Relacja ze szkolenia wyjazdowego do województw sąsiednich
W dniach 13-15 marca 2018 r. DROW był organizatorem szkolenia wyjazdowego, którego celem było poznanie wybranych form przedsiębiorczości prowadzonej przez mieszkańców obszarów wiejskich w województwach: warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem zagród edukacyjnych, agroturystyki i gospodarstw opiekuńczych. 47-osobowa grupa rolniczek i rolników rekrutowała się z całego województwa pomorskiego.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w ekofarmie „Vitalis” w Zastawnie koło Młynar. Jest to gospodarstwo agroturystyczne usytuowane malowniczo w sąsiedztwie lasów, łąk i pastwisk. Domeną gospodarstwa liczącego 90 ha jest hodowla bydła rzadkich ras (Highlander i Aubrac), a także typowych zwierząt gospodarskich (konie, owce, kozy, króliki, kury, kuce). Atrakcją dla przebywających gości i grup dzieci są lamy i osiołki. W zagrodzie prowadzi się wszystkie możliwe przedsięwzięcia pozarolnicze – od agroturystyki, przez zagrodę edukacyjną, po przetwórstwo MLO.
Kolejnym punktem była wizyta w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek” położonej w wiosce tematycznej Sąpy „Babia Dolina” gmina Młynary. Tematyka zajęć edukacyjnych obejmuje poznawanie ziół, warsztaty florystyczne, ziołowy papier czerpany, motanie lalek i wyroby w glinie. Na terenie zagrody znajduje się m.in. stara obora, w której prym wiedzie sztuczna krowa Balbina, chata zielarska, garncarska i obiekt z salą edukacyjną. Wyjątkowa osobowość cechująca właścicielkę zachęca do dłuższego pobytu i rozmów.
Gospodarstwo agroturystyczne „Ziołowa Dolina” w Wilimowie położone niedaleko Olsztyna było następnym punktem naszej wizyty. Nazwa gospodarstwa ekologicznego nawiązuje do jednego z kierunków, w którym od lat specjalizuje się gospodarstwo, tj. produkcja i sprzedaż herbat ziołowych. Obiekt posiada własne mini zoo, w którym znajdują się różne zwierzęta (konik, koza, osioł, świnka wietnamska, alpaka, króliki i strusie, a także woliery dla pawia, bażantów, gołębi i ozdobnych kur). Tematem zasadniczym w ramach zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży są oczywiście zioła. Obiekt, w którym zatrzymaliśmy się na nocleg, zlokalizowany jest w lesie nad brzegiem Łyny, co zagwarantowało uczestnikom spokojny sen.
Ostatnim zwiedzanym punktem była fundacja i gospodarstwo opiekuńcze pn. „Toskania Kociewska” w miejscowości Bochlin. Gospodarstwo, położone malowniczo na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, otoczone jest lasem i pagórkami. Krajobraz przypomina włoską Toskanię, stąd nazwa. Najważniejszymi mieszkańcami gospodarstwa są zwierzęta: świnie mangalice, konie, świnki wietnamskie, kury, gęsi syberyjskie i najważniejsi mieszkańcy zagrody – osły, które wykorzystywane są do onoterapii. Bardzo ważną działalnością prowadzoną w zagrodzie jest terapia dzienna dla osób wykluczonych społecznie. Właściciel jest byłym śpiewakiem operowym i należy do osób absolutnie wyjątkowych, jest otwarty, uśmiechnięty i optymistycznie patrzy w przyszłość. Małżonka – Sara pochodzi z Wenecji, jest lekarzem weterynarii.
Właścicieli tego gospodarstwa zaprosiłam na konferencję do Lubania, którą organizujemy w dniu 19 kwietnia br., by podzielili się swoimi doświadczeniami z uczestnikami.
Uczestnicy szkolenia wyjazdowego mieli również czas dla ducha – zwiedzaliśmy z przewodnikami takie miasta, jak: Olsztyn, Ciechocinek i Toruń. Pomimo chłodu i deszczu, dobry humor dopisywał wszystkim uczestnikom.
Opracowała: Barbara Ditrich
Ilość wyświetleń artykułu: 2143