Wielkie święto kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego – KGW Kobylnica pojedzie do Brukseli

Z inicjatywy Pomorskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku w dniu 7 września br. w Chmielnie (powiat kartuski) zorganizowano po raz pierwszy POMORSKĄ SPARTAKIADĘ REKREACYJNO–KULTURALNĄ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH O PUCHAR MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI. W organizację przedsięwzięcia zaangażowani byli także: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska–Mielewczyk, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Urząd Gminy Chmielno, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz GOKSiR w Chmielnie.

Wszystkich przybyłych powitał pomysłodawca i współorganizator spartakiady Jan Trofimowicz – Wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku. Jak powiedział, myślą przewodnią w organizacji wydarzenia była integracja Pań – Członkiń KGW z różnych części województwa, pobudzenie do aktywności sportowo – rekreacyjnej oraz wyłonienie najaktywniejszych kół na Pomorzu. W oficjalnym rozpoczęciu udział wzięli i kolejno kilka miłych słów do uczestniczek spartakiady oraz licznie zgromadzonej publiczności skierowali: Posłowie na Sejm RP Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Janusz Śniadek, Henryka Krzywonos – Strycharska, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, asystent Poseł na Sejm RP Małgorzaty Zwiercan. Ponadto gośćmi honorowymi byli Dyrektor PODR Andrzej Dolny, Dyrektor Pomorskiego Oddziału ARiMR Karol Narloch, Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, Dyrektor GOKSiR w Chmielnie Edyta Klasa oraz Radna Sejmiku Wojewódzkiego Magdalena Sroka. Wyjątkową wiadomość zebranym przekazała Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, która zapowiedziała, że koło, które zwycięży w spartakiadzie pojedzie w nagrodę do Brukseli. Uroczystą formułkę otwierającą zawody wypowiedział Przewodniczący Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. I rozpoczęła się rywalizacja… Pierwszą konkurencją było wykonanie piosenki przez panie z KGW, która tematycznie promowała dane koło. Występy oceniała komisja w składzie: kompozytor Adam Diesner, instrumentalista Piotr Jereczek oraz Regina Kleina z PZDR w Kartuzach. W tej konkurencji decyzją jury zwyciężyło KGW Kobylnica przed KGW Lasowice Małe oraz KGW Osowo.

W tym samym czasie jury w składzie: Ewa Gilewska z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Elżbieta Szymroszczyk Ball – etnograf, związana przez lata z Fundacją Cepelia w Warszawie oraz Agnieszka Potrykus z PZDR w Kartuzach, oceniało stroiki dożynkowe oraz tablice promujące KGW. W konkursie na stroik – ozdobę żniwną, jury brało pod uwagę m.in. użycie naturalnych surowców, pomysłowość, kompozycję oraz nawiązanie do tradycji regionu. Zwyciężyło KGW Kobylnica przed KGW Gminy Chmielno oraz KGW Strzepcz. W konkursie na tablicę promującą KGW jury brało pod uwagę m.in. czytelność przekazu, kompozycję oraz oryginalność pomysłu. Zwyciężyło KGW Rzeczpospolita Babska z Wiślinki przed KGW Strzepcz oraz KGW Osowo. Po części kulturalnej przyszedł czas na zmagania rekreacyjno – sportowe. Tę część zmagań poprowadzili sędziowie: Paweł Radecki, Grzegorz Janneck i Jan Trofimowicz. „Konkurencje z przymrużeniem oka” dawały powody do wielu zabawnych sytuacji i często uśmiech gościł na twarzach uczestniczek i kibiców. W konkursie rzutowym do celu (ringo, piłeczka i woreczek) najlepsze okazały się zawodniczki z KGW Lisewo przed KGW Żuromino oraz KGW Koźmin. W konkurencji polegającej na jednoczesnej jeździe 3-osobowych zespołów na nartach na trawie najlepsze okazały się panie z KGW Osowo przed KGW Strzepcz i KGW Rzeczpospolita Babska z Wiślinki. W konkurencji rzutów ziemniakami do patelni zwyciężyła Kinga Mejda z KGW Kobylnica przed Eweliną Biblecką z KGW Wiślinka, oraz Barbarą Siewicz z KGW Obrzynowo. W konkurencji dojenia krowy na czas najlepszą okazała się Barbara Hoduń z KGW Wiślinka przed Teresą Olech z KGW Kobylnica oraz Agnieszką Kozieł z KGW Lasowice Małe. W konkursie ubijania piany na czas metodą tradycyjną zwyciężyła Kinga Trejda z KGW Kobylnica, drugie miejsce zajęła Stefania Kamińska z KGW Lisewo, a trzecie Elżbieta Recław z KGW Gminy Chmielno. W konkurencji jazdy na czas w taczce najszybciej dystans pokonały panie z KGW Osowo, a kolejne miejsca na podium wywalczyły KGW Koźmin i KGW Kobylnica. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja przeciągania liny przez 5-osobowe zespoły. Panie walczyły systemem pucharowym do dwóch zwycięstw. W końcowej klasyfikacji najsilniejsze okazały się panie z KGW Orlik, które w wielkim finale pokonały rywalki z KGW Kobylnica. W pojedynku o III miejsce panie z KGW Lisewo pokonały KGW Cysterki Nowa Cerkiew. Organizatorzy przygotowali ciepły poczęstunek i słodkości dla uczestniczek spartakiady oraz kibiców i gości. Każda uczestniczka otrzymała pamiątkowy medal ze spartakiady. Z zajęcie miejsc I- III w każdej z konkurencji, uczestniczki otrzymywały pamiątkowy puchar. Po zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników oraz wręczenie trofeów i nagród za zajęcie danej lokaty w klasyfikacji generalnej. O zajęciu miejsca decydowała suma punktów wywalczona we wszystkich 10 konkurencjach. Podsumowanie zawodów poprowadził z humorem Jan Trofimowicz.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyło: KGW KOBYLNICA – GMINA KOBYLINICA – POWIAT SŁUPSKI.

