Relacja z konferencji pt. „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wybrane formy wsparcia restrukturyzacji gospodarstw rolnych”

Ponad 150 osób uczestniczyło w konferencji pt. „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wybrane formy wsparcia restrukturyzacji gospodarstw rolnych”, która odbyła się 17 grudnia br. w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Temat konferencji okazał się bardzo aktualny, biorąc pod uwagę fakt, że kilka dni wcześniej, tj. 12 grudnia br. Komisja Europejska, po długich negocjacjach, zatwierdziła polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polska jest jednym z pierwszych krajów, które zakończyły negocjacje. W ramach PROW 2014-2020 do wykorzystania przez nas będzie łącznie 13,5 mld euro, w tym 8,5 mld  euro z budżetu UE. Główne cele PROW 2014 – 2020 to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Wsparcie finansowe ukierunkowane będzie szczególnie na pomoc dla gospodarstw mniejszych i średniej wielkości.

Zorganizowana w Starym Polu konferencja była poświęcona tym działaniom nowego PROW-u, które mają wspierać restrukturyzację gospodarstw rolnych. Głównym prelegentem konferencji była Pani Sylwia Skupień, reprezentująca Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni. Omówiła ona następujące działania PROW 2014-2020:

  • Modernizacja gospodarstw rolnych,
  • Premie dla młodych rolników,
  • Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
  • Restrukturyzacja małych gospodarstw,
  • Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych,
  • Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa.

Szczegóły nt. wsparcia z PROW 2014-2020 małych gospodarstw, w powiązaniu z nowym systemem płatności bezpośrednich, który będzie obowiązywał od 2015 r. omówił Pan Gracjan Kuryłowicz, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Starym Polu. Przekazał on także kilka nowych informacji na temat tzw. „zazielenienia”.

Ważnym elementem nowego PROW-u będzie wsparcie dla grup i organizacji producentów rolnych. Warunki tego wsparcia przedstawił Pan Sebastian Zwierz, specjalista Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Oddział w Starym Polu.

Spotkanie z tak dużą grupą rolników było także doskonałą okazją do przypomnienia o obowiązku stosowania przez nich zasad integrowanej ochrony roślin. Obowiązek ten został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2014 r. Obecny rok był jednak traktowany jako okres przejściowy, który miał przygotować rolników do wypełniania zasad integrowanej ochrony. Prowadzone w gospodarstwach kontrole w tym zakresie miały bardziej charakter edukacyjny i nie kończyły się nałożeniem na rolników kar finansowych. Jednak od nowego roku rolnicy muszą liczyć się z bardziej rygorystycznym podejściem. Podsumowanie pierwszego roku wdrażania obowiązku stosowania integrowanej ochrony roślin w gospodarstwach rolnych województwa pomorskiego przedstawiła Pan Grzegorz Drozdowski, Kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

Prezentacja: PROW 2014-2020 działania wspierające restrukturyzację gospodarstw rolnych

Wsparcie działalności grup i organizacji producentów w ramach PROW 2014-2020

 

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 3145