Relacja z XXV Jubileuszowch Jesiennych Tagrów Ogrodniczych w Starym Polu

W dniach 7-8 września br., w Starym Polu, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyły się kolejne, tym razem już XXV Jubileuszowe Jesienne Targi Ogrodnicze. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Gazeta Malborska, i Rolnik Pomorski.

Jesienne Targi Ogrodnicze na stałe zapisały się w kalendarzu imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości. Służą one też nawiązaniu szerokich kontaktów handlowych oraz wzajemnej wymianie doświadczeń.

Co roku Stare Pole gości wielu wystawców. W tej edycji Targów było ich  280, w tym 130 firm oferujących bogaty wybór materiału szkółkarskiego – owocowego, ozdobnego i nasiennego, a także elementy architektury ogrodowej, wyposażenia ogrodów i mieszkań, nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło wystawców zajmujących się ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, a także polecających produkty pszczelarskie, materiały budowlane, systemy grzewcze, najnowsze osiągniecia motoryzacji i prasę fachową. Na Targach obecni byli również przedstawiciele organizacji rolniczych, agencji, izb rolniczych i doradztwa rolniczego.

Na Wystawie Rzemiosła Artystycznego 24 twórców ludowych zaprezentowało m.in.: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę w kamieniu, wyroby z bursztynu i srebra, z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z siana i słomy oraz kowalstwo artystyczne.

Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z 12 kół gospodyń wiejskich.

Dla miłośników zwierząt przygotowano wystawę gołębi i ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 15 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni, którzy zaprezentowali ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.

W bieżącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Targi wzbogaciło „Święto Mleka” – impreza zorganizowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego. Jej celem była popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W programie „Święta Mleka”, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich OSM Maluta, znalazły się liczne konkursy o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją „Święta Mleka” były występy znanej solistki Izabeli Trojanowskiej oraz zespołu „Trzeci Oddech Kaczuchy”.

Tradycyjnie Targom towarzyszył Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej. W tym roku, dla uświetnienia Jubileuszowej 25 edycji Jesiennych Targów Ogrodniczych, uczestnicy przeglądu wykonywali również utwory uświetniające ten Jubileusz. Tegoroczna już dwudziesta czwarta edycja tej imprezy przebiegała w formule przyjętej w roku poprzednim – zespoły prezentowały się przez dwa dni w sobotę i niedzielę. Celem Przeglądu jest ożywienie i integracja amatorskiego ruchu artystycznego na wsi i w małych miasteczkach, sięganie do tradycji muzycznych regionu, tworzenie nowych opracowań znanych utworów oraz popularyzowanie wspólnego śpiewania. W Przeglądzie uczestniczyło 21 zespołów i jedna solistka. Staropolska publiczność miała więc okazję posłuchać utworów ludowych i biesiadnych prezentowanych przez wykonawców z Pomorza, Żuław, Powiśla, Kaszub, Kociewia i Warmii.

Uczestnikami Przeglądu byli:

–  Chór „Sursum  Corda” z Nowego Dworu Gdańskiego
– „Kalina” z Jędrychowa
– „Pomerania” z Kisielic
– „Wesoła Gromadka” z Tychnów
– „Zielona Ferajna” z Żuławki Sztumskiej
– „Powiślanki” z Kwidzyna
– Zespół Ludowy „Marezianki” z Marezy
– „Wrzosy” z Lubawy
– Zespół Wokalno-Muzyczny „Jutrzenka” z Lubichowa
–  „Cyganeczki” z Cygan
– „Żuławianki” z Ostaszewa
– „Stokrotka” z Pieniężna
– „Fisolki” z Tczewa
– „Żuławskie Bursztynki” z Nowego Dworu Gdańskiego
– „Fale” z Stegny
– „Tęcza Warmii” z Braniewa
– „Nutki Radości” z Malborka
– „Gronowiacy”  z Gronowa Elbląskiego
– Kociewski Zespół Regionalny „Subkowianki” z Subków
– Kapela „Paka Władka” z Jelonek
– Solistka Hanna Florek z Wiercin,
– „Motławianki” z Przezmarka

Wszystkie zespoły otrzymały upominki – nagrody regulaminowe od organizatorów Przeglądu – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Były też nagrody dodatkowe przyznane przez  licznych sponsorów.

Sponsorami Targów i Staropolskiego Przeglądu Piosenki Biesiadnej byli:

  • Poseł na Sejm Kazimierz Smoliński
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim
  • Pomorska Izba Rolnicza
  • Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza OT Elbląg
  • Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku
  • Starostwo Powiatowe Elbląg
  • Starostwo Powiatowe Malbork
  • Starostwo Powiatowe Sztum
  • Starostwo Powiatowe Iława
  • Starostwo Powiatowe Kwidzyn
  • Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gdański
  • Urząd Miejski Nowy Dwór Gdański
  • Urząd Miejski Tczew
  • Urząd Miejski Braniewo
  • Urząd Gminy Gardeja
  • Urząd Gminy Kwidzyn
  • Urząd Gminy Lubawa
  • Urząd Gminy Lubichowo
  • Urząd Gminy Ostaszewo
  • Urząd Gminy Stegna
  • Urząd Gminy Subkowy
  • Urząd Gminy Gronowo Elbląskie
  • Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku
  • Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie
  • Bank Spółdzielczy w Malborku
  • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

 

Podczas tegorocznych Targów komisja konkursowa przyznała pięć wyróżnień targowych. W kategorii „Walory marketingowe stoiska” wyróżniona została Szkółka drzew owocowych, krzewów, róż i roślin ozdobnych Ewy i Marka Nowak z Kostrzyna. W kategorii „Innowacyjny produkt sprzyjający ochronie środowiska” wyróżniona została „Oczyszczalnia biologiczna SBR Primo+”, prezentowana przez Firmę CHARMAL Robert Zając z Małdyt. W trzeciej nowej kategorii  „Spożywczy produkt regionalny lub tradycyjny wyróżniono trzech wystawców. Główne wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Rolne Marlena Jaworska z Janówki, gmina Stare Pole, za olej słonecznikowy z dodatkiem pora. Dwa kolejne wyróżnienia otrzymali: Gospodarstwo Rodzinne Agnieszka Gremza z Korycina, za sery korycińskie z mleka krowiego i koziego oraz Firma Wypieki z Ejszeryszek Celina Glińska z Ejszeryszek, za ciasta regionalne z Ejszeryszek.

Tegorocznej jubileuszowej edycji targów towarzyszyła jesienna aura. Pomimo niezbyt wysokiej temperatury i przelotnego deszczu zwiedzający dopisali. Z informacji od wystawców wiemy, iż byli to w większości dobrzy klienci, którzy odwiedzili targi z konkretnym celem nabycia roślin, produktów spożywczych lub innych towarów. Dlatego większość gości opuściła tereny wystawowe z zakupionymi przeróżnymi produktami, przede wszystkim roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania. Liczymy, że targi w Starym Polu odwiedziło około 10 tysięcy osób.

Wszystkim sponsorom i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.

ORGANIZATORZY
Adam Kopeć – Komisarz Targów
Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej: Alicja Ciesielska, Agnieszka Rojewska

Sobota


Niedziela

Ilość wyświetleń artykułu: 1121