Konferencje „Nawożenie i ochrona buraków cukrowych a jakość plonu”

 Już od 16 lat Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Starym Polu, we współpracy z Krajową Spółką Cukrową S.A., Oddział „Cukrownia Malbork” oraz Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i  Nowym Stawie, organizuje corocznie konferencje skierowane do plantatorów buraka cukrowego z naszego województwa i nie tylko.
Tegoroczna edycja spotkań odbyła się 16 lutego w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz 17 lutego w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Kwidzynie.
Konferencje wzbudziły duże zainteresowanie wśród plantatorów buraków cukrowych. Świadczy o tym frekwencja – w obu spotkaniach uczestniczyło ponad 400 osób.
Obu konferencjom przewodniczył Antoni Hajdaczuk – Dyrektor Oddziału PODR w Starym Polu, natomiast uczestników pierwszego spotkania powitał Dyrektor PODR w Lubaniu – Andrzej Dolny, a słuchaczy w Kwidzynie powitała Ewa Szymańska – Zastępca Dyrektora PODR w Lubaniu. W konferencjach uczestniczyli również: Artur Majewski – Dyrektor Departamentu Surowcowego KSC S.A., Mariusz Kaźmierczak – Dyrektor Oddziału „Cukrownia Malbork” KSC S.A., Józef Pawela – Członek Rady Nadzorczej KSC S.A., Krzysztof Nykiel – Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Prezesi Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie – Wiesław Szpura i Henryk Żak.
Wzorem lat ubiegłych konferencje podzielone były na dwie części. W pierwszej wygłoszone zostały wykłady technologiczne. Dr hab. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówiła ciągle aktualny temat „Nawożenie mineralne a jakość plonu buraka cukrowego”. Drugi z wykładowców – inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu przedstawił nowe rozwiązania w ochronie buraka cukrowego przed zachwaszczeniem. Oboje wykładowcy starali się zwrócić uwagę plantatorów na te elementy technologii uprawy buraków, w których są jeszcze rezerwy pozwalające obniżyć koszty, a tym samym poprawić opłacalność produkcji. A jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście zbliżającego się uwolnienia rynku cukru (od 1 października 2017 roku).
Artykuły wykładowców dotyczące tych tematów umieścimy w marcowym i kwietniowym wydaniu PWR. Do ich lektury gorąco zachęcamy.
Druga część konferencji dotyczyła spraw cukrowniczych. Rozpoczął ją Dyrektor Od-działu „Cukrownia Malbork” KSC S.A. – Mariusz Kaźmierczak, który omówił współpracę plantatorów z KSC oraz podsumował kampanię 2016/2017 roku w naszej malborskiej cukrowni. W 2016 roku plantatorzy z rejonu Cukrowni Malbork osiągnęli rekordowe plony – ponad 76 t/ha, a cukrownia po raz drugi w historii osiągnęła produkcję cukru przekraczającą 100.000 ton i docelowo chce go produkować nawet 140.000 ton. Następnie Artur Majewski – Dyrektor Departamentu Surowcowego KSC S.A. przedstawił sytuację na rynkach cukru zarówno światowym, europejskim, jak i na naszym polskim. Na zakończenie współpracę między plantatorami a pozostałymi koncernami cukrowniczymi, działającymi na polskim rynku, omówił Krzysztof Nykiel – Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Dziękujemy wszystkim firmom działającym na rzecz naszych rolników, które sponsorowały te konferencje, a plantatorom za tak liczny w nich udział. Mamy nadzieję na równie owocne spotkanie w przyszłym roku.

Zbigniew Marciniak

Ilość wyświetleń artykułu: 2181