II miejsce – KGW „Rzeczpospolita Babska” z Wiślinki – Gmina Pruszcz Gdański – Powiat Gdański

III miejsce – KGW Osowo – Gmina Karsin – Powiat Kościerski

IV miejsce – KGW Strzepcz – Gmina Linia – Powiat Wejherowski

V miejsce – KGW Lisewo – Gmina Krokowa – Powiat Pucki

VI miejsce – KGW Lasowice Małe – Gmina Malbork – Powiat Malborski

VII miejsce – KGW Koźmin – Gmina Skarszewy – Powiat Starogardzki

VIII miejsce – KGW Orlik – Gmina Brusy – Powiat Chojnicki

IX miejsce – KGW Obrzynowo – Gmina Prabuty – Powiat Kwidzyński

X miejsce – KGW „Cysterki” Nowa Cerkiew – Gmina Morzeszczyn – Powiat Tczewski

XI- XII miejsce – KGW „Barwy Rokit” Rokity – Gmina Czarna Dąbrówka – Powiat Bytowski

XI – XII miejsce – KGW Gminy Chmielno – Powiat Kartuski

XIII KGW Żuromino – Gmina Stężyca – Powiat Kartuski

XIV KGW Kmiecin – Gmina Nowy Dwór Gdański – Powiat Nowodworski

                Wszystkie koła otrzymały pamiątkowe puchary wykonane w słynnym zakładzie ceramiki Rodziny Neclów w Chmielnie! Ponadto każde koło otrzymało upominek w postaci sprzętu AGD oraz kwiaty i upominki regionalne z Chmielna. Wręczenia nagród dokonali: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, Dyrektor GOKSiR w Chmielnie Edyta Klasa, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski oraz Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha.

                SPONSOREM GŁÓWNYM I POMORSKIEJ SPARTAKIADY REKREACYJNO – KULTURALNEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH O PUCHAR MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI była GRUPA ENERGA.

                Bardzo dużo pracy w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie spartakiady włożyli pracownicy GOKSiR Chmielno i grono wolontariuszy z Chmielna. Wiele miłych słów podziękowań, które dotarły do organizatorów od uczestniczek spartakiady po zakończeniu zmagań dowodzi, że podobne przedsięwzięcia są oczekiwane przez aktywne panie z niewielkich środowisk. Jak same mówiły, cieszyły się, że mogły dobrze się bawić, a jednocześnie nie musiały stać przy stoiskach i przygotowywać smacznych wypieków i posiłków dla innych.

źródło: Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku

Ilość wyświetleń artykułu: 1366