoją nowe wyzwania. Zostały one zebrane i opracowane w formie „Ramowego Planu Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego”, który przedstawił Michał Rzytki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Plan ten proponuje konkretne rozwiązania w zakresie osiągnięcia  wyznaczonych celów rozwojowych.

Ważnym czynnikiem mogącym przyczynić się do rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego jest jego wsparcie finansowe.  Przedstawiciele ARiMR omówili możliwości ubiegania się o dofinansowania dla działań związanych z rozwojem przetwórstwa i rolnictwa ekologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści wynikających z działania w grupach producentów rolnych.

Praktyczne aspekty działania w grupie producentów rolnych przedstawił natomiast  Bartosz Murański, prezes Spółdzielni Producentów Mleka Pomorze. Spółdzielnia funkcjonuje na rynku sprzedaży mleka od roku 2009, a dzięki takiej formie współpracy – dokonywania sprzedaży i zakupów razem, rolnicy odnoszą wymierne korzyści finansowe.

Pani dr Renata Nestorowicz przedstawiła zagadnienia dotyczące marketingu produktów ekologicznego w kontekście ich wpływu na dochodowość gospodarstw poprzez zwiększenie satysfakcji konsumentów, a pani dr Urszula Sołtysiak przybliżyła zagadnienia związane z przetwórstwem płodów rolnych w gospodarstwach.

Ważną częścią konferencji była prezentacja dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego i organizacji łańcucha żywności ekologicznej, podczas której praktycy: rolnicy i przetwórcy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz wypracowanymi przez siebie metodami radzenia sobie z trudnościami. W tej części prezentację prowadzili Rafał Dendek, Mirosław Barczak, Maciej Mostowy, Mieczysław Babalski, Andrzej i Edyta Klasa.

Pierwszy dzień konferencji zakończył moderowany panel dyskusyjny prowadzony przez Michała Rzytkiego z MRiRW oraz Alicję Łepek PODR. Aktywny udział i duże zaangażowanie w dyskusję potwierdziło, że dobór tematyki był adekwatny do oczekiwań uczestników i poruszał aktualne zagadnienia.

W drugim dniu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym do dwóch gospodarstw ekologicznych. Pierwszym z nich była EKO Szkoła Życia w Wandzinie k/ Człuchowa, które poprzez pracę w gospodarstwie rolnym prowadzi terapię integrującą osoby wykluczone oraz prowadzi własną działalność przetwórczą. Drugim gospodarstwem była działająca przy gospodarstwie ekologicznym, należąca do Mariana Nowaka przetwórnia mleka EkoNabiał w Grabowie k/ Białego Boru. W obu gospodarstwach uczestnicy wyjazdu mieli sposobność skosztować specjałów – żywności ekologicznej, wytwarzanej w tych gospodarstwach.

Konferencja przyczyniła się do wymiany poglądów oraz integracji środowiska rolników ekologicznych, a wysoka frekwencja i aktywność uczestników potwierdziły potrzebę jej realizacji w takiej formule.

Opracowała: Alicja Łepek

 

Materiały konferencyjne

 

Relacja Telewizji Wybrzeże:
http://tvwybrzeze.pl/

 

Dzień wykładowy

Dzień wyjazdowy – Wandzin

Dzień wyjazdowy – Grabowo

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2540