XIX Kaszubska Jesień Rolnicza i imprezy towarzyszące

Lista relacji:

XIX Kaszubska Jesień Rolnicza

Wystawa Drobnego Inwentarza

Konkurs na Wieniec Dożynkowy

Relacja z wojewódzkiego konkursu kulinarnego na potrawy z roślin dyniowatych

Uroczyste podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2016 r.

I Kiermasz Produktów Ekologicznych w Lubaniu

Rozstrzygnięcie konkursu AgroLiga 2016


XIX Kaszubska Jesień Rolnicza

Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny w dniach 17- 18 września 2016 roku odbyła się XIX Kaszubska Jesień  Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Był  to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy.  Już po raz czternasty nieodłącznym elementem tej imprezy była  Wojewódzka Wystawa Królików połączona z pokazem drobnego inwentarza, a po raz dziewiąty zawody Konne  w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego- człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu . Ponadto po raz drugi odbyła się Wystawa Gołębi Rasowych.
Podczas Targów dorobek swój zaprezentowało około 48 firm obsługujących rolnictwo, 38 firm ogrodniczych, około 100 firm handlowych oraz 21 wystawców królików i 28 wystawców gołębi. W czasie Wystawy prezentowanych było 120 królików oraz około 500 gołębi, z których 317  podlegało ocenie w ramach Wystawy Gołębi Rasowych. Jak co roku odbył się  pokaz ptactwa ozdobnego. Hodowcy zaprezentowali ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe (kury, kaczki, bażanty przepiórki, perliczki).
W niedzielę 18 września punktem kulminacyjnym były Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana  była przez JE Ks. Bp Ryszarda Kasynę. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszerował  do sceny na teren wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła  się świecka część uroczystości dożynkowych.
Tuż po głównych uroczystościach dożynkowych odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików,  Wystawy Gołębi Rasowych, konkursu na najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne oraz  konkursu AGROLIGA – 2016, którego celem jest upowszechnianie pozytywnych wzorców, promowanie  najlepszych rolników i najlepszych firmy pracujących na rzecz rolnictwa.
Spośród 25 wieńców dożynkowych biorących udział w konkursie, I miejsca zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie.
W Wojewódzkiej Edycji konkursu Agroliga 2016 zwycięzcą w kategorii rolnicy zostali Państwo Małgorzata i Bogdan Zblewscy z miejscowości Przechlewo  powiat Człuchów.
Nagrodzono pucharami, ufundowanymi przez Dyrektora PODR Gminne Spółdzielnie  w Żukowie i  Sierakowicach  za Hity Targowe oraz Gospodarstwo Rolno Ogrodnicze Krzysztof Kisielewski z Kretomina za Najładniejsze Stoisko Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu.
W niedzielę odbyły się VIII Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Jak zwykle na starcie nie zabrakło pięknych powozów powożonych przez uzdolnionych śmiałków, prezentujących niesamowite akrobacje ze swoimi zaprzęgami.
Tego dnia na placu targowym odbył się konkursy kulinarny „Potrawy  z dyniowatych”, a jego zwycięzcą zostało Koło Gospodyń Wiejskich Hopowianki, gmina Somonino. Nagrodę ufundował Pomorski ODR. Niedziela była dniem bogatym w liczne konkursy i zabawy.  Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Kościerzyny zorganizowało dla chętnych zawody strzeleckie. Emocji było co niemiara, a zwycięzcą został Przemysław Górski z Kwidzyna.
Cały dzień bawiły nas zespół „4 Asy” z Nowego Klincza  i  koncert zespołu Casanova.
Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej byli : Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni.
Tegoroczną Kaszubską Jesień Rolniczą w Lubaniu swoją obecnością zaszczycili goście m.in. p. Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, p. Krzysztof Trawicki – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, JE ks. Bp Ryszard Kasyna – Biskup Diecezji Pelplińskiej oraz wielu licznie zwiedzających.


