Relacja z wyjazdu do biogazowni rolniczej
Funkcjonowaniem biogazowni rolniczej – OHZ Gajewo w Tragaminie to temat wyjazdu szkoleniowego zorganizowanego przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu, w dniu 21 października 2015 roku.
Biogazownia, którą odwiedziliśmy, to nowa inwestycja uruchomiona w kwietniu 2014 r. Jest to pierwsza biogazownia rolnicza w powiecie malborskim. Jej właścicielem jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o. „Gajewo”. Obiekt znajduje się w bazie w Tragaminie pod Malborkiem. Moc biogazowni to 0,8 MWe energii elektrycznej i 0,798 MWt energii cieplnej.
W skład biogazowni wchodzą następujące obiekty:
– zbiornik wstępny na gnojowicę – 200 m3,
– dwa zbiorniki o pojemności 3760 m3 – przeznaczone na fermentację właściwą,
– jeden zbiornik o pojemności 2280 m3 jako dofermentator (pofermentacyjny),
– jeden, największy (8140 m3) zbiornik końcowy na poferment.
Do biogazowni należy również szacht instalacyjny z urządzeniami przepompowni, ogrzewania i napowietrzana komór oraz urządzenia służące do sterowania procesem technologicznym, a także budynek, w którym znajdują się: węzeł cieplny, suszarnia na poferment i zaplecze socjalne. Biogazownia wyposażona jest w dwa kogeneratory o mocy 400 kW każdy.
Substraty wykorzystywane w biogazowni pochodzą w większości z własnego gospodarstwa. Są to: obornik bydlęcy, gnojowica bydlęca i kiszonka z kukurydzy. Część kiszonki z kukurydzy pochodzi z zakupu. Sezonowo wykorzystywane są również odpady przemysłu rolno-spożywczego (wysłodki buraczane), odpady kukurydzy, zbóż i ziemniaków. Substrat – gnojowica przepompowywana jest ze zbiornika wstępnego do fermentatorów, substraty stałe (obornik, kiszonki i inne) podawane są podajnikami ślimakowymi. Napełnianie komór przebiega w sposób ciągły.
Proces produkcji biogazu przebiega w technologii termofilnej (w temperaturze 52 – 55oC – uzyskuje się większą produkcję biogazu).
Wyprodukowana energia elektryczna w 10% wykorzystywana jest na potrzeby własne i gospodarstwa. Pozostałe 90% sprzedaje się do sieci elektroenergetycznej. Ciepło powstające w kogeneratorach jest wykorzystywane obecnie na potrzeby biogazowni (podgrzewanie komór fermentacyjnych) oraz do suszenia pofermentu, a także usługowego dosuszania płodów rolnych i innych produktów. W planach jest przeznaczenie ciepła do ogrzewania budowanego w pobliżu dużego zakładu produkcyjnego.
Celem wyjazdu było zapoznanie się z biogazownią rolniczą jako przykładem odnawialnego źródła energii oraz możliwościami zagospodarowania substratów pochodzących z własnego gospodarstwa. Biogazowania w Tragaminie to też dowód na to, że gospodarstwo rolne może być zarówno producentem surowców energetycznych, wytwórcą energii (lokalne rozproszone źródło energii) jak i jej konsumentem.
W wyjeździe wzięło udział 18 osób, w tym: rolnicy, doradcy i specjaliści PODR. Biogazownię przedstawił i omówił jej działanie kierownik obiektu Pan Tomasz Ciegiełka. Dzięki temu uczestnicy szczegółowo zapoznali się z cyklem produkcji biogazu: od przygotowania substratów, sposobu napełniania komór fermentacyjnych substratami stałymi i płynnymi, procesu fermentacji, mieszania masy fermentacyjnej i jej ogrzewania, przemieszczania substratów (specjalnymi pompami), oczyszczania biogazu aż po jego wykorzystanie w dwóch kogeneratorach o mocy 400 kW każdy. Uczestnicy mogli zajrzeć do wnętrza komór fermentacyjnych oraz do olbrzymiego zbiornika na poferment. Obejrzeli wszystkie urządzenia sterujące procesem technologicznym i kontrolujące właściwy jego przebieg. Można było dotknąć i powąchać pofermentu, który został odwodniony w separatorze. Uzyskali również odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania, w tym ekonomiczne.
Uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni z obecności w takim zakładzie i uznali go za bardzo interesujący. Wizyta w biogazowni przybliżyła wiedzę na temat produkcji biogazu, możliwości zagospodarowania własnych surowców i produkcji własnej energii.
Wciąż rosnące ceny paliw i energii elektrycznej powodują, że poszukujemy alternatywnych źródeł energii, którego jednym z przykładów jest biogazownia.
Ilość wyświetleń artykułu: 3525