Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne roku 2014

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne kierowany jest do rolników prowadzących swoje gospodarstwa zgodnie z zasadami systemu rolnictwa ekologicznego. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach„ekologia-środowisko” oraz „ekologiczne gospodarstwo towarowe”, w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Etap wojewódzki został zorganizowany przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku we współpracy z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego z kolei organizatorem etapu krajowego jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Celem konkursu jest zarówno popularyzacja rolnictwa ekologicznego jak i rozpowszechnianie wiedzy z tego zakresu. Ponadto nagrodzenie wysiłków i starań gospodarzy dochowujących wszystkich wymogów rolnośrodowiskowych niezbędnych dla uzyskania certyfikatu rolnictwa ekologicznego. W konkursie nagrodzone zostały najlepiej zorganizowane  gospodarstwa,  wytwarzające   produkty ekologiczne do sprzedaży jak również  na własne potrzeby.

Do konkursu zgłoszono 22 gospodarstwa z czego komisja zakwalifikowała 19 do oceny. Laureatami VII już edycji konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w poszczególnych kategoriach zostali:

 

w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe:

I miejsce – Marek i Krzysztof Patalas, Biernatka, gmina Czarne, pow. człuchowski

 

Pasieka rodziny Patalas – Eko Barć 1954, zajmuje się ekologiczną produkcją pszczelarską. która stosuje tylko naturalne metody gospodarowania. Pasieka ta jako pierwsza w Polsce uzyskała atest ekologiczny stowarzyszenia EKOLAND zrzeszającego producentów żywności ekologicznej.

Miody Panów Marka i Krzysztofa Patalas są żywe, aktywne biologicznie. Wytwarzane są według  sekretnych rodzinnych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Tłoczy się je na zimno, pakuje ręcznie, nie są podgrzewane. Szybko krystalizują, nie są stabilizowane chemicznie. Miody nie podlegają standaryzacji, czyli nie  ujednolica się ich,  dlatego też  z jednej pasieki różnią się smakiem i barwą. Bioróżnorodność roślin powoduje, że miody zachowują właściwości roślin, z których zostały zebrane, i pachną tak jak one.  Zawierają olejki eteryczne pochodzące z nektaru.

Pasieka EKO- BARĆ jest położona w Borach Człuchowskich (zachodnia ich część ).  Osada nazywa    się Biernatka i jest położona w bardzo urokliwym zakątku Polski, charakteryzującym się największym areałem lasów w kraju. Wizytówką tego regionu zdecydowanie jest piękna i nieskażona przyroda. Walory środowiska w postaci  bogatego drzewostanu i runa leśnego daje możliwość zbierania miodu o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Pasieka oferuje miody: Leśny: Wrzosowy, Spadziowy, Mniszkowy, Malina Leśna, Gryczany, Łąkowy, Lipowy, Wielokwiatowy . Ponadto pasieka posiada inne produkty takie jak: pyłek pszczeli, maść propolisowa, miody plastrowe itd.

Miód leśny z Biernatki jako specjał Pasieki „Eko-Barć 1954” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

                      

II miejsce  – Bartłomiej Olszewski, Czarna Huta, gmina Przywidz, pow. gdański

 

Pan Bartłomiej wraz z małżonką prowadzą  ekologiczne gospodarstwo rolne o pow. 14,00 ha użytków rolnych, specjalizujące się w produkcji warzyw i owoców. Poza produkcją roślinną Państwo Olszewscy zajmują się również produkcją zwierzęcą . Posiadają następujące zwierzęta: krowy 6 szt., trzoda chlewna 4szt. oraz kury zielononóżki.

W gospodarstwie uprawia się zboża, część areału zajmują także trawy, Pozyskane warzywa i owoce  z dużym sukcesem są sprzedawane na gdańskich bazarach natury – „ bo ze wsi”.

W swojej ofercie gospodarze posiadają również produkty od ekologicznych zwierząt: jajka, mleko, twarogi, sery.Płody rolne wyprodukowane w gospodarstwie, takie jak siano, sianokiszonka czy zboże zużywane są na własne potrzeby w hodowli zwierząt.

 

III miejsce  – Andrzej i Teresa Konkol, Kosy, gmina .Kartuzy, pow. kartuski, miejscowość położona  na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Państwo Konkol w malowniczo położonym miejscu prowadzą od 1993 roku ekologiczne gospodarstwo rolne, które znajduje się na liście Demonstracyjnych Gospodarstw Ekologicznych. Gospodarstwo wielotowarowe: produkcja mleka, warzyw, ziemniaków. Zajmuje powierzchnię 7,5 ha. Utrzymuje 6 sztuk bydła, maciora, 9 warchlaków, 4 tuczniki, 30 kur.