Wystawa Drobnego Inwentarza

Podczas tegorocznej Kaszubskiej Jesieni Rolniczej odbyła się  XIV Wojewódzka Wystawa Królików i II Wystawa Gołębi Rasowych Lubań 17-18 września 2016 r. Towarzyszył im pokaz ptactwa ozdobnego. W niedzielę 18 września odbyły się również Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi imieniem Wojciecha Dąbrowskiego. Było to prawdziwe święto hodowców i miłośników zwierząt.
         Króliki zostały zaprezentowane przez 21 wystawców, właścicieli stad objętych oceną wartości użytkowej i hodowlanej oraz ferm produkcyjnych. Łącznie zaprezentowano 120 sztuk, w tym do oceny fenotypy przedstawiono 61 sztuk w trzech grupach. Tak prezentowane były rasy duże; rasy średnie oraz rasy małe i miniaturowe. W grupie ras dużych do oceny zaprezentowane były: Belgijski Olbrzym Szary, Belgijski Olbrzym Biały, Francuski Baran i Olbrzym Srokacz. Rasy średnie reprezentowały: Nowozelandzki Biały, Nowozelandzki Czerwony, Kalifornijski, Wielki Jasnosrebrzysty. Natomiast rasy małe i miniaturowe to Hermeliny i królik Holenderski.
Komisja sędziowska przeprowadziła ocenę indywidualną każdej sztuki, zgodnie ze wzorcem oceny pokroju  królików danej rasy następnie z zachowaniem anonimowości metodą porównawczą z pośród najwyżej wycenionych wybrała czempiony i wice czempiony.
Wystawa gołębi rasowych zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu przy ścisłej współpracy z Trójmiejskim Związkiem Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt, Stowarzyszeniem Hodowców Ptaków Ozdobnych i Drobnych Zwierząt Futerkowych z Pruszcza Gdańskiego oraz Pelplińskim Związkiem Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
Na wystawie zaprezentowanych zostało aż 20 ras gołębi. Do wyceny zaprezentowano 317 eksponatów,  łącznie wystawiono ponad 500 gołębi. Najliczniej reprezentowana była rasa Gdański Wysokolotny – Sokół Gdański – 67 gołębi. W 15 rasach spełniających kryterium ilościowe, sędziowie wybrali zwycięzców oraz I, II, i III kolekcje.
W pokazie ptactwa ozdobnego uczestniczyło 15 wystawców prezentujących liczne rasy kur, kaczek, bażanty, przepiórki, pawie oraz ptactwo domowe i egzotyczne.
W zawodach w powożeniu zaprzęgami konnymi  imieniem Wojciecha Dąbrowskiego uczestniczyło 10 zaprzęgów konnych.
Wystawa, pokaz i zawody były niezwykle interesujące i przyciągały bardzo liczną publiczność zarówno mieszkańców wsi jak i miast, starszych i szczególnie tych najmłodszych widzów. Przy pięknej jesiennej pogodzie bardzo miło było podziwiać piękne zwierzęta i odpoczywać na świeżym powietrzu.

                                                                   Maria Gwizdała
                                                                   PODR w Lubaniu

Wyniki – Czempiony króliki – PDF

Wyniki gołębie – PDF

 


Konkurs na Wieniec Dożynkowy

W niedzielę, 18 września 2016 r., o godz. 930, na placu przed Kościołem pw. św. Jana Pawła II w Lubaniu, odbył się Konkurs na wieniec Dożynkowy, którego organizatorem był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników Diecezji Pelplińskiej.

Konkurs od wielu lat jest stałym elementem Kaszubskiej Jesieni Rolniczej oraz Dożynek Diecezji Pelplińskiej, w tym roku połączonych z Dożynkami Gminy Nowa Karczma. Ma on na celu propagowanie tradycji związanych z obchodzonym Świętem Plonów, będącym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Wieniec dożynkowy, zgodnie z tradycją, jest wyplatany z ostatnich kłosów żniwnych, ma zazwyczaj kształt korony lub koła, a przyozdabiany jest kwiatami, orzechami, ziołami  i owocami.

Do udziału w Konkursie zostało zgłoszonych 21 wieńców wykonanych własnoręcznie przez mieszkańców diecezji pelplińskiej. Pomysłowość autorów połączona z tradycją wyplatania sprawiły, że zebrani przed kościołem mogli oglądać prawdziwe dzieła sztuki.

Komisja konkursowa dokonała oceny wieńców, biorąc pod uwagę kryteria regulaminu konkursu, ich zgodność z tradycją wicia, staranność wykonania, ogólny wyraz estetyczny oraz pomysłowość.

