XXVI Żuławskie Targi Rolne, XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Starym Polu

W dniach 15-16 czerwca br. odbyły się XXVI Żuławskie Targi Rolne zorganizowane przez Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat honorowy nad Targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, patronat medialny sprawowali: Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Gazeta Malborska, Dziennik Elbląski, Rolnik Pomorski i Radio Głos. 

Partnerami przy organizacji Targów byli:

  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim,
  • Pomorska Izba Rolnicza,
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  • Polski Związek Hodowców Koni,
  • Pomorski Związek Hodowców Koni,
  • Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
  • Polski Związek Hodowców Alpak,
  • Serwis Polska Smakuje,
  • OSP Stare Pole,
  • OSP Miłoradz,
  • OSP Ząbrowo. 

Tegoroczne Żuławskie Targi Rolne odbywały się w upalną sobotę i pochmurną, z rana dżdżystą, ale chłodniejszą niedzielę. W tak zmiennych warunkach atmosferycznych odwiedziło nas około 40 000 osób, które miały możliwość robienia zakupów, zapoznania się z ofertą lub tylko oglądania produktów zgromadzonych na 445 stanowiskach wystawców i handlowców.

Wystawcy prezentowali się w następujących blokach tematycznych

  • maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze,
  • zaopatrzenie w środki do produkcji,
  • budownictwo i wyposażenie budynków inwentarskich,
  • ogrodnictwo i szkółkarstwo,
  • genetyka i hodowla,
  • ekologia i ochrona środowiska,
  • informacja i usługi (banki, agencje, samorządy, prasa itp.),
  • rzemiosło użytkowe (meble i ozdoby ogrodowe, wyroby z wikliny itp.),
  • rzemiosło ludowe,
  • samochody osobowe i dostawcze,
  • przetwórstwo spożywcze (produkt tradycyjny, produkty spożywcze wytwarzane tradycyjnie: wędliny, sery, miody, zioła, nalewki, pieczywo, cukiernictwo itp.),
  • stoiska handlowe.

Tradycyjnie już po raz 20. Żuławskim Targom Rolnym towarzyszyła Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, a w ramach niej, po raz czwarty impreza o zasięgu krajowym – Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna. Najlepsi hodowcy z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego wystawiali swoje zwierzęta, dorobek wieloletniej pracy hodowlanej. Hodowcy prezentowali konie i bydło mięsne. W Wystawie wzięło udział 37 hodowców, którzy zaprezentowali łącznie 59 zwierząt.

W pokazie zwierząt wzięli udział hodowcy królików, gołębi i drobiu ozdobnego. Piękną kolekcję ptaków egzotycznych zaprezentował Grudziądzki Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Tegoroczną nowością był pokaz alpak zorganizowany przez Polski Związek Hodowców Alpak.

 

Na targach, jak co roku, przyznano wystawcom wyróżnienia targowe w następujących kategoriach:

„HIT TARGOWY – INNOWACJE W ROLNICTWIE”:

za ciągnik rolniczy nowej generacji  DEUTZ–FAHR AGROTRON 7250 TTV dla firmy ROLTOP Maszyny Rolnicze i Komunalne, Cedry Małe, 83-020 Cedry Wielkie.

„HIT TARGOWY – INNOWACJE W TECHNICE ROLNICZEJ”:

za sadzarkę kubełkową ciągnioną GL 430 dla firmy FRICKE MASZYNY ROLNICZE Sp. z o.o.
14-400 Pasłęk.

„HIT TARGOWY – INNOWACJE W ROLNICTWIE PRECYZYJNYM”:

za Opryskiwacz BERTHOUD VANTAGE dla firmy Gregoire Besson, Kowanówko, 64-600 Oborniki.

Za: WALORY MARKETINGOWE STOISKA wyróżnienie przyznano firmie P.H.U. AGRO-KOMPLEKS S.C. 83-200 Starogard Gdański.

