Otwarcie Wojewódzkiego Centrum Integrowanej Ochrony Roślin w Starym Polu

30 września 2014 r. odbyło się oficjalne otwarcie Wojewódzkiego Centrum Integrowanej Ochrony Roślin, które mieści się w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Przy tej okazji nastąpiło podpisanie umów w sprawie prowadzenia gospodarstw obserwacyjno-pokazowych z zakresu integrowanej ochrony roślin. Umowy te zawarł Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku z 40 rolnikami, prowadzącymi gospodarstwa rolne w poszczególnych powiatach województwa pomorskiego.

Otwarcie Wojewódzkiego Centrum Integrowanej Ochrony Roślin jest elementem programu doradczego, który PODR realizuje od początku bieżącego roku. Program ten został opracowany w celu wsparcia rolników w wypełnianiu wymogów integrowanej ochrony roślin.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadzony został obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Użytkownikiem profesjonalnym jest każda osoba fizyczna, która stosuje środki ochrony roślin w celach innych niż własne niezarobkowe potrzeby, w szczególności w ramach działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym w rolnictwie i leśnictwie. Oznacza to, że każdy rolnik, który stosuje w swoim gospodarstwie zabiegi środkami ochrony roślin zobowiązany jest do przestrzegania zasad integrowanej ochrony. Przestrzeganie tego wymogu podlega kontroli i w przypadku stwierdzenia uchybień w tym zakresie należy liczyć się z sankcjami finansowymi.

Obecnie Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku dysponuje kadrą 42 doradców, specjalizujących się w integrowanej ochronie roślin. Współpracują oni z 40 gospodarstwami rolnymi z terenu województwa pomorskiego, w których prowadzą systematyczne obserwacje w zakresie występowania chorób, szkodników i chwastów roślin uprawnych. Wyniki tych obserwacji są wykorzystywane do sygnalizacji występowania agrofagów na terenie naszego województwa oraz w doradztwie na rzecz rolników.

mapa

 

Wojewódzkie Centrum Integrowanej Ochrony Roślin wyposażone jest w sprzęt, umożliwiający identyfikację agrofagów. Ma ono także możliwość monitorowania przebiegu warunków pogodowych, mających wpływ na występowanie szkodliwych organizmów roślin uprawnych, dzięki danym z 4 stacji meteorologicznych. Stacje te są własnością PODR. Stanowią one zaczątek sieci stacji meteorologicznych, w które PODR zamierza wyposażyć wszystkie gospodarstwa obserwacyjno-pokazowe w województwie pomorskim. Stacje meteorologiczne umożliwiają także korzystanie z modeli chorobowych, które są skutecznym narzędziem określania optymalnych terminów wykonywania zabiegów ochrony roślin. Obecnie PODR korzysta z 2 modeli chorobowych: zarazy ziemniaka i parcha jabłoni. Trwają prace nad wdrożeniem kolejnych modeli chorobowych.

Wojewódzkie Centrum Integrowanej Ochrony Roślin w Starym Polu zostało utworzone także w celu prowadzenia działań edukacyjnych na rzecz osób pracujących w rolnictwie. Stąd jego otwarcie było też doskonałą okazją do odbycia szkolenia. Zostało ono przeprowadzone przez kadrę naukową Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Szkolenie pt. „Wybrane problemy integrowanej ochrony zbóż, rzepaku oraz roślin okopowych, ze szczególnym uwzględnieniem uprawy ziemniaków na obszarze województwa pomorskiego” było zorganizowane w ramach Programu Wieloletniego Instytutu Ochrony Roślin – PIB 2011-2015 „Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska”.

Ilość wyświetleń artykułu: 3055