Relacja z XII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego

XII edycja Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego przeszła już do historii. Zmagania pań o puchar Grand Prix miały miejsce w minioną sobotę, tj. 11 kwietnia 2015 r. w Powiatowym Centrum Sportu w Tczewie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji  Rolniczych w Gdańsku oraz Powiat Tczewski. Patronat honorowy nad Turniejem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a patronat medialny objęli: Radio Gdańsk S.A., Dziennik Bałtycki, telewizja TeTka,  Rolnik Pomorski, Portal Nasze Miasto i Portal mojeKGW.pl.

Przed oficjalnym otwarciem, którego dokonali  organizatorzy, w radosny nastrój wprowadziło publiczność Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadki Aparatki” z Wielkiego Klincza, z gminy Kościerzyna, laureatki Grand Prix z 2014 r.

O puchar Grand Prix rywalizowało 14 KGW – laureatek eliminacji powiatowych (zabrakło przedstawicielek z dwóch powiatów: chojnickiego i człuchowskiego). Prezentację zespołów oceniało jury w składzie 5-osobowym, wśród których znaleźli się przedstawiciele: Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego, Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Muzeum Narodowego w Gdańsku Oddział Etnografii, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, laureata Grand Prix z roku 2014. Jak co roku, ze względu na ograniczenia czasowe, jury dokonało oceny dwóch konkurencji przed oficjalnym otwarciem, czyli planszy pt. „Widokówka mojej miejscowości” oraz kulinarnej „Sałatka z rodzimych warzyw i owoców”. Kolejną trzecią konkurencją była piosenka kabaretowa z inscenizacją  „Dżender”. Zespoły z lekkością i fantazją zademonstrowały kategorię, która budziła w terenie olbrzymie kontrowersyjne emocje. Najwięcej wrażeń estetycznych dostarczył pokaz  mody, który w tej edycji uwzględniał wyłącznie kolory biało-czerwone. Nie mniej emocji dostarczyła ostatnia konkurencja „Taniec współczesny”. Konkludując – nie sposób skomentować tych trzech pokazowych prezentacji na chłodno. Wielki szacunek Szanowne Panie! Udowodniłyście po raz kolejny swój profesjonalizm i niespożytą energię, która jest nam potrzebna jak tlen do realizacji naszych zadań. Aplauz widowni był tylko potwierdzeniem Waszego zawodowstwa.

Gościnnie swoje stoisko, a także występ artystyczny zaprezentowało KGW Syrynia z Wodzisławia Śląskiego, partnera samorządu Powiatu Tczewskiego.

Dodatkową atrakcją przedsięwzięcia były występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Regionalnego Piaseckie Kociewiaki z Piaseczna i zespołu Cristo.

Wielką niespodzianką dla publiczności podczas imprezy było losowanie roweru ufundowanego przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Posiadaczowi szczęśliwego losu nagrodę wręczyli i pogratulowali wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki oraz dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach.

Przed ogłoszeniem wyników starosta powiatu słupskiego Zdzisław Kołodziejski wraz z dyrektorem GOK Gminy Słupsk poinformowali zebranych, iż podejmują wyzwanie logistycznego i organizacyjnego przedsięwzięcia przy współorganizacji XIII edycji. Tak więc XIII Turniej KGW Województwa Pomorskiego odbędzie się w 2016 r. w Jezierzycach, gmina Słupsk.

Po raz pierwszy o wyborze laureata GRAD PRIX decydowały wszystkie KGW uczestniczące w Turnieju. Spośród swojego zespołu wybierały jedną obserwatorkę, która po zakończeniu konkurencji i konsultacji z członkiniami swojego koła oddała przewodniczącemu jury kartę oceny, ze wskazaniem najlepszego KGW. Każdemu KGW przyznano jeden głos, który liczony był w ocenie jako jeden punkt, podobnie jak każdy z członków jury.

Zadaniem jury było wyłonienie najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich w każdej z pięciu kategorii konkursowych oraz laureata GRAND PRIX. Wyniki ukształtowały się następująco:

1. w kategorii EDUKACYJNEJ: „Widokówka mojej miejscowości” – KGW GOŁĘBIEWKO Trąbki Wielkie, pow. gdański,

2. w kategorii KULINARNEJ: „Sałatka z rodzimych warzyw i owoców” – KGW KAMIENICA SZLACHECKA Stężyca, pow. kartuski,

3. w kategorii WOKALNEJ: „Piosenka kabaretowa z inscenizacją Dżender” – KGW BOBOWO Bobowo, pow. starogardzki,

4. w kategorii MODA: „W biało-czerwonym jest mi do twarzy” – KGW WŁADYSŁAWOWO Władysławowo, pow. pucki,

5. w kategorii TANIEC: „Taniec współczesny” – KGW CZERNIN Sztum, pow. sztumski,

  • GRAND PRIX zdobyło KGW NOWA KARCZMA gm. Nowa Karczma, pow. kościerski.

Uhonorowanie zespołów licznymi nagrodami mogło odbyć się dzięki hojności wielu sponsorów, którym w imieniu nagrodzonych składamy serdeczne podziękowania. Oto lista:  Kazimierz Plocke – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Województwo Pomorskie – fundator nagród dla najlepszych kół gospodyń wiejskich w każdej z pięciu kategorii konkursowych oraz laureata Grand Prix, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Powiat Tczewski, Związek Gmin Pomorskich, Pomorska Izba Rolnicza, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku z siedzibą w Pruszczu Gdańskim, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny w Gdyni, Agencja Rynku Rolnego w Warszawie, Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. RENK, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Bank BGŻ S.A. Oddział Operacyjny w Gdańsku, Aquapark Sopot, AVON COSMETICS POLSKA, Polska Filharmonia Batycka, Centrum U 7 w Gdańsku, Portal mojeKGW.pl oraz Program Rabat Rolniczy.

W imprezie uczestniczyć mogły wyłącznie Koła Gospodyń Wiejskich z Województwa Pomorskiego – laureatki eliminacji powiatowych z osobowością prawną. W turnieju wykluczony jest udział laureata Grand Prix z roku poprzedniego, a przewodnicząca lub przedstawicielka koła zapraszana jest do składu jury. Organizowane eliminacje w regionach integrują lokalną społeczność, są oczekiwane z niecierpliwością przez uczestników i mieszkańców okolicznych miejscowości ze względu na prezentowane konkurencje, które z założenia powinny zarówno bawić, jak i edukować.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015.

Szanowne Panie, pięknie dziękujemy za wspaniałe widowisko. Jak co roku żałujemy, że puchar Grand Prix można przyznać wyłącznie jednemu zespołowi, ale takie są zasady regulaminowe. Najważniejszym przesłaniem turnieju jest integracja. Zatem dałyście Panie doskonały instruktaż wszystkim KGW w kraju, w jaki sposób można się bawić i jak należy działać zespołowo.  Serdecznie gratulujemy!

Opracowała: Barbara Ditrich

Ilość wyświetleń artykułu: 5692