IV Pomorskie Forum Nasienne za nami

W dniu 6.02.2017 r. w Lubaniu w sali Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się kolejne już IV Pomorskie Forum Nasienne. Głównym celem konferencji było wskazanie zalet stosowania kwalifikowanego materiału siewnego, który pozwala podnieść plony wszystkich roślin uprawnych.

Forum otworzyła Pani Ewa Szymańska z-ca dyrektora PODR w Lubaniu witając przybyłych rolników i gości. Swoją obecnością na Forum zaszczycił Krzysztof Jaszczak dyrektor OT ARR w Gdyni, Kazimierz Sumisławski z-ca dyrektora DROŚ Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Ryszard Kleinszmidt Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej, Grzegorz Czecholiński kierownik Zakładu Oceny Odmian w Radostowie.

Następnie dr hab. Marek Bury z Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wygłosił wykład nt. wybranych zagadnień związanych z nawożeniem zbóż i rzepaku. W czasie wykładu prelegent wskazywał na główne błędy popełniane przez rolników przy ustalaniu nawożenia mineralnego NPK, bez zwracania uwagi na ph gleby i braki różnych mikroelementów, które pozwalają na pełniejsze wykorzystanie możliwości plonotwórczych odmian zbóż czy rzepaku.

Pan Stefan Troka przedstawił zalety ze stosowania mikroorganizmów poprawiających plonowanie roślin w oparciu o wyniki kilkuletnich doświadczeń polowych prowadzonych w różnych miejscach, m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Prof. Jerzy Szukała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił metodę uprawy roślin bobowatych i ich wpływ na osiągane plony. Pan profesor przedstawił znaczenie roślin bobowatych jako białka roślinnego uprawianego na polskich glebach i stosowanego jako pasze dla zwierząt i ryb oraz ich znaczenie dla następstwa pod inne uprawy szczególnie dotyczących zbóż.

Krzysztof Jaszczak dyrektor OT ARR w Gdyni omówił zasady dopłat do materiału siewnego bazowego i kwalifikowanego, które obowiązują od 25.01.2017 r. w Polsce. Pan Dyrektor przedstawił udział dopłat do materiału siewnego w województwie pomorskim w rozbiciu na poszczególne powiaty. Z przedstawionej tabeli wynika, że większość dopłat trafia do dużych gospodarstw prowadzących produkcję roślinną, a mało do gospodarstw mniejszych.

Ostatni wykład przedstawiony przez Pana Pawła Kochańskiego z Agencji Nasiennej w Lesznie dotyczył dopłat za korzystanie z odmian chronionych prawem na podstawie Ustawy o nasiennictwie, które obowiązuje od kilku lat.

Swoje oferty przedstawili i zarazem sponsorami konferencji były następujące firmy: Hodowla Roślin Smolice, Centrala Nasienna „Zielenin”, Rolimpex, „BOGDAN” z Bolesławowa, Syngenta Polska, Agromix z Niepołomic k.Olsztyna, BGŻ BNP Paribas, którym w imieniu pomorskich rolników serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

 

Andrzej Okrój
Daniel Dąbrowski
Grzegorz Manowski

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2731