Warsztaty Kulinarne z Wędzenia Ryb – powiat kościerski

Dnia 14.10.2015 r. w DW „Helena” we Wdzydzach Kiszewskich powiat kościerski, odbyły się Warsztaty Kulinarne z Wędzenia Ryb, zorganizowane przez OT Agencji Rynku Rolnego w Gdyni oraz BP Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie.

Od samego początku cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem ze strony potencjalnych uczestników, bo i było warto. Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Agencji Rynku Rolnego, a poprowadzili je wybitni kucharze w osobach pan Krzysztof Szulborski – Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich oraz pan Andrzej Ławniczak – Sekretarz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Warsztaty zaszczycił swoją obecnością pan Aleksander Mach – Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz pan Eugeniusz Dańczak – Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego w Gdyni. Uczestnikami warsztatów byli właściciele gospodarstw agroturystycznych, restauracji oraz inne osoby, żywo zainteresowane wędzeniem ryb.

Zgromadzonych uczestników powitali bardzo ciepłymi słowami Dyrektorzy PODR w Gdańsku oraz OT ARR w Gdyni, po czym przystąpiono do samego sedna sprawy, a więc poznawania tajników właściwego wędzenia ryb. Pan Krzysztof Szulborski przedstawił ogólne zasady wędzenia i rodzaje wędzarń, ze szczególnym naciskiem na technologię wędzenia, gwarantującą najlepszy smak wędzonej ryby.

Po tym wstępie, przystąpiono do zajęć praktycznych. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie sporządzać haczyki do zawieszania ryb oraz obserwować, jak pan Andrzej Ławniczak przygotowuje ryby, które za chwilę na tych haczykach trafiały do wędzarni. Ponieważ zajęcia miały charakter warsztatów, każdy więc, kto tylko chciał, mógł osobiście przygotować marynatę, do której należało włożyć ryby przed procesem wędzenia. Na ochotników nie trzeba było czekać. Nawet panowie zakasywali rękawy i brali się z wielkim entuzjazmem do prac, zazwyczaj przypisywanych kobietom. Krojono, solono, pieprzono i doprawiano śledzie, łososia i sielawę. W międzyczasie uwędzone wcześniej rybki trafiały do przepysznej sałatki, którą pod bacznym okiem pana Andrzeja Ławniczaka i pana Krzysztofa Szulborskiego, sporządzały  uczestniczki warsztatów. Każde przygotowane danie było degustowane i oceniane przez uczestników spotkania. Każdy notował uwagi i zalecenia naszych kucharzy, aby móc potem u siebie w domach i restauracjach przygotować smaczną rybę według właśnie poznanych przepisów. Wyrazom zachwytu i szczerego podziwu oraz zainteresowania nie było końca. Degustowano marynatę bursztynową, świeżo uwędzone ryby, tatara z łososia, czy też wspomnianą wcześniej sałatkę. Niektórzy brali nawet dokładki. Degustacja potraw została wzbogacona przepysznym, własnoręcznie robionym chlebem, którym wszystkich częstowała pani Karola Bober z Lipusza. Na deser była kawa, herbata i ciasto, przygotowane przez właścicielkę DW „Helena”.

Zajęcia trwały 4 godziny, a ich zwieńczeniem była przejażdżka wozem konnym, ufundowana przez właścicielkę DW „Helena”.

Uczestnicy zakończyli udział w warsztatach z uczuciem wielkiego zadowolenia i apetytem na więcej tego typu spotkań, które dają praktyczne podstawy oraz wskazówki, co należy robić, aby nasze kaszubskie jedzenie smakowało jeszcze lepiej. Z życzeniami znajdywania natchnienia w coraz lepszym gotowaniu, wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali książkę kucharską „Lekcje smaków 14 szefów kuchni”, wydaną i ufundowaną przez Agencję Rynku Rolnego.

Już teraz padają pytania o następne terminy warsztatów. Mamy więc nadzieję, że powtórzą się one jeszcze nie raz i dzięki temu wzbogaci się nasza kuchnia kaszubska, coraz bardziej doceniana przez turystów z różnych stron Polski, Europy i świata.

 

Ewa Iwicka – BP ODR w Kościerzynie

Ilość wyświetleń artykułu: 3107