Relacja z konferecji: „Działania na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych”

Współczesna gospodarka rynkowa stawia przed rolnikami coraz większe wyzwania i oczekiwania. Pomorscy rolnicy wiedzą, że aby im sprostać muszą zwiększać zdolności wytwórcze swoich gospodarstw, doskonalić sposoby produkcji i poprawiać jakość produktów rolnych. Wiedzą także, że działania w tym zakresie nie mogą być przypadkowe, nieprzemyślane lecz poparte szeroką wiedzą i dostępem do informacji. I właśnie temu służyła zorganizowana 8 października 2015 r. w Oddziale PODR w Starym Polu przez Zespół Specjalistów Branżowych, konferencja wojewódzka nt. „Działania na rzecz rozwoju gospodarstw rolnych”. Poszerzenie wiedzy z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym oraz dostarczenie rolnikom informacji szczególnie istotnych z punktu widzenia przyszłych decyzji, to główna idea jaka przyświecała jej organizatorom.

Konkurowanie na rynku producentów rolnych wiąże się w obecnej dobie m.in. z koniecznością posiadania odpowiednich zasobów ziemi. Stąd bardzo ważnym, a jednocześnie budzącym najwięcej emocji wśród uczestników konferencji, okazał się pierwszy z omawianych tematów dotyczący nowych zasad obrotu ziemią  rolną w Polsce od 1 stycznia 2016 r. – przedstawiony przez mec. Mirosława Prytułę z ANR OT Gdańsk.

Możliwość  tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych w nowej perspektywie finansowej, w tym przejęcie nadzoru  nad grupami przez OT ARR oraz  podnoszenie wiedzy wśród rolników na temat funkcjonowania  krajowych i unijnych systemów jakości, wsparcie finansowe na przystąpienie do tych systemów,  to zagadnienia  omówione przez Marka Szpakowskiego z OT ARR w Gdyni.

Aktualne informacje dotyczące płatności bezpośrednich, PROW 2014-2020 oraz suszy w województwie pomorskim zrelacjonował Gracjan Kuryłowicz, z-ca Dyrektora Pomorskiego OR ARiMR w Gdyni. Ponadto przedstawiciele Pomorskiego OR ARiMR w Gdyni, w osobie Sylwii Skupień i Marka Zająca omówili istotne instrumenty finansowe wspierające rozwój gospodarstw rolnych jakimi  są działania: Modernizacja gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników i Restrukturyzacja małych gospodarstw w ramach PROW 2014-2020. Skorzystanie przez pomorskich rolników z powyższych działań z całą pewnością przyspieszy wymianę pokoleniową na wsi oddając ster ludziom młodym, otwartym na ryzyko i innowacje,  ułatwi restrukturyzację i modernizację gospodarstw oraz wpłynie na zwiększenie rentowności i poprawę konkurencyjności gospodarstw rolnych.

Warto przypomnieć, co także zostało podkreślone podczas konferencji, iż w przypadku korzystania z niektórych działań w ramach nowego  PROW można otrzymać dodatkowe punkty m.in. za uczestnictwo w systemach jakości czy zakup i wykorzystanie w gospodarstwie programów informatycznych wspomagających zarządzanie gospodarstwem rolnym. Takie właśnie specjalistyczne, polskie oprogramowanie dla rolnictwa: Zootechnik Bydło – do zarządzania  hodowlą bydła mlecznego i mięsnego oraz AgroAsystent – do zarządzania produkcją roślinną,  zaprezentował Marcin Zakęs z firmy AgroPower Sp. z o.o. w Elblągu.

Serdecznie dziękujemy rolnikom, przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, doradcom oraz pozostałym uczestnikom  za szerokie zainteresowanie i liczny udział w konferencji.

Jolanta Wesołowska

Materiały konferencyjne

Ilość wyświetleń artykułu: 2251