Jubileuszowa konferencja dla plantatorów buraków cukrowych za nami!

To była już XX konferencja buraczana organizowana przez PODR, Oddział w Starym Polu we współpracy z KSC S.A. Toruń, Oddział Cukrownia Malbork oraz Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, konferencja odbyła się w trybie online na platformie cyfrowej. Z tego też względu spotykaliśmy się przez dwa dni.

Uczestników spotkania witali przedstawiciele organizatorów: dyr. Andrzej Dolny i zastępca dyr. Ewa Szymańska – ze strony PODR, dyr. Artur Majewski i dyr. Mariusz Kaźmierczak – ze strony KSC oraz Wiesław Szpura i Henryk Żak reprezentujący ZPBC.

W pierwszym dniu konferencji wystąpił dr hab. inż. Tomasz Piskier – prof. Politechniki Koszalińskiej, który omówił bardzo aktualne zagadnienie w wykładzie pt. „Gospodarka wodna gleby w uprawie buraka cukrowego”. Drugim prelegentem był Artur Majewski – dyrektor Departamentu Surowcowego KSC S.A. w Toruniu. Jak co roku przedstawił wyniki kampanii we wszystkich Oddziałach KSC oraz omówił sytuację na europejskim i światowym rynku cukru. W pierwszym dniu prezentowały się również firmy nasienne, które sponsorowały nasze wydarzenie.

W drugim dniu konferencji wykład nt. „Perspektywy odchwaszczania buraków cukrowych z uwzględnieniem zmian rejestracyjnych”  przedstawił inż. Adam Paradowski. Temat ten jest szczególnie istotny w związku z wycofywaniem części środków ochrony roślin.

Tradycyjnie również, Mariusz Kaźmierczak, dyr. KSC S.A. Oddział Cukrownia Malbork omówił przebieg i wyniki tegorocznej kampanii. Na ręce plantatorów przekazał także podziękowania od  Krzysztofa Kowy – Prezesa Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. za trud oraz gratulacje za osiągnięte wyniki. Gratulacje te są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ nasi producenci uzyskali najwyższe w całej spółce plony korzeni buraków  – śr. 66,82 t/ha (średnia w spółce 56,90 t/ha) i polaryzację 16,23% (przy średniej w KSC 15,05%).

W drugim dniu konferencji odbyły się również prezentacje firm związanych z ochroną roślin, które były sponsorami spotkania.

Prezentacje przedstawione przez wykładowców oraz firmy dostępne będą na naszej stronie internetowej oraz w marcowym i kwietniowym wydaniu Pomorskich Wieści Rolniczych.

Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji, a firmom za jej sponsorowanie. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie odbędzie się już w tradycyjnej formie, na sali, gdzie będzie możliwość bezpośrednich rozmów i wymiany poglądów.

Sponsorzy konferencji:

FIRMY NASIENNE:

 1. Betaseed
 2. Florimond Desprez – https://youtu.be/FiqBaBst2vI
 3. Hilleshög
 4. Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.
 5. KWS Polska Sp. z o.o. – Video
 6. Maribo – https://youtu.be/44ozWn6cu8A
 7. Sesvanderhave Poland Sp. z o.o. – https://youtu.be/OUP3vKmna3U
 8. Strube Polska Sp. z o.o.
 9. Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o. – https://youtu.be/x72nfE1A_Ac

FIRMY OCHRONY ROŚLIN:

 1. Adama Polska Sp. z o. o. – https://youtu.be/LGUxG3cuZkE
 2. Innvigo Sp. z o.o. – https://www.youtube.com/watch?v=WmtptpK66RM&t=4s
 3. Sumi-Agro Poland Sp. z o.o.
 4. Zakład Produkcyjno-Handlowy „Agromix” – https://www.youtube.com/watch?v=6vL7mZp7zi0&feature=youtu.be

 

Opracował:
Zbigniew Marciniak
PODR Oddział Stare Pole

Materiały z konferencji

Ilość wyświetleń artykułu: 1407