,,Pomorski Stół Bożonarodzeniowy” Stare Pole, 13.12.2016

Tradycja jest jak lustro, w którym odbijają się wieki. Tradycja  jest jak drzewo, które korzeniami swymi sięga głęboko w grunt rodziny i społeczności.

Jest taki dzień: bardzo ciepły, choć grudniowy;
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski
.
 

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku,
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem,
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

(słowa. Krzysztof Dzikowski)

W dniu 13 grudnia 2016 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu został zorganizowany kolejny przegląd pn.:
Pomorski Stół Bożonarodzeniowy.
Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 20 kół gospodyń wiejskich, w tym lokalne stowarzyszenia z województwa pomorskiego.
Uczestniczki Przeglądu przygotowały potrawy i ciasta: serniki, pierniki, pierniczki, makowce oraz inne okazjonalne pieczywo obrzędowe. Na stołach znalazły się również śledzie, ryby przygotowane na różne sposoby, pasztety, pierogi, krokiety, kluski z makiem, kutia oraz wiele innych tradycyjnych potraw. Nie zabrakło również świątecznych dekoracji. Pomorskie stoły było suto zastawione i pięknie udekorowane.
Zaproszeni Goście oraz uczestnicy przeglądu wysłuchali prelekcję wygłoszoną przez Pana Romana Klofczyńskiego pt.: „Boże Narodzenie czyli czas aniołów”.
W ramach tegorocznego Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego odbył się również IV Staropolski Przegląd Grup Kolędniczych, w którym uczestniczyło 10 grup – amatorskie zespoły ludowe z naszego województwa, grupy śpiewacze i soliści. Przybyli Goście mogli wysłuchać pięknych polskich kolęd i pastorałek.
   Po zakończeniu części artystycznej Goście i Uczestnicy mogli podziwiać odświętnie udekorowane stoły i do woli rozkoszować się smakiem bożonarodzeniowych specjałów.
Wszyscy uczestnicy Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego oraz Przeglądu Grup Kolędniczych otrzymali prezenty ufundowane przez Pomorską Izbę Rolniczą, Agencję Rynku Rolnego, Agencje Nieruchomości Rolnych, Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Spokoju, radości i pogodnych chwil spędzonych w gronie rodziny i najbliższych oraz realizacji wszystkich planów w Nowym 2017 roku życzy
 Agnieszka Rojewska i Alina Ciesielska

Ilość wyświetleń artykułu: 4498