Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Podstawową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę http://spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. W przypadku braku takiej możliwości, można odwiedzić najbliższy urząd gminy, gdzie jest przygotowany punkt spisowy. Można też zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.

Nie trzeba obawiać się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Jego wyniki pozwalają odpowiadać na potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej.

Przedsiębiorcy wykorzystują dane spisowe do tworzenia biznesplanów oraz do pozyskania środków z funduszy europejskich.

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby ludności określonej podczas spisu.

W spisie pozyskujemy też dane w zakresie narodowości, przynależności do wspólnoty etnicznej, a także o ludności posługującej się językiem regionalnym (w naszym województwie głównie językiem kaszubskim). Dzięki temu możemy lepiej poznać sytuację mniejszości narodowej lub etnicznej w swoim regionie. Dane te mają wpływ na możliwość pozyskania dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Innym przykładem jest finasowanie nauki języka kaszubskiego w szkołach. Informacje ze spisu decydują też o możliwości dwujęzycznego nazewnictwa geograficznego czy ustanowienia języka pomocniczego.

Spis powszechny jest też badaniem, który dostarcza najpełniejszych informacji odnośnie niepełnosprawności. Dane te są brane pod uwagę przy podziale środków z PFRON dla samorządów wojewódzkich i powiatowych.

To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Chcesz się spisać? Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na http://spis.gov.pl i bądź na bieżąco!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - plakat

 

Do pobrania:

Plakat

Ilość wyświetleń artykułu: 359