W konkursie: „TECHNOLOGIA PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA” wyróżniono firmę DEFRO Ruda Strawczyńska 103 A, 26-067 Strawczyn za kocioł ekologiczny klasy Ecodesing ALFA.

W trakcie tegorocznej edycji Targów przeprowadzono i podsumowano następujące konkursy:

  • Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019 zorganizowany przez KRUS OR w Gdańsku, PODR w Lubaniu, PIP w Gdańsku oraz ARiMR OR Gdynia,
  • Bitwa Regionów – ogólnopolski konkurs zorganizowany przez KOWR pod patronatem MRiRW, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowywały regionalne potrawy w oparciu o własne receptury i rodzime produkty. Zwycięzcą konkursu zostało Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne – KOŚCIERSKA CHATA w Kaliskach Kościerskich, które przygotowało potrawkę z kurczaka frykasy.

Organizacja naszych Targów to olbrzymi wysiłek wszystkich osób czynnie uczestniczących w ich tworzeniu. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy wykazali szczególne zaangażowanie i którzy swoją wytężoną i ponadnormatywną pracą przyczynili się do tego, aby nasza sztandarowa impreza promocyjna zyskała uznanie wśród wystawców i zwiedzających.

Komisarz Targów
Włodzimierz Sawirski


XX REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH
IV OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI SZTUMSKICH
– WYSTAWA SPECJALISTYCZNA

Po raz XX w Starym Polu odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, a w ramach niej, po raz czwarty impreza o zasięgu krajowym – Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna. Najlepsi hodowcy z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego wystawiali swoje zwierzęta, dorobek wieloletniej pracy hodowlanej. Hodowcy prezentowali konie i bydło mięsne. Komisarzem tegorocznej Wystawy był Pan Andrzej Derlecki, Prezes Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku.

XX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Współorganizatorem Wystawy były związki branżowe hodowców, w tym: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców Koni, Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku, Polski Związek Hodowców Alpak. Wystawa była dofinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Końskiego. Podczas Wystawy prowadzona była degustacja wołowiny sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

37 hodowców biorących udział w Wystawie zaprezentowało łącznie 59 zwierząt, które zostały ocenione komisyjnie w pierwszym dniu Targów.

Konie wystawiało 22 hodowców. Na ringu ocenie poddano 37 zwierząt, w tym: roczne i dwuletnie klacze oraz ogiery ras zimnokrwistych w typie sztumskim.

Kolejną grupą ocenianych zwierząt było bydło mięsne, prezentowane przez 3 hodowców, którzy łącznie pokazali 22 sztuki, w tym: 3 krowy z cielętami i 8 jałówek rasy charolaise oraz 8 jałówek rasy limousine.

W niedzielę na ringu głównym odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i prezentacja najlepszych zwierząt. Za swoje osiągnięcia w pracy hodowlanej najlepsi hodowcy otrzymywali puchary, upominki rzeczowe i wyróżnienia.

Puchary i nagrody dla najlepszych hodowców ufundowali:

– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
– Marszałek Województwa Pomorskiego,
– Starosta Sztumski,
– Burmistrz Miasta i Gminy Sztum,
– Pomorska Izba Rolnicza,
– Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Puchary, dyplomy i nagrody dla najlepszych wręczali goście, w tym: Anna Fotyga – poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz Smoliński – poseł na Sejm RP, Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Sarnowski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Krzysztof Pałkowski – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UM, Sylwia Celmer – Starosta Sztumski, Ryszard Wirtwein – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Sztum, Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej oraz zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Ewa Szymańska. Z ramienia związków branżowych nagrody wręczali: Andrzej Derlecki – Prezes Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku i Jerzy Bałachowski – członek zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Podczas tegorocznej imprezy miały miejsce dwie miłe uroczystości. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, z racji jubileuszowej XX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, wręczył przedstawicielom związków i instytucji, które wspierają nas w organizacji tego wydarzenia okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami. Natomiast Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego z okazji 25-lecia swojej działalności wręczył hodowcom i pracownikom współpracujących instytucji medale oraz dyplomy w ramach podziękowania za pracę na rzecz rozwoju hodowli bydła mięsnego na Pomorzu.

Uwieńczeniem niedzielnych uroczystości na ringu głównym był Trzeci Pokaz Koni przez Młodych Hodowców. Wzięło w nim udział 12 pełnych entuzjazmu młodych ludzi. Zaprezentowali zwierzęta, którymi na co dzień się opiekują. Jak zgodnie podkreślili oceniający, prezentacja przebiegła w pełni profesjonalnie. Słowa uznania należą się Pomorskiemu Związkowi Hodowców Koni w Malborku za zorganizowanie tego pokazu i za wspieranie młodzieży w ich pasji do hodowli koni. Dla uczestników tego pokazu puchary i nagrody ufundowali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Sztumski, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum oraz Pomorski Związek Hodowców Koni.

Jak zwykle Wystawie Zwierząt Hodowlanych towarzyszył pokaz drobnego inwentarza, podczas którego kilkudziesięciu hodowców zaprezentowało kilkaset okazów różnych zwierząt m.in.: drób ozdobny, króliki, gołębie, kanarki i ptaki egzotyczne. Pokaz ten corocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie naszych najmłodszych gości.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz alpak zorganizowany w Starym Polu po raz pierwszy. Te egzotyczne, pochodzące z Ameryki Południowej, zwierzęta przyciągnęły rzesze zwiedzających. Ich hodowcy zostali uhonorowani przez Dyrektora PODR okolicznościowymi medalami, a Polski Związek Hodowców Alpak pucharem.

Gratulujemy wszystkim zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom, bo przecież samo zakwalifikowanie na Wystawę to już wyróżnienie i docenienie ciężkiej pracy hodowlanej. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji i finansowaniu tegorocznej Wystawy składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęcie patronatem honorowym naszej Wystawy, a ministrowi Ryszardowi Zarudzkiemu za obecność i docenienie w ten sposób ciężkiej i mozolnej pracy hodowców.

Zbigniew Marciniak

 

 

LISTA LAUREATÓW
XX REGIONALNEJ WYSTAWY ZWIERZĄT HODOWLANYCH
Stare Pole, 15-16 czerwca 2019 r. 

IV OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI SZTUMSKICH
– WYSTAWA SPECJALISTYCZNA

Konie rasy polski koń zimnokrwisty – typ sztumski

czempion Wystawy w klasie klaczy

Nr kat. 23           ELOJA                 Właściciel: Walasek Jan, Jaromierz

wiceczempion Wystawy w klasie klaczy

Nr kat. 11       AMAZONKA                       Właściciel: Skierka Dawid, Skrzeszewo

 

czempion Wystawy w klasie ogierów

Nr kat. 40       BATMAN      Właściciel: Szwichtenberg Marian, Wieżyca-Kolano

wiceczempion Wystawy w klasie ogierów

Nr kat. 42       DOLOMIT     Właściciel: Kolaska Lucyna, Pólko

 

czempion w klasie „Klacze roczne”

Nr kat. 11       AMAZONKA                       Właściciel: Skierka Dawid, Skrzeszewo

wiceczempion w klasie „Klacze roczne”

Nr kat. 9         MAJORKA    Właściciel: Skierka Dawid, Skrzeszewo

laureat III miejsca w klasie „Klacze roczne”

Nr kat. 5         ELBARIA      Właściciel: Błaszkiewicz Zbigniew, Kaniczki

 

czempion w klasie „Klacze dwuletnie”

Nr kat. 23       ELOJA           Właściciel: Walasek Jan, Jaromierz

wiceczempion w klasie „Klacze dwuletnie”,

Nr kat. 27       MANTA         Właściciel: Stefański Andrzej, Sołtyski

laureat III miejsca w klasie „Klacze dwuletnie”

