Relacja z konferencji pt. „Gospodarstwa opiekuńcze w koncepcji rolnictwa zaangażowanego społecznie”

Dnia 20 października 2015 r. w sali konferencyjnej PODR w Gdańsku odbyła się konferencja agroturystyczna  pt. „Gospodarstwa opiekuńcze w koncepcji rolnictwa  zaangażowanego społecznie zaplanowana przez DP WGDiA. Organizatorami konferencji byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu. Konferencję zaszczycili swoją obecnością: Tadeusz Adamejtis dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, przedstawiciele UG oraz pomorskich uczelni wraz z grupą studentów, kierownicy i dyrektorzy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, prezesi stowarzyszeń turystycznych, kwaterodawcy świadczący  usługi turystom na wsi, członkowie sieci zagród edukacyjnych, KGW i inni zainteresowani mieszkańcy wsi. Licznie zgromadzonych gości przywitał Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Krystyna Drąg pełniąca funkcję wiceprezesa PFTW”GG” oraz wiceprezesa Gdańskiego Stowarzyszenie Agroturyzmu.

Tematyka konferencji wprowadziła nowe zagadnienie, jakim jest rolnictwo społeczne. Termin „rolnictwo społeczne” obejmuje szereg działań określanych jako: rolnictwo dla zdrowia, rolnictwo opiekuńcze, zielona opieka lub zielone terapie. Określenia odnoszą się do różnych działań w obszarze opieki, reintegracji społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób w trudnej sytuacji oraz szkolenia osób o szczególnych potrzebach. Podejmowanie takich działań przyczynia się do lepszego samopoczucia osób w trudnej sytuacji, poprawiając ich stan zdrowia i włączenie społeczne.

Cykl wykładów zainicjował Aleksander Mach dyrektor PODR w Gdańsku, przedstawiając zagadnienia wielofunkcyjności rolnictwa jako podstawy Europejskiego Modelu Rolnictwa, nazwanego tak w dokumentach UE pod koniec lat 90. XX w. (Explanatory Memorandum 1998 i Agenda 2000). Model  ów zakłada łączenie wielofunkcyjności sektora rolnego i wzmacnianie jego konkurencyjności.

Krystyna Drąg wiceprezes PFTW”GG” zaprezentowała temat pn. „Rola Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne w kształtowaniu poziomu usług turystycznych na obszarze wiejskim”, odnosząc się do jakości w aspekcie wielowymiarowym. Podkreśliła, iż rolą PFTW”GG” jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne obiekty oraz atrakcje o wysokiej jakości.

Aleksandra Bielińska, specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie podzieliła się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniami na temat zasad tworzenia gospodarstw opiekuńczych w swoim regionie, na przykładzie komponentu ponadnarodowego realizowanego w ramach projektu „NOWY ZAWÓD – NOWA SZANSA dla rolników i mieszkańców wsi Kujaw i Pomorza”. Celem tych działań było powstanie koncepcji tworzenia gospodarstw opiekuńczych w Borach Tucholskich w oparciu o holenderskie doświadczenia.

Anna Toby kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi omówiła szczegółowo skomplikowane zasady systemu opieki społecznej nad osobami starszymi w Polsce. Dodam, że prelegentka włączona była również do realizacji ww. projektu realizowanego przez K-PODR w Tucholi. Odnosząc się do gospodarstw opiekuńczych stwierdziła, że nie muszą być one przeznaczone tylko dla osób starszych i niepełnosprawnych, mogą być też formą wsparcia dla pieczy zastępczej. Jako typy gospodarstw opiekuńczych wymieniła:

1. Dzieci i młodzież, w tym młodociane matki z małoletnimi dziećmi (pobyty całodobowe krótko i długoterminowe);
2. Osoby starsze wymagające wsparcia (pobyty całodobowe krótko i długoterminowe);
3. Osoby starsze i niepełnosprawne (pobyty dzienne krótko i długoterminowe);
4. Osoby starsze aktywne fizycznie (nieaktywne zawodowo).

Na podstawie zdobytych doświadczeń twierdzi, że gospodarstwa opiekuńcze mogą zaoferować nową formę rehabilitacji i integracji  poprzez udział w wykonywaniu prostych czynności przy opiece nad zwierzętami, uprawie ogródka, wspólnego wykonywania prac ręcznych itp. Pomysł utworzenia gospodarstw opiekuńczych na bazie już istniejących gospodarstw agroturystycznych jest szansą połączenia infrastruktury, mieszkalnictwa, rynku pracy, zdrowia, edukacji, pracy socjalnej.

Podsumowaniem wystąpień był głos praktyków, rolniczek i uczestniczek projektu w oparciu o holenderskie doświadczenia. Pani Marzena Świetlik wraz z mężem są rodziną zastępczą i zaprzyjaźnioną (dla dziewczynki z domu dziecka). Prowadzą gospodarstwo agroturystyczne położone w sąsiedztwie jeziora i lasu. Gospodarze ukończyli kurs dla rodzin zastępczych.

Pani Elżbieta Zomkowska wraz z mężem, mając przygotowanie teoretyczne i praktyczne z racji wykonywanego zawodu, zamierzają w najbliższej przyszłości otworzyć gospodarstwo opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Gospodarstwa opiekuńcze dla osób starszych mogą funkcjonować na zasadach  rodzinnego domu pomocy.

Rolnictwo społeczne jest ściśle powiązane z wielofunkcyjnym charakterem rolnictwa i wpisuje się w rozwój obszarów wiejskich, ponieważ umożliwia rolnikom dywersyfikację dochodów, a to oznacza przedłużenie sezonu turystycznego i tworzenie nowych miejsc pracy na bazie gospodarstwa rolnego. Systematycznie rosnąca populacja osób w wieku emerytalnym w kraju wymusza nowy zakres uregulowań prawnych w zakresie opieki. Rolnictwo społeczne uznane jest w wielu krajach europejskich przez organy publiczne. W Polsce również powinno być uznane przez organy publiczne i wspierane w sposób ukierunkowany, umożliwiając stały dostęp do finansowania obejmującego różne aspekty tego rodzaju rolnictwa. Obiecujący kierunek dodatkowej działalności pozarolniczej wymaga na chwilę obecną kompleksowych działań – życzliwego podejścia całego środowiska, dobrej współpracy między różnymi resortami i sektorami administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia, spraw społecznych i rolnictwa.

Jak już wyżej wspomniałam, pionierskie działania w zakresie gospodarstw opiekuńczych z powodzeniem wdraża województwo kujawsko-pomorskie.
Konferencji towarzyszyły dwa pokazy – kosmetyczny prowadzony przez firmę Avon oraz firma Forever oferująca produkty aloesowe i pszczele pozwalające zachować zdrowie, witalność i młodość.
Miłym akcentem dla podniebienia był pyszny poczęstunek przygotowany przez KGW „Grabinianki” dla uczestników konferencji.
Składam serdeczne podziękowanie wszystkim prelegentom, którzy w interesujący sposób przedstawili niełatwe i nowe zagadnienia związane z rolnictwem społecznym.

 Opracowała: Barbara Ditrich

Materiały konferencyjne

 

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 3289