Relacja z II Pomorskiej Konferencji Pszczelarskiej „Pomorskie miody tradycyjne dziedzictwo kulinarne naszego regionu”
Stało się już tradycją, iż drugiego dnia odbywających się w Lubaniu Targów Rolno –Przemysłowych, w naszym Pomorskim Centrum Pszczelarstwa, gościmy pszczelarzy. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania, była produkcja miodów tradycyjnych.
W naszym województwie, na listę produktów tradycyjnych trafiły trzy odmiany miodu. Swoje doświadczenia związane z ich produkcją przedstawili:
– Jan Freda – prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach – omawiający miód pszczółkowski
– Leszek Pękala – z-ca Prezesa WZP w Gdańsku, który przestawił miód kaszubski
– Jarosław Cichocki specjalista PODR w Gdańsku, który omówił miód leśny z Biernatki
Kolejne wystąpienia dotyczyły pozyskiwania miodu oraz marketingu produktów pszczelich. Wygłosił je specjalista z LODR w Końskowoli – Cezary Kruk.
Niemałym zaskoczeniem, w trakcie konferencji, była wizyta znakomitych gości. Odwiedzili nas m.in.: Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śmigiel, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach, Wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski, Dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego w Gdyni Eugeniusz Dańczak, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Hubert Lewna , z-ca Dyrektora ANR w Gdańsku Jerzy Romanowski, przedstawiciel Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego Tadeusz Haase. Niezmiernie cieszy nas, iż grono osób sprzyjających pszczelarstwu, dla których nie jest obojętny los pszczół, ciągle rośnie.
Spotkanie zakończyło się degustacją potraw, których jednym ze składników jest miód. Twórcą specjałów miodowych była właścicielka Zagrody Edukacyjnej Pani Karola Bober . Niektóre z tych „cudów kulinarnych” można zobaczyć, ale niestety nie posmakować, na dołączonych zdjęciach.
Zorganizowanie konferencji nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego oraz środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Mamy nadzieję, iż lista miodów tradycyjnych nie zamknie się na prezentowanych trzech odmianach i w przyszłości będzie ich dużo więcej.
Na koniec relacji pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, którzy pomimo okresu najintensywniejszych prac pasiecznych, znaleźli chwilkę czasu i tak licznie odwiedzili Pomorskie Centrum Pszczelarskie w Lubaniu. Jednocześnie zapraszamy na następne imprezy, które odbędą się jeszcze w tym roku.
Jarosław Cichocki
Ilość wyświetleń artykułu: 2641