Dzień Kukurydzy w Lubaniu

 W dniu 12 września 2017 r. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa zorganizował Dzień Kukurydzy. Głównym celem pokazu było zaprezentowanie rolnikom i doradcom 67 odmian kukurydzy z 13-tu firm hodowlanych: PIONEER, EURALIS NASIONA, SAATBAU POLSKA, SAATEN-UNION POLSKA, HR SMOLICE, KWS-POLSKA, LIMAGRAIN POLSKA, SUMI-AGRO POLAND, PROCAM, FARM SAAT, AGRO SEED, OSEVA, AGROLOC.
Pokaz otworzył Andrzej Dolny – Dyrektor PODR w Lubaniu, który powitał uczestników oraz zwrócił uwagę na dynamiczny wzrost powierzchni uprawy kukurydzy w woj. pomorskim w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Część merytoryczna rozpoczęła się od prezentacji doświadczenia herbicydowego, które zostało przeprowadzone w PODR przy udziale firmy AGROLOC. Celem doświadczenia było porównanie skuteczności chwastobójczej kilku herbicydów zastosowanych w warunkach optymalnych oraz nieoptymalnych np.: opóźnionej aplikacji lub na suchą glebę. Ponadto można było zaobserwować zróżnicowany wpływ substancji aktywnych zawartych w herbicydach na wzrost i rozwój kukurydzy. Następnie firmy uczestniczące w doświadczeniu i sponsorzy imprezy zaprezentowali swoją ofertę. Wojciech Szczepanik przedstawił wyspecjalizowany szybko działający nawóz wapniowy Orcal. Przedstawicielka firmy SYNGENTA Anna Buczkowska Falkiewicz zaprezentowała odmiany kukurydzy, przeznaczone do uprawy w klimacie Kaszub oraz ofertę herbicydów i fungicydów stosowanych w uprawie kukurydzy.
Rolnicy, biorący udział w pokazie, mogli zobaczyć 67 odmian kukurydzy i zapoznać się z ich charakterystyką. Firmy hodowlane przedstawiły nie tylko bardzo dobre i znane odmiany, ale również nowości zarejestrowane dopiero w 2016 i 2017 r. Wśród rolników wzrasta zainteresowanie odmianami ziarnowymi, dlatego w doświadczeniu pojawiło się więcej tego typu odmian.
Dobre warunki wilgotnościowe przyczyniły się do bujnego wzrostu kukurydzy. Jednak późne siewy i niezbyt ciepłe lato spowodowało, że zawartość suchej masy jest w roślinach znacznie niższa niż w ubiegłych latach o tej samej porze roku.
 Uczestnictwo w Dniu Kukurydzy w Lubaniu, gdzie znajduje się jedna z największych w północnej Polsce kolekcji odmian, było dobrą okazją do zapoznania się z najlepszymi odmianami kukurydzy przydatnymi do uprawy w regionie Kaszub.
  Dzień Kukurydzy zakończył się poczęstunkiem, któremu towarzyszyły ciekawe rozmowy podczas ciepłej i słonecznej pogody.
Kolejnym celem założenia doświadczenia wdrożeniowego jest zebranie i podsumowanie wyników badań dotyczących parametrów technologicznych zielonki i ziarna 67 odmian kukurydzy. Opracowane wyniki będą udostępnione na stronie internetowej PODR, w zakładce doradztwo – produkcja roślinna.

 

                                                                                                              Mariusz Anioła

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2303