Relacja z cyklu szkoleń dotyczącego przetwórstwa
PRZETWÓRSTWO NA POZIOMIE GOSPODARSTWA ROLNEGO WARUNKIEM DYWERSYFIKACJI DOCHODU RODZIN ROLNICZYCH (ZBOŻA, OWOCE, MIĘSO I MLEKO) ORