Odświętnie w Bolesławowie
Tysiące osób uczestniczyło w XX Kociewskiej Wystawie i Pokazie Zwierząt Hodowlanych, Samorządowych Dożynkach Powiatu Starogardzkiego i Gminy Skarszewy połączone z Targami Rolno-Ekologicznymi. Impreza odbyła się w niedzielę 13-go września 2015r. na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Komisarzem Wystawy i Pokazu był Pan Alfred Porte’e – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych.
Dzień wcześniej – 12 września odbyły się konne zawody sportowe w wykonaniu hodowców, uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół oraz XIV Czempionat Źrebiąt Ras Szlachetnych Pomorskiego Związku Hodowców Koni.
Na tegorocznej wystawie prezentowane i oceniane było: bydło mleczne, trzoda chlewna i konie ras szlachetnych. W ramach pokazu hodowcy zaprezentowali również: bydło mięsne, owce, gołębie, ptactwo ozdobne, króliki oraz drób.
Komisje oceny w poszczególnych gatunkach i kategoriach wybrały najwartościowsze i najpiękniejsze zwierzęta przyznając tytuły czempionów i wiceczempionów.
KONIE:
Roczne klacze ras szlachetnych
czempion – Andrzej Derlecki, klacz Loretta
wiceczempion – Tomasz Wiczanowski, klacz Calla
Roczne ogierki ras szlachetnych
czempion – Paula Myszka, ogierek Servus KM
wiceczempion – Andrzej Staniewicz, ogierek Caprio
Dwuletnie klacze ras szlachetnych
czempion – Andrzej Staniewicz, klacz Neska
wiceczempion – Adam Myszke, klacz Wiwiana
Trzyletnie klacze ras szlachetnych
czempion – Tomasz Wiczanowski, klacz Cassinia
wiceczempion – Dorota Kleina, klacz Lady Cherry
BYDŁO MLECZNE:
Superczemiona Wystawy w grupie krów i jałowic zdobyła krowa o nr katalogowym 17, Pella 16 z hodowli Józefa Dery.
Komisja przyznała czempiona:
– w grupie I (jałówki ur. w okresie 14.07.-13.09.2014) – nr kat. 3, Konia 24, hodowca Jadwiga i Piotr Dysarz
– w grupie II (jałówki ur. w okresie 14.01.-13.05.2014) – nr kat. 7, Bomba 22, hodowca Danuta i Antoni Adahs
– w grupie III (jałówki ur. przed 13.01.2014r.) – nr kat. 12, Greta 28, hodowca Danuta i Antoni Adahs oraz wiceczepiona – nr kat. 11, Randzia 22, hodowca Alina Dolna
– w grupie IV (krowy mleczne.) – nr kat. 17, Pella 16 z hodowli Józefa Dery oraz wiceczepiona – nr kat. 20, Róża 187, hodowca Kornelia i Piotr Plichta.
Dużą radość sprawił widzom Konkurs Młodego Hodowcy. Dzieci prezentowały dorobek hodowlany swoich rodziców. Tegorocznym miniczempionem została jałóweczka oprowadzana przez Ksawerego Derę.
TRZODA CHLEWNA
Knurki
czempion – knurek WBP, Grzegorz Talewski
wiceczempion – knurek WBP, Mirosław Koss
czempion – knurek PBZ, Marek Mazurowski
wiceczempion – knurek PBZ, Feliks Gołecki
czempion – knurek krzyżówkowy, Mirosław Koss
wiceczempion – knurek krzyżówkowy, Marek Mazurowski
Loszki
czempion – loszka PBZ, Marek Mokwa
wiceczempion – loszka PBZ, Ryszard Gumiński
wiceczempion – loszka PBZ, Wiesław Graban
czempion – loszka krzyżówkowa, Janusz Nowakowski
wiceczempion – loszka krzyżówkowa, Andrzej Roskwitalski
Czempionem Wystawy został knurek krzyżówkowy z hodowli Mirosława Koss oraz loszka PBZ z hodowli Henryka Jurczyńskiego.
W ramach Pokazu Zwierząt Hodowlanych prezentowano bydło mięsne rasy Charolaise z hodowli Mariana Bojanowskiego oraz rasę Limousine z hodowli miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego.
Na tegorocznym Pokazie prezentowana była owca pomorska i czarnogłówka, które znajdują się w zasobach genetycznych ras zachowawczych. Za wytrwałość i osiągnięcia w hodowli owiec puchary otrzymali: Aleksandra Potulska, Zbigniew Ćwikliński, Andrzej Kąkol, Antoni Gruchała Węsierski, Mirosław Zieliński i Zespół Szkół Rolniczych.
Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się gołębie, ptactwo ozdobne, króliki i drób-wszystkim wystawcom wręczone zostały puchary.
Ciekawa oferta firm wystawienniczych związanych z rolnictwem była okazją do zapoznania się z wieloma nowościami w sferze rolniczej oraz dokonania zakupów. Można było kupić drzewka i krzewy ozdobne, owocowe itp. Można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęto Dziękczynną Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla. Biskup pobłogosławił chleby i wieńce dożynkowe. Obowiązki Starostów Dożynek Powiatu Starogardzkiego pełnili: Pani Maria Justyna Kosecka ze Skórcza i Pan Arkadiusz Burczyk z Jaroszew gm. Skarszewy.
Podczas wystawy i dożynek powiatowa komisja konkursowa dokonała oceny wieńców i przyznała:
I miejsce – KGW Lubichowo
II miejsce – Zespół Szkół Rolniczych CKP
III miejsce – Sołectwo Zelgoszcz
Wyróżnienia otrzymały wieńce wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pączewa, Koteż, Osiecznej i Sołectwo Czarnylas.
Podczas niedzielnej uroczystości zostały też ogłoszone wyniki Powiatowego Konkursu „Piękna Wieś 2015”,
– laureaci w kategorii „WIEŚ”: Brzeźno Wielkie w gm. Starogard Gdański, Frąca w gm. Smętowo Graniczne, Bączek w gm. Skarszewy i Szteklin w gm. Lubichowo
– laureaci w kategorii „ZAGRODA”: Jan Marchewicz z Koźmina gm. Skarszewy, Teresa Krzysztof Nadolny z Dąbrówki gm. Starogard Gdański, Monika Urban z Wdy gm. Lubichowo oraz wyróżnienie otrzymał Jakub Jezierski z Osówka gm. Osieczna.
Na rolniczym święcie nie mogło zabraknąć stoiska Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starogardzie Gdańskim (byliśmy współorganizatorem w/w Wystawy i Pokazu).
Gwiazdą wieczoru był zespół ŻUKI.
Renata Borzeszkowska
Ilość wyświetleń artykułu: 3721