Nr kat. 17       GRAŻKA      Właściciel: Olszewski Marian, Biskupiec

 

czempion w klasie „Ogiery roczne”

Nr kat. 37       AMBER         Właściciel: Okrzeja Rafał, Wierzbno

wiceczempion w klasie „Ogiery roczne”

Nr kat. 36       BODO                          Właściciel: Okrzeja Rafał, Wierzbno

laureat III miejsca w klasie „Ogiery roczne”

Nr kat. 34       GAWROSZ   Właściciel: Piontkowski Bogusław, Biskupiec

 

czempion w klasie „Ogiery dwuletnie”

Nr kat. 40       BATMAN      Właściciel: Szwichtenberg Marian, Wieżyca-Kolano

wiceczempion w klasie „Ogiery dwuletnie”

Nr kat. 42       DOLOMIT     Właściciel: Kolaska Lucyna, Pólko

laureat III miejsca w klasie ogiery dwuletnie

Nr kat. 41       ARNOLD      Właściciel: Witka Tomasz, Stary Targ

 

Zwycięzca Pokazu Koni przez Młodych Hodowców

Filip Witka – 15 lat, Stary Targ

 

 

WYSTAWA BYDŁA MIĘSNEGO

czempion Wystawy w grupie krów ras mięsnych

krowa rasy CHAROLAISE

Nr kat. 23 – właściciel Jerzy Magowski, Będzitowo

czempion Wystawy w grupie jałówek ras mięsnych

jałówka rasy LIMOUSINE–

Nr kat.  1 – właściciel Wiśniewski Stanisław, Tyrowo

 

czempion w grupie krów mięsnych rasy Charolaise

Nr kat. 23 – właściciel Magowski Jerzy, Będzitowo

wiceczempion w grupie krów mięsnych rasy Charolaise

Nr kat. 25 – właściciel Magowski Jerzy, Będzitowo

czempion w grupie jałówek mięsnych pow. 18 miesięcy rasy Limousine

Nr kat.  1 – właściciel Wiśniewski Stanisław, Tyrowo

wiceczempion w grupie jałówek mięsnych pow. 18 miesięcy rasy Limousine

Nr kat.  5 – właściciel Wiśniewski Stanisław, Tyrowo

czempion w grupie jałówek mięsnych pow. 18 miesięcy rasy Charolaise

Nr kat. 8 – właściciel Magowski Jerzy , Będzitowo

wiceczempion w grupie jałówek mięsnych pow. 18 miesięcy rasy Charolaise

Nr kat. 6 – właściciel Magowski Jerzy, Będzitowo

czempion w grupie jałówek mięsnych do 18 miesięcy rasy Limousine

Nr kat. 14 – właściciel Macioszek Jarosław, Rogóźno

wiceczempion w grupie jałówek mięsnych do 18 miesięcy rasy Limousine

Nr kat. 17 – właściciel Macioszek Jarosław, Rogóźno

czempion w grupie jałówek mięsnych do 18 miesięcy rasy Charolaise

Nr kat. 11 – właściciel Magowski Jerzy , Będzitowo

wiceczempion w grupie jałówek mięsnych do 18 miesięcy rasy Charolaise

Nr kat. 13 – właściciel Magowski Jerzy, Będzitowo

 

 


Sobota

Bitwa Regionów – konkurs kulinarny KGW


Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo


 

Pokaz alpak


 

Pokaz królików i drobiu ozdobnego


 

Wystawa bydła mięsnego


 

Wystawa koni


 


 

Niedziela

Konkurs Młody Hodowca


 

Pokaz alpak


 

Wystawa bydła mięsnego


 

Wystawa koni


 

Wystawa ptaków egzotycznych


 

Ilość wyświetleń artykułu: 1861