Relacja z warsztatów dla doradców – BalticSea2020

W dniu 25.06.2015 r. w sali dydaktycznej pasieki Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyły się warsztaty dla doradców realizujących pilotażowy projekt Fundacji BalticSea2020: „Samoocena i analiza ryzyka przez rolników w odniesieniu do strat składników odżywczych oraz niskokosztowych środków zaradczych”, której organizatorem był Zespół Ochrony Środowiska i Ekologii PODR w Gdańsku.

Wykładowców oraz uczestników przywitał Pan Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora PODR w Gdańsku. Przypomniał ideę projektu oraz przedstawił zaangażowanie PODR w jego realizację.
Na wstępie doradcy wypełnili ankietę przygotowaną przez socjologów dr Barbarę Kiełbasę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i prof. Jana-Olof Drangert ze Szwecji.

Następnie doradca rolniczy ze Szwecji Line Strand opowiedziała o współpracy szwedzkich doradców z lokalnymi rolnikami. W Szwecji zagadnienia dotyczące doradztwa w zakresie  wykorzystania składników odżywczych z nawozów naturalnych i sztucznych,  tworzenia planów nawozowych oraz oceny utraty azotu i fosforu z gospodarstw rolnych praktykowane są od 20 lat i warto korzystać z tych doświadczeń w pracy z rolnikami w Polsce. Line przedstawiła w jaki sposób firmy produkujące artykuły spożywcze, dzięki promocji dobrych praktyk rolnych, podnoszą wartość swych produktów.

Kolejnym wykładowcą był prof. Stefan Pietrzak z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, który wygłosił referat nt. „Zarządzanie azotem i fosforem w produkcji rolnej a ochroną jakości wód”. Pan Profesor przedstawił jak poprzez właściwe wykorzystanie zawartych już w glebie składników mineralnych, można efektywnie obniżać koszty w gospodarstwie. Omówił również zależności pomiędzy odczynem a zasobnością gleb w  gospodarstw. Zwrócił uwagę na potrzebę wapnowania gleb.

Potem doradcy przystąpili do prac w grupach. Część warsztatową prowadzili prof. S. Pietrzak,  Katarzyna Radtke oraz Alicja Łepek. Uczestnicy warsztatów obliczyli na przykładzie konkretnego gospodarstwa, uczestniczącego w projekcie, szacunkowe roczne wymywanie azotu z pól użytkowanych rolniczo na specjalnie opracowanym programie komputerowym.  Poddali również analizie bilans składników mineralnych w gospodarstwie oraz interpretowali jego wyniki.

Na zakończenie prof. Barbro Ulen ze Szwecji przedstawiła bieżące wnioski z realizacji projektu. Omówiła różnice pomiędzy gospodarstwami z województw: pomorskiego i mazowieckego.

Warsztaty odbyły się w formie aktywnej, uczestnicy byli zaangażowani w dyskusję i pracę zespołową. Doradcy nabyli nowych umiejętności , co z pewnością przełoży się na fachowe porady dla rolników.

Ilość wyświetleń artykułu: 2409