O godzinie 1100 zebrani wzięli udział w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ryszarda Kasynę. Po mszy nastąpiło przejście korowodu dożynkowego spod kościoła na miejsce dalszych uroczystości – plac targowy PODR, gdzie ogłoszono wyniki Konkursu.

I miejsce zdobył wieniec nr 4 należący do Koła Gospodyń Wiejskich w Pączewie, Gmina Skórcz. II miejsce zajęło Stowarzyszenie „Otwarte Serce” z Łubiany (wieniec nr 8). III miejsce otrzymał wieniec nr 5,  którego autorem było Koło Gospodyń Wiejskich w Bobowie.  Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz  nagrody.


Relacja z wojewódzkiego konkursu kulinarnego na potrawy z roślin dyniowatych

Dnia 18 września 2016 r., podczas XIX Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu, Dział Przedsiębiorczości WGDiA Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu przeprowadził konkurs kulinarny na potrawy z roślin dyniowatych. W konkursie uczestniczyły kobiece organizacje pozarządowe z województwa pomorskiego z czterech powiatów: kościerskiego, kartuskiego, starogardzkiego i gdańskiego. Przedmiotem konkursu były potrawy z warzyw dyniowatych (dyni, kabaczka, cukinii, patisona).  Celem konkursu było upowszechnienie informacji o tradycjach polskiej kuchni regionalnej, pogłębianie wiedzy o wartościach odżywczych produktów roślinnych oraz wybór najsmaczniejszej potrawy.
Inwencja pań była bardzo twórcza, na stole pojawiły się zupy, gulasze, placki i słodkie desery. Smak tych różnorodnych potraw oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca – Grażyna Greinke, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie oraz członkowie  Krystyna Narożnik, członek Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego i Dariusz Tryzna, redaktor naczelny Kuriera Kaszubskiego. Po ocenie 14 potraw komisja przyznała:

  • I miejsce dla KGW Hopowianki za placki z kabaczka z salsą z cukinii,
  • II miejscu dla KGW Lipusz za marmeladki z dyni,
  • III miejsce dla „ŻAK” – Żuławy Aktywny Kiezmark za dyniową zupę krem.

Organizator konkursu PODR w Lubaniu zapewnił upominki i dyplomy za udział dla wszystkich organizacji uczestniczących w konkursie, a dla finalistów nagrody i puchary. Gratulacje laureatom złożyli: Ryszard Zarudzki, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Trawicki, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz  Zenon Bistram,  Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, który również  ufundował nagrodę dla laureata I miejsca. Bardzo dziękujemy!
Serdeczne podziękowanie kieruję do komisji konkursowej za pracę społeczną w dzień wolny od pracy. Dziękuję również przedstawicielkom organizacji uczestniczących w konkursie za aktywność i dobry humor. Do smacznego zobaczenia we wrześniowym konkursie!

Przygotowała: Barbara Ditrich


Uroczyste podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2016 r.

18 września 2016 r. podczas XIX Kaszubskiej Jesieni Rolniczej i Wojewódzkiej Wystawy Królików połączonej z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej oraz Gminy Nowa Karczma w  Lubaniu odbyło się uroczyste wręczania nagród laureatom  wojewódzkiego etapu IX Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne  w kategorii „ekologia środowisko”  i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Organizatorami tego etapu Konkursu byli Pomorski  Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Województwo Pomorskie.

Tab. 1. Wykaz laureatów etapu wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2016 r.

Nagrody finansowe, statuetki z pamiątkowym zdjęciem gospodarstwa oraz dyplomy zwycięzcom wręczali Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Ryszard Zarudzki, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Pan Krzysztof Trawicki oraz Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Pan Aleksander Mach.

1

Zwycięzcy I miejsc otrzymali również bon upoważniający do odbioru  25 ton nawozu wapniowo-magnezowego z Kopalni Józefka  z Górna.

Dodatkowo dla laureatów z każdej kategorii,  nagrody rzeczowe,  takie jak książka kulinarna oraz gadżety kuchenne, ufundowała Agencja Rynku Rolnego, które wręczył Dyrektor Oddziału Terenowego w Gdyni Pan Krzysztof Jaszczak.

