Relacja z konferencji otwierającej realizację projektu Biobalt
W środę 28 września 2016 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyła się konferencja pt. „Bałtyk- morze współpracy, morze wyzwań dla rolnictwa – projekt BIOBALT”, otwierająca realizację projektu „BIOBALT” – edukacja ekologiczna na rzecz zrównoważonego regionu Morza Bałtyckiego na terenie województwa pomorskiego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych i strefy przybrzeżnej, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Spotkanie odbyło się w sali wykładowej PODR w Lubaniu, gdzie dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego- Aleksander Mach otworzył konferencję i powitał przybyłych gości. Projekt Biobalt – działania i cele przedstawili na wstępie: kierownik projektu Alicja Łepek oraz dr inż. Andrzej Tonderski z firmy partnerskiej POMInnO.
Cykl wykładów merytorycznych rozpoczęła Pani prof. dr hab. Marianna Pastuszak przedstawiając wykład na temat eutrofizacji wód Bałtyku i działań zmierzających do poprawy sytuacji. Pani Profesor jest pracownikiem samodzielnym Morskiego Instytutu Rybackiego- Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni, który od wielu lat zajmuje się badaniami nad występowaniem substancji biogennych: azotu i fosforu w Bałtyku.
Pozostałe wykłady wygłosili pracownicy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pan dr hab. inż. Przemysław Barłóg zapoznał uczestników z aktualnymi trendami w zakresie praktyk pro środowiskowych w rolnictwie. Środowiskowe skutki zakwaszenia gleb opisał prof. dr hab. Witold Grzebisz – kierownik Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP w Poznianiu. Produkcyjne i środowiskowe aspekty nawożenia azotem zreferował dr hab. inż. Witold Szczepaniak, a produkcyjne i środowiskowe aspekty gospodarowania fosforem dr hab. inż. Jarosław Potarzycki.
Zainteresowanych współpracą rolników oraz inne osoby zapraszamy na stronę internetową projektu:
http://archiwum.podr.pl/projekt-biobalt/
oprócz wielu aktualnych informacji o projekcie można tam znaleźć terminy seminariów powiatowych w ramach projektu, na które serdecznie zapraszamy.
Ilość wyświetleń artykułu: 2512