Piękny zwyczaj pielęgnowania tradycji

Już od ośmiu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet  we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Domem Kultury w Pelplinie. Imprezę dofinansowało Starostwo Powiatowe w Tczewie w ramach projektu „VIII Powiatowy Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych na Kociewiu”.

Dnia 10 grudnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się VIII Powiatowy Przegląd  „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”. Przedmiotem Przeglądu była prezentacja kociewskich potraw na stole bożonarodzeniowym oraz integracja społeczności lokalnej.

Zanim dokonano otwarcia Przeglądu na scenie pojawiły się dwie uczennice Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku Nikola Freda wokalistka i wiolonczelistka z Bielawek oraz Agata Runowska rytmiczka, które zagrały dwa utwory muzyczne „Lulajże” Ewy Bem i „Mizerna cicha”.

Następnie Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet i przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Gdańsku i Alina Laskowska pracownik Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie gorąco powitały zaproszonych gości: członka Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisława Smolińskiego, Magdalenę Olszewską z Biura Prezydialnego Starostwa Powiatowego w Tczewie, Mirosława Chyłę przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie, Dariusza Górskiego wiceburmistrza Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie, Walentynę Czapską przewodniczącą Rady Miejskiej w Gniewie, Marię Taraszkiewicz-Gurzyńską burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Romana Rezmerowskiego wójta Gminy Tczew, Karolinę Librecht z referatu Promocji Gminy Tczew, Piotra Lanieckiego wójta Gminy Morzeszczyn, Ewę Szymańską wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Józefa Turzyńskiego przewodniczącego Rady Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Piotra Hałuszczaka prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Karola Przygockiego przewodniczącego Rady Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Tczewskiego, Bogdana Wiśniewskiego Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział Kociewski w Pelplinie, panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie, Katarzynę Wieczonkowską z Koła Gospodyń Wiejskich w Bobowie  powiat starogardzki, przedstawicieli stowarzyszeń, mieszkańców powiatu tczewskiego, lokalne media.

Bardzo serdecznie powitano bohaterki Przeglądu przygotowujące stoły bożonarodzeniowe – panie z Kół Gospodyń Wiejskich wszystkich gmin powiatu tczewskiego:
Gminę Subkowy reprezentowały panie z Radostowa,
Gminę Gniew panie z Gogolewa,
Gminę Morzeszczyn panie z Morzeszczyna,
Gminę Pelplin panie z Pomyj,
Gminę Tczew panie z Miłobądza.

Po powitaniu głos zabrał ksiądz Piotr Lipkowski – wikariusz z Parafii Katedralnej w Pelplinie, który wygłosił krótką homilię, przybliżył atmosferę pięknych, polskich świąt Bożego Narodzenia i towarzyszące im przeżycia duchowe.

Następnie ponownie  wystąpiła Nikola Freda. Tym razem zaśpiewała utwory Eleni „Maleńka miłość” i „Gdy wigilia jest” zespołu Feel.

Mała uczestniczka zajęć wokalnych odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie Julia Kalkowska urzekła wszystkich swoim występem i pięknym wykonaniem kolęd.

Po młodych wykonawcach wystąpił Zespół Pieśni Oj-toto działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie pod kierownictwem Marii Sikora. Zespół wykonał kilka kolęd i pastorałek, a na zakończenie swojego występu zaintonował wspólną kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, którą wszyscy uczestnicy Przeglądu zaśpiewali „na stojąco”.

Przystąpiono do kolejnego punktu programu, a mianowicie publicznej prezentacji jednej potrawy przygotowanej przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenę poproszono Koło Gospodyń Wiejskich z Gogolewa. Przewodnicząca Maria Kamrowska zaprezentowała potrawę „łazanki z makiem” i opowiedziała, że potrawa ta zawsze gościła na rodzinnym stole wigilijnym. Specjalnością KGW z Radostowa był „karp smażony w sosie śmietanowym”. Dokładny sposób wykonania tej potrawy przedstawiła Monika Bałdowska. Panie z Morzeszczyna  przygotowały „pstrągi zapiekane z grzybowym farszem”, a przewodnicząca Justyna Decka zapewniała, że prawdziwki i kurki zbierały jesienią w morzeszczyńskich lasach.  Danuta Kolos i Ewa Żurek z Miłobądza zaprezentowały „kapustę z fasolą”, którą wykonały wg dawnego przepisu jednej z mieszkanek Miłobądza. Na potrawę „sałatka z wędzoną makrelą” zapraszała przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich z Pomyj Janina Paterka.

Po prezentacji potraw wręczono nagrody i dyplomy za udział w Przeglądzie. Nagrody wręczał członek Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisław Smoliński. Następnie na scenie pojawili się wójtowie i burmistrzowie poszczególnych Gmin, aby podziękować Kołom reprezentującym te Gminy. Dodatkowo nagrodę za najpiękniejszą „Świąteczną dekoracje stoiska wraz z potrawami” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Morzeszczyna. Fundatorem nagrody był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, a wręczała Ewa Szymańska  zastępca dyrektora PODR w Lubaniu.

Kiedy Przegląd po woli dobiegał końca na scenie pojawił się ksiądz Zbigniew Gełdon, zasiadł przy fortepianie, zagrał i zaśpiewał kolędy. Atmosfera zrobiła się jeszcze bardziej serdeczna, świąteczna, a ciepłe nutki pastorałek umilały obecnym świętowanie podczas degustacji smakołyków ze stołów bożonarodzeniowych.

Warto tu podkreślić, że corocznie podczas Powiatowego Przeglądu oprócz potraw ściśle utożsamianych z tradycją Kociewia jest wiele innych elementów nawiązujących do obyczajowości regionu – bardzo ważnych: śnieżnobiały obrus na stołach, Pismo Święte, opłatek, płonąca świeca, pachnące gałązki świerku i udekorowane choinki, ręczne ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne oraz ciasta, pierniki, pierniczki, apetycznie udekorowane półmiski z domowymi potrawami, panie w regionalnych kociewskich strojach, kolędy śpiewane przez wykonawców na scenie, ale także wspólne nucenie kolęd.

Ilość wyświetleń artykułu: 3832