Relacja z konferencji „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych – możliwości finansowania”

W dniu 20 listopada br. w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu odbyła się konferencja pt. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych – możliwości finansowania”.

Konferencję otworzył Antoni Hajdaczuk, Dyrektor Oddziału PODR w Starym Polu. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest ochrona środowiska w gospodarstwach rolnych i podejmowanie działań wspierających tę ochronę, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Pierwszy wykład pt. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej. Biomasa jako źródło energii w gospodarstwie rolnym” wygłosił prof. dr hab. inż. Mariusz Stolarski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przedstawił strukturę pozyskania energii w Polsce i Unii Europejskiej, aktualny udział energii odnawialnej w Polsce i Europie oraz cele na 2020 rok. Ponadto zaprezentował przykłady zastosowania biomasy do wytworzenia energii cieplnej w gospodarstwach rolnych.

Kolejnym prelegentem był Zdzisław Czucha – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który mówił nt. możliwości dofinansowania inwestycji odnawialnych źródeł energii, a także scharakteryzował programy wspierające odnawialne źródła energii finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Możliwości wykorzystania energii odnawialnej i aspekty techniczne fotowoltaiki przedstawił Leszek Wolanowski z firmy EKOTEC z Baldramu k. Kwidzyna. Wykładowca poruszył zagadnienie zastosowania ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym. Omówił budowę instalacji, zasadę działania systemów fotowoltaicznych i ich eksploatację oraz przykładowe koszty inwestycji i zwrot nakładów bez dotacji lub z dotacją.

Podczas konferencji wystąpił również Adam Koniszewski z firmy Glen Dimplex Polska z Poznania, który zaprezentował temat: „Aspekty techniczne pomp ciepła do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej”. Szczegółowo przedstawił pompy ciepła o różnych systemach wykorzystania dolnego źródła zasilania,  wady i zalety różnych systemów, a także udzielał odpowiedzi dotyczących prawidłowego działania systemu i omówił błędy, jakie są najczęściej popełniane podczas realizacji inwestycji.

Spotkanie zakończył Roman Łapiński z firmy ELAR z Pruszcza Gdańskiego. Przedstawił metody instalacji pomp ciepła i wyjaśnił, jak dobrać instalację do naszych potrzeb oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy.

Serdecznie dziękujemy wykładowcom za wygłoszenie interesujących wykładów, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym duża frekwencja rolników, młodzieży, przedstawicieli samorządów, doradców i innych gości oraz zadawane liczne pytania słuchaczy. W konferencji uczestniczyło 80 osób, wszystkim dziękujemy za udział.

Szczegółowe przedstawienie problematyki odnawialnych źródeł energii przyczyni się zapewne do popularyzacji tych źródeł w regionie i wpłynie na ochronę środowiska, może również przynieść korzyści inwestorom.

Adam Kopeć – Główny specjalista ds. ochrony środowiska i ekologii

Ilość wyświetleń artykułu: 2325