2/3 pola obsiewane jest mieszanką traw z koniczyną czerwoną. W płodozmianie występują również zboże, ziemniaki i warzywa. Płody rolne wyprodukowane w gospodarstwie, takie jak siano, sianokiszonka i zboże, zużywane są na własne potrzeby w hodowli zwierząt. Na sprzedaż przeznaczone jest mleko, warzywa, ziemniaki. Produkty te rolnik sprzedaje na lokalnym rynku jak również u siebie w gospodarstwie. Dodatkowo rolnik promuje turystykę ekologiczną. Od 1994 r. gospodarstwo należy do Stowarzyszenia ECEAT i od tego czasu odwiedzane jest przez turystów zagranicznych, prawie z całej Europy.

w kategorii ekologia – środowisko:

I miejsce – Dariusz Wabik, Witanowo, gmina. Kołczygłowy, pow. bytowski

Pan Dariusz wraz z małżonką prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni 56 ha użytków rolnych wyspecjalizowanym w hodowli owcy pomorskiej. Obecnie stado liczy 65 matek i 3 tryki. Rolnik realizuje program Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich. Struktura zasiewów obejmuje zboża, trawy oraz trwałe użytki zielone jako wystarczająca baza paszowa dla zwierząt. Gospodarstwo jest wyposażone adekwatnie do skali produkcji. Posiada własne maszyny a budynki inwentarskie są dostosowane do wielkości produkcji. Pan Dariusz sprzedaje jagnięta oraz wełnę owczą zaprzyjaźnionemu nadleśnictwu, które wykorzystuję ją do ochrony młodych plantacji leśnych  przed obgryzaniem ich przez zwierzynę leśną. Ta naturalna, ekologiczna metoda ochrony młodych drzewek iglastych przez zgryzaniem jest bardzo skuteczna. Wełna posiada tłuszczopot o mocno zaznaczonym zapachu, która skutecznie odstrasza zwierzynę. W gospodarstwie panuje ład i porządek.

 

II miejsce –  Eugeniusz Obrębski, Biernatka, gmina Czarne, pow. człuchowski

 

Pan Eugeniusz prowadzi rodzinne ekologiczne gospodarstwo rolne na areale 15 ha. W tym niewielkim gospodarstwie znajdziemy 2 krowy,  3 konie, 3 owce, 30 królików oraz drób domowy a w ogrodzie stare odmiany warzyw i owoców. Wokół domu, na rabatkach, sadzie i przy domowym stawie  rosną niezliczone gatunki kwiatów i krzewów. Gospodarstwo od 10 lat gospodaruje zgodnie   z zasadami rolnictwa ekologicznego, jest w pełni samowystarczalne, sprzedaje nadwyżki produktów zwierzęcych, warzyw i owoców.

III miejsce – Antoni Szurlej, Widno, gmina Brusy, pow. chojnicki, miejscowość położona  na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

 

Malowniczo położone gospodarstwo Pana Antoniego specjalizuje się w hodowli owcy pomorskiej, obecnie w gospodarstwie znajduje się 60 matek, 3 tryki, ponadto kaczki i kury. Rolnik realizuje program Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich – owcy pomorskiej ściśle współpracując z Instytutem Zootechniki w Balicach. Powierzchnia gospodarstwa wynosi ok 11 ha w tym użytki rolne zajmują 5,16 ha, w strukturze zasiewów głównie trwałe użytki zielone jako baza paszowa dla owiec oraz sad przydomowy i uprawa topinamburu.

Wyróżnienie za udział w konkursie otrzymuje:

 

w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe:

 

Magdalena Fernandes, Borowina, ul. Sportowa 4, gmina Przywidz, pow. gdański

Pani Magdalena prowadzi małe agroturystyczne gospodarstwo.  W tym 5 ha gospodarstwie znajdują się  2 konie, 3 kozy, 15 królików, szynszyle, kury, koty i psy, które skutecznie umilają czas odwiedzającym gościom. Dodatkowym atutem jest z pewnością prowadzona w ramach gospodarstwa działalność eko-turystyczna, wpływająca na propagowanie idei rolnictwa ekologicznego, a także służąca jako forma edukacji dla gości odwiedzających ten obiekt.

w kategorii ekologa – środowisko:

 

Alicja Jamróz, Stobiec 23, gmina Stegna, pow. nowodworski, miejscowość położona na obszarzeŻuław Wiślanych

 

Pani Alicja prowadzi rodzinne gospodarstwo ekologiczne. Znajdują się w nim następujące zwierzęta: krowa wraz z młodzieżą hodowlaną, maciora, tucznik, gęsi, kaczki, indyki, kury zielononóżki. Powierzchnia gospodarstwa to około  50 ha.  Na tym areale uprawiane są  zboża, zasiewy traw.  Ponadto występują trwałe użytki zielone, na których rolnik realizuje program ochrony zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych. W gospodarstwie zachowana jest bioróżnorodność oraz odpowiednio utrzymywane są elementy przyrodnicze na terenie i w otoczeniu gospodarstwa.

Laureatom pierwszych miejsc, którzy będą reprezentować nasze województwo na szczeblu krajowym życzymy, aby sięgnęli po najwyższe laury.

Finał krajowego etapu konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2014 odbędzie się w dniu 3 października 2014  roku podczas Targów Natura Food w Łodzi.

Ilość wyświetleń artykułu: 3750