Relacja z finału konkursu kulinarnego pn. „Śledziowe specjały”

W minioną sobotę 9 czerwca 2018 r. Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadził konkurs kulinarny pn. „Śledziowe specjały”, który był imprezą towarzyszącą  XXVII Pomorskim Agro Targom w Lubaniu. Konkurs skierowany był do organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego. Jego celem było m. in. popularyzowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kulinarnych, propagowanie tradycyjnych potraw i dań ze śledzi oraz aktywizacja  organizacji pozarządowych. Potrawy oceniała komisja powołana przez dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w składzie: przewodnicząca Grażyna Greinke – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie oraz członkowie: Renata Wiczling z Pomorskiej Izby Rolniczej i Dariusz Tryzna redaktor Kuriera Kaszubskiego. Po ocenie i degustacji komisja przyznała:

  • I miejsce dla KGW z Osówka powiat starogardzki za Śledzia na wakacjach
  • II miejsce dla KGW z Lip powiat kościerski za Śledzia cherry
  • III miejsce dla KGW Długi Kierz „Marzebionci” powiat kartuski za Pulki ze śledziem.

Dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny ufundował i wręczył wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe za udział. Firma PRYMAT sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju  ufundowała dla wszystkich uczestników zestaw przypraw.

 

Nagrodę dla laureata I miejsca ufundowała Pomorska Izba Rolnicza, a wręczył ją Jan Wiczling  Przewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego PIR. Puchary dla laureatów oraz nagrody rzeczowe za drugie i trzecie miejsce ufundowane przez organizatora wręczył dyrektor Andrzej Dolny.

Gratulujemy laureatom i jednocześnie w ich imieniu serdecznie dziękujemy sponsorom: Pomorskiej Izbie Rolniczej i Firmie PRYMAT sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju.

Słowa podziękowania kierujemy także do członków komisji za pracę w upalnym i wolnym dniu.

 

Hanna Szymanderska o tej pospolitej rybie napisała: „Śledź był od wieków w Polsce rybą niezwykle popularną, sprawiły to niewątpliwie liczne i rygorystycznie przestrzegane posty. Pod datą 25 marca 1389 w rachunkach dworu Jagiełły figuruje pozycja – „6 beczek śledzi”. Sprowadzano do Polski śledzie w ogromnych ilościach, należały do potraw tanich i pospolitych. Z czasem mimo swej pospolitości i pozostając nadal symbolem postu, stały się przez smakoszy  wysoko cenionym przysmakiem”.

Śledzie są naturalnym magazynem doskonałych wartości odżywczych i zdrowotnych, o których niewiele osób wie. Są bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów. Spożywając śledzie poprawimy pamięć i wzmocnimy serce. Mimo, że zalicza się je do ryb tłustych, nie są wcale wysokokaloryczne.

Barbara Ditrich

Ilość wyświetleń artykułu: 2900