Dobrze przygotuj się albo zrezygnuj

Luty to miesiąc, w którym od lat plantatorzy buraków cukrowych spotykają się na konferencjach poświęconych uprawie buraków, jak również omówieniu kampanii cukrowniczej i współpracy z Cukrownią Malbork. Tak było i w tym roku. Temat XV jubileuszowej edycji spotkań brzmiał „Dobrze przygotuj się albo zrezygnuj – wyzwania stojące przed plantatorami buraka cukrowego związane z uwolnieniem rynku cukru”. Ich organizatorami byli tradycyjnie: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu; Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie oraz Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Oddział „Cukrownia Malbork”.

Od kilku lat, aby ułatwić plantatorom udział w konferencjach, organizujemy je w dwóch lokalizacjach. I tak 4 lutego plantatorzy spotkali się w Oddziale PODR w Starym Polu, natomiast 5 lutego ta sama tematyka przedstawiona została rolnikom gospodarującym w okolicach Kwidzyna. Spotkanie to odbyło się w nowym miejscu – w Kwidzyńskim Parku Technologiczno-Przemysłowym w Górkach k. Kwidzyna.

Obie konferencje otworzyli i przywitali zebranych: Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora PODR w Gdańsku i Antoni Hajdaczuk, dyrektor Oddziału PODR w Starym Polu oraz Wiesław Szpura, prezes Zarządu Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Gośćmi spotkań byli: Piotr Ledochowski – kierownik Działu ds. Agrotechniki KSC S.A., Józef Pawela – członek rady nadzorczej KSC S.A., Krzysztof Nykiel – prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Mariusz Kaźmierczak – dyrektor KSC S.A. Oddział „Cukrownia Malbork” oraz Henryk Żak – prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie. Na obydwu konferencjach wystąpili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji Wydział Ruchu Drogowego z Malborka i Kwidzyna – Przemysław Ulatowski i Jerzy Szatkowski, którzy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas odbioru buraków z pola i transporcie ich do cukrowni.

Wzorem lat ubiegłych konferencja podzielona była na dwie części – pierwsza to wykłady technologiczne, druga natomiast dotyczyła spraw cukrowniczych. Ale zanim rozpoczął się właściwy program spotkania, miała miejsce niecodzienna uroczystość, podczas której prezes ZPBC w Malborku oraz dyrektorzy PODR z Gdańska i Starego Pola podziękowali Hannie Kalkowskiej, długoletniemu pracownikowi PODR w Starym Polu, która właśnie z Wiesławem Szpurą 15 lat temu zainicjowała organizację tych konferencji. Dyrektorzy PODR podziękowali również Prezesom ZPBC w Malborku i Nowym Stawie oraz dyr. Cukrowni Malbork za wieloletnią współpracę. Na ręce p. Antoniego Hajdaczuka podziękowania złożył Wiesław Szpura.

Po tej oficjalnej części rozpoczęły się wykłady. Dr hab. Jacek Piszczek, prof. nadzw. Instytutu Ochrony Roślin – PIB Poznań, Terenowa Stacja Doświadczalna w Toruniu przedstawił temat „Ochrona buraka cukrowego przed szkodnikami i chorobami – koszmar czy świetlana przyszłość?”. Drugi z wykładowców – dr inż. Arkadiusz Artyszak z Katedry Agronomii SGGW w Warszawie, w wykładzie pt. „Dobrze przygotuj się albo zrezygnuj”, starał się zwrócić uwagę plantatorów na te elementy technologii uprawy buraków, w których są jeszcze rezerwy pozwalające obniżyć koszty, a tym samym poprawić opłacalność produkcji. A jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście zbliżającego się uwolnienia rynku cukru i izoglukozy (od 1 października 2017 roku). Artykuły wykładowców dotyczące tych tematów opublikowane zostaną w marcowym i kwietniowym wydaniu PWR.

Przerwa to czas, w którym podczas poczęstunku, rolnicy mieli okazję na rozmowę, wymianę doświadczeń, na pytania do wykładowców, jak również na zapoznanie się z szeroka ofertą firm działających na rzecz rolnictwa, które sponsorowały obie konferencje(było ich 31).

Po przerwie rozpoczęła się druga część konferencji. Swoje wystąpienia mieli Krzysztof Nykiel, Piotr Ledochowski, Józef Pawela. Mówcy przedstawili sytuację na światowym i krajowym rynku cukru oraz współpracę z plantatorami. Podsumowaniem konferencji było wystąpienie Dyrektora KSC S.A. Oddział „Cukrownia Malbork” – Mariusza Kaźmierczaka, który przedstawił przebieg kampanii 2015/2016 roku w Cukrowni Malbork. Rozruch fabryki opóźniły problemy techniczne. Mimo to kampania nie należała do najgorszych. Plantatorzy uzyskali bardzo wysokie plony – 66,27 t/ha, jak na warunki panujące podczas wegetacji i był to najlepszy wynik spośród wszystkich Oddziałów KSC.

W obu konferencjach uczestniczyli również dyrektorzy ARR OT w Gdyni – w Starym Polu – Leszek Golasiński i w Kwidzynie – Krzysztof Jaszczak. Zapoznali oni rolników z zasadami wsparcia dla producentów mleka i producentów świń.

Konferencje wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród plantatorów buraków cukrowych. Świadczy o tym frekwencja – w obydwu spotkaniach uczestniczyło ponad 420 osób.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie będzie równie udane.

Zbigniew Marciniak

Ilość wyświetleń artykułu: 2913