Relacja z konferencji agroturystycznej połączonej z konkursem na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie pomorskim
Dnia 28 października 2016 r. w Lubaniu odbył się finał konkursu agroturystycznego, który przebiegał w sposób niekonwencjonalny. Pierwszą częścią przedsięwzięcia była konferencja pn. „Nowe wyzwania w turystyce wiejskiej” podczas której uczestnicy wysłuchali interesujących referatów, częścią drugą był finał konkursu agroturystycznego.
Uczestników spotkania powitał pan Andrzej Dolny dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i zaprosił do wysłuchania referatów, których tematyka obejmowała:
– kształtowanie poziomu usług turystycznych na obszarze wiejskim, Krystyna Drąg
– wykorzystanie mediów społecznościowych w turystyce wiejskiej, dr Katarzyna Mysiak
– możliwości wsparcia turystyki w ramach PROW 2014-2020, Katarzyna Jasińska
– bariery innowacyjności w turystyce, prof. Mirosław Boruszczak.
Po przerwie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne. Jednakże wcześniej głos zabrał pan Bogdan Donke, wiceprezes Polskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zarazem Pomorskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki, informując zebranych o realizowanych zadaniach przez te organizacje. Podkreślił, że wzrost ruchu turystycznego na wsi jest możliwy dzięki oferowaniu klientom innowacyjnych usług dodatkowych. Sprzymierzeniec naszego konkursu i działań realizowanych na rzecz turystyki wiejskiej i równocześnie usług oferowanych przez właścicieli obiektów agroturystycznych ufundował wyróżnienia specjalne dla państwa Katarzyny i Henryka Zacharewiczów, Alicji i Wiesława Wacholców oraz Aleksandry i Łukasza Dejków.
Swoje entuzjastyczne spostrzeżenia z wizytacji terenowych przedstawił pan prof. Mirosław Boruszczak, prorektor WSTiH w Gdańsku, który również ufundował wyróżnienia specjalne dla państwa Jadwigi i Andrzeja Kozaczenków, Ewy i Tomasza Maciejuków oraz pani Renaty Knitter. Wręczył też dyplom pani Halinie Rogińskiej za promocję agroturystyki w powiecie kościerskim. Albumy ufundowane przez z Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii wręczył dyrektor PODR państwu Elżbiecie i Mieczysławowi Sabiszom i panu Ireneuszowi Antonowiczowi.
Szanowni Państwo, zostaliście wyróżnieni za szczególne osiągnięcia, niezwykłe umiejętności i wykreowanie swojej oferty, która jest równoznaczna z marką. Jesteście prekursorami w tworzeniu produktu agroturystycznego. Państwa wysiłek włożony w przygotowanie obiektu i otoczenia oceniają i jednocześnie doceniają turyści, ponieważ to oni są bezlitosnymi sędziami, na oceną którą nikt z nas nie ma przełożenia. Są to miejsca z wyjątkowym klimatem, który tworzycie sami wraz z rodziną. Jesteście gościnni i nowocześni, wrażliwi i otwarci na wiedzę, a przy tym pielęgnujecie tradycje. Serdeczne gratulacje!!!
Honorowym gościem spotkania był pan Waldemar Bonkowski senator RP, który wraz z dyrektorem PODR w Lubaniu Andrzejem Dolnym wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy za udział, a laureatom puchary i nagrody finansowe sfinansowane ze środków KSOW.
Oto laureaci konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w 2016 :
- I miejsce – Barbara i Bartosz Idczak „Lawendowa Osada”, Przywidz, gm. Przywidz
- II miejsce – Małgorzata Rudzińska „Hajduki”, Chynowie, gm. Gniewino
- III miejsce – Dorota i Wojciech Gosz „Nad Strumykiem”, Kaminicki Młyn, gm. Sierakowice
- wyróżnienie – Mirosława i Andrzej Jaroś „Dom pod Ptasia Górą”, Pierszczewo, gm. Stężyca
- wyróżnienie – Iwona i Stanisław Gonera „Retrodom”, Retowo, gm. Smołdzino
Produkt turystyczny obecnie postrzegany jest zupełnie w innym wymiarze. Niegdyś wystarczył tylko nocleg z wyżywieniem, dzisiaj turyści cenią sobie jakość, poszukują atrakcji i aktywnego wypoczynku, a rekreacja ma wymierną cenę.
Znamienitym prelegentom składam serdeczne podziękowanie za możliwość wysłuchania złożonej tematyki wpisującej się w działania przedsiębiorcze. Dziękuję także KGW Grabinianki za przygotowanie poczęstunku dla uczestników konferencji.
Zadanie realizowane było w ramach operacji „Konferencja agroturystyczna połączona z konkursem na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie pomorskim” ujętej w Planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 dla województwa pomorskiego. Partnerami przedsięwzięcia byli: Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa, Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu oraz Choczewskie Stowarzyszenie Turystyczne.
Przygotowała Barbara Ditrich
Ilość wyświetleń artykułu: 4766