Również Agencja Nieruchomości Rolnych, reprezentowana przez Pana Andrzeja Banaszak, włączyła się w nagrodzenie uczestników tegorocznego konkursu i ufundowała ekspres do kawy dla laureata II miejsca z kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Kategoria „ekologiczne gospodarstwo towarowe”:

Kategoria „ekologia środowisko”:

Laureaci I miejsc zostali zgłoszeni do krajowego etapu Konkursu. Rozstrzygniecie tego etapu odbędzie się 7 października 2016 r. podczas Targów Natura Food w Łodzi.

6

Fot.1. Uprawa pomidorów u Państwa Weiss – laureatów I miejsca w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

7

Fot. 2. Hodowla owiec pomorskich u Państwa Bruskich – laureatów I miejsca w kategorii „ekologia środowisko”.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w tegorocznym konkursie, gratulują tak dobrze zorganizowanych  gospodarstw oraz zapraszają do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania fundatorom nagród, dzięki  którym udało się tak szczodrze obdarzyć laureatów.

Sponsorzy:

Województwo Pomorskie

PODR w Lubaniu

Kopalnia Józefka z Górna

Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Gdyni

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku z s. w Pruszczu Gdańskim

 

Przygotowała: Agnieszka Jereczek


I Kiermasz Produktów Ekologicznych w Lubaniu

W dniach 17- 18 września 2016 r. podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej połączonej z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma   w Lubaniu odbył się po raz pierwszy KIERMASZ PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH.

Na straganach można było kupić produkty ekologiczne od lokalnych certyfikowanych  rolników ekologicznych. Odwiedzający imprezę mogli kupić m.in. ekologiczne warzywa: marchew, seler, por, buraki, dynię, ziemniaki, jak również jajka, konfiturę z ekologicznych truskawek kaszubskich, malinę, dereń, pomidory, paprykę i inne.

Dodatkowo przy kiermaszu znajdowało się stoisko informacyjne z ulotkami o rolnictwie ekologicznym i certyfikacji gospodarstwa.

Również można było zdegustować kilka produktów ekologicznych. Dzięki uprzejmości wytwórni sera ekologicznego Serfarm z Zakładem Produkcyjnym w Zielinie, gm. Trzebielino, powiat bytowski, można było skosztować długodojrzewających serów ekologicznych: Kaszubski chłop oraz Bismarck. Rolnicy ekologiczni również włączyli się do degustacji i można było spróbować ekologicznych malin od Pana Waldemara Szyszka ze Strzeszewa (powiat lęborski) oraz konfitury z ekologicznych truskawek kaszubskich od Państwa Klasa z Ostrowa (powiat kartuski).

fot. Dariusz Tryzna

fot. Dariusz Tryzna

fot. Dariusz Tryzna

16

Kiermasz produktów ekologicznych cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród kupujących produkty ekologiczne, ale również osób zainteresowanych rolnictwem ekologicznym. Dlatego też Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Lubaniu pragnie kontynuować i rozwijać tę inicjatywę na kolejnych jesiennych targach.

Przygotowała: Agnieszka Jereczek


Rozstrzygnięcie konkursu AgroLiga 2016

W dniu 18 września 2016 roku podczas XIX Kaszubskiej Jesieni Rolniczej Lubaniu odbyło się uroczyste zakończenie etapu wojewódzkiego konkursu AgroLiga 2016. Celem organizowanego już po raz XXIII konkursu było wyłonienie oraz promocja rolników i firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. W konkursie przystąpiło 10 właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych w kategorii Rolnik.

W obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Zarudzkiego i zgromadzonych przed sceną mieszkańców obszarów wiejskich zostały ogłoszone wyniki konkursu AgroLiga 2016.

Kategoria Rolnicy:

  • I miejsce i tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego – Państwo Małgorzata i Bogdan Zblewscy z powiatu człuchowskiego.
  • II miejsce – pan Krzysztof Kwella z powiatu kwidzyńskiego.
  • III miejsce – pan Daniel Wieczorek z powiatu starogardzkiego.

Laureaci konkursu otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Pomorską Izbę Rolniczą, BGŻ BNP Paribas.

Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne podziękowania za udział i zapraszamy do dalszej współpracy. Słowa gorącego podziękowania kierujemy do fundatorów nagród. Mistrzom, którzy będą reprezentować województwo pomorskie na szczeblu krajowym życzymy aby sięgnęli po najwyższe laury.  Finał krajowy konkursu AgroLiga 2016 odbędzie się w Warszawie w 2017 roku.

Ilość wyświetleń artykułu: 2721