Relacja z pikniku „Na ludowo i sportowo”

W minioną niedzielę, tj. 21 czerwca 2015 r. w Kartuskim Centrum Kultury odbył się turniej sportowy w ramach pikniku „Na ludowo i sportowo”, którego organizatorami byli: Województwo Pomorskie, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku oraz Kartuskie Centrum Kultury. Piknik był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015. Celem przedsięwzięcia była integracja pokoleniowa społeczności wiejskiej, promocja zdrowego stylu życia oraz zainicjowanie lepszej współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie województwa pomorskiego. Imprezę otworzyli: burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz kierownik Działu Przedsiębiorczości WGDiA Karolina Wróbel. Podczas Pikniku przeprowadzono turniej sportowy, w którym uczestniczyło 15 drużyn zgłoszonych przez organizacje pozarządowe z powiatów: kościerskiego, kartuskiego, starogardzkiego i gdańskiego, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na terenie województwa pomorskiego. Drużyny rywalizowały w 6 konkurencjach sportowych. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja 5-osobowa w składzie: Marcin Sikora (sędzia główny), Dominik Skorczewski (sędzia pomocniczy) oraz członkinie: Wioletta Stoltmann, Agnieszka Grabowska i Agata Toczek.

Wiele radości widzom przysporzyła pierwsza konkurencja – strzały do bramki „na ślepo”. Każda drużyna wystawiała po 3 zawodników, którym zawiązano oczy szalikiem. Każdy z zawodników musiał oddać po jednym strzale piłką do bramki z odległości 10 m. W celu utrudnienia zadania, komisja zdecydowała, by zawodników zakręcić wokół własnej osi. Za każdy celny strzał drużyna uzyskała 1 punkt. Poprawne wykonanie zadania okazało się wcale niełatwe –  piłka nie zawsze trafiała do bramki.

Drugą konkurencją było „Wicie wianka”, w której uczestniczył tylko 1 zawodnik z drużyny. Wszystkie osoby siedziały przy stolikach, a na hasło „start” zaczęły wić wianki.  Każdy z zawodników otrzymał sznurek o długości 55 cm, który musiał opleść zbożem, ziołami i 20 kwiatami polnymi. Warunkiem uznania prawidłowego wykonania zadania była spójność wianka. Drużyny we własnym zakresie zabezpieczały surowiec na wianki. Za poprawnie wykonane zadanie drużyny uzyskały 1 punkt. Na wykonanie zadania przeznaczono 15 min, który komisja przedłużyła o 5 min ze względu na trudność wykonania.

Trzecia konkurencja również dała mnóstwo uciechy widzom i zawodnikom. Było to „Pokonywanie toru przeszkód w workach jutowych”. Jednocześnie  startowały 4 drużyny, a każda wystawiała po dwie pary 2-osobowe, tworząc sztafetę 4-osobowę. Pary zawodników stały po przeciwległych stronach toru. Na hasło „start” musiały skakać slalomem z przeszkodami równocześnie z obu stron. Podczas spotkania w wyznaczonym punkcie pary wymieniały się workami i skacząc do kolejnej pary, oddawały im swoje worki. Zmiana następowała w punkcie startu. Komisja weryfikowała czas i przyznawała punkty trzem drużynom, które wykonały to najszybciej, przyznając odpowiednio od 1 do 3 punkty.

Wiele rozterek przyniosła drużynom następna konkurencja – „Rozsypane przysłowia”. Z każdej drużyny uczestniczyły 2 osoby, którym wręczono koperty z zawartością 15 losowo wybranych przysłów. Siedząc przy stolikach, musiały ułożyć i zapisać na kartkach właściwą odpowiedź z rozsypanych sentencji. Za każde poprawnie ułożone przysłowie drużyna otrzymała 1 punkt. Maksymalnie można zdobyć 15 punktów. Uczestniczki uznały, że nie było to łatwe zadanie.

Piąta konkurencja nazywała się „Żabki”. Jednocześnie  startowały 4 drużyny, a każda wystawiała po dwie pary 2-osobowe. Zawodnicy ustawiali się plecami do siebie, musieli złapać się pod ręce i na hasło „start” pierwsze pary z poszczególnych drużyn, podskokami obunóż, nie rozrywając ramion, skakały bokiem, na stojąco do wyznaczonego punktu, wracając do mety w taki sam sposób. Kolejna para postępowała analogicznie. Komisja weryfikowała czas, przyznając od 1 do 3 punktów trzem drużynom, które wykonały to najszybciej.

Ostatnią, szóstą konkurencją było wykonanie „Tatuażu ludowego”. Z każdej drużyny  uczestniczyły dwie osoby, z czego jedna była modelem, a druga malarzem. Każda z par otrzymała zestaw farb do malowania twarzy i kartkę z 3 motywami ludowymi. Zadaniem drużyn było odzwierciedlenie motywów ludowych np. na twarzy lub przedramieniu modela. Na gwizdek sędziego wszystkie drużyny, siedząc przy stolikach rozpoczęły pracę twórczą, na którą przeznaczono 15 min. Komisja weryfikowała estetykę wykonania, przyznając za każdy motyw 1 punkt. Maksymalnie można było uzyskać  3 punkty.

Komisja wyłoniła trzy najlepsze drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów we wszystkich konkurencjach, przyznając:

  • pierwsze miejsce dla KGW Osice z powiatu gdańskiego,
  • drugie miejsce dla KGW „Grabinianki” z powiatu gdańskiego,
  • trzecie miejsce dla KGW Paczewo z powiatu kartuskiego.

Komisja nagrodziła również czwartym miejscem trzy organizacje: KGW Lisie Jamy, KGW Osówek oraz KGW Różyny. Wyróżnienie za najładniejszy tatuaż przyznano dla KGW Lipy, a za najładniejszy wianek dla Stowarzyszenia Przyjaciół Skorzewa. Nagrody rzeczowe za czwarte miejsce, wyróżnienia oraz za udział dla wszystkich organizacji oraz nagrody finansowe dla najlepszych drużyn ufundował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego. Puchary dla laureatów i dyplomy dla wszystkich ufundował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, które wręczyli dyrektor PODR w Gdańsku Aleksander Mach oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Atrakcją Pikniku był występ zespołu Pieśni i Tańca „Słunuszka” oraz pokaz i nauka Zumby.

Podczas imprezy animatorzy prowadzili dla dzieci gry i zabawy z nagrodami. Członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych z Sokola p. Joanna i Tomasz Szyszka prowadzili pokaz tradycyjnej techniki wytwarzania naczyń glinianych na kole garncarskim, a tradycyjne smakowitości przygotowało KGW Paczewo. Wszyscy uczestnicy Pikniku posilili się smaczną grochówką przygotowaną ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego.

Piknik prowadził radosny artysta Paweł KONJO Konnak, a gwiazdą wieczoru był koncert zespołu SMOKEY COVER BAND.

 

Przygotowała Barbara Ditrich

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2698