Relacja z konferencji „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym”

„Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym” to temat konferencji zorganizowanej przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, w dniu 4 listopada br. w Lubaniu k. Kościerzyny – w miejscu, w którym już wkrótce powstanie Pomorskie Centrum Innowacji Energetycznych.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Aleksander Mach – Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. W swoim wystąpieniu Dyrektor PODR przedstawił zebranym projekt powstającej w Lubaniu wyspy energetycznej oraz omówił stan zaawansowania prac związanych z jej utworzeniem.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia w Lubaniu już obecnie powstaje biogazownia o łącznej mocy elektrycznej 40kW, a już wkrótce ma również zostać wybudowana: elektrownia wiatrowa, składająca się z 3 wiatraków o mocy 1-2 kW, 5-6 kW, 10-12 kW, instalacja geotermalna – pompa ciepła oraz zamontowane będą panele fotowoltaiczne o mocy do 40kW.

Jak wyjaśnił Aleksander Mach – Dyrektor PODR –  chcemy nauczyć rolników jak w dobie rosnących cen paliw i energii elektrycznej mają poszukiwać alternatywnych źródeł energii oraz w jaki sposób będą oni mogli, przy wykorzystaniu mało-skalowych, odnawialnych źródeł energii zmniejszyć koszty produkcji w swoich gospodarstwach rolnych.

Drugim prelegentem spotkania był przedstawiciel firmu Hewalex – pan Robert Talarek, który przedstawił zebranym możliwości pozyskiwania energii  w gospodarstwach domowych z takich źródeł jak: systemy solarne i pompy ciepła.

Następnie, pan Władysław Cymski z Rolmechu przedstawił sposoby wykorzystania farm fotowoltaicznych w produkcji energii elektrycznej oraz wskazał możliwości zagospodarowania nadwyżek energii uzyskanej w ten sposób. O projektach małych elektrowniach wiatrowych i najczęściej popełnianych błędach przy ich planowaniu oraz budowie –  mówił pan Michał Mrozowski z Wiatrometr PL.

Na zakończenie konferencji pracownicy Instytutu Maszyn Przepływowych PAN – dr hab. Adam Cenian, dr inż. Robert Aranowski oraz mgr inż. Bartosz Pietrzykowski przestawili projekt aktualnie budowanej w Lubaniu biogazowni rolniczej.

Konferencja zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ jest to temat szczególnie istotny w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię, w obliczu zwyżkujących cen paliw i energii elektrycznej oraz w kontekście uchwalonej Ustawy o OZE, która do roku 2020 narzuca na Polskę konieczność wytwarzania 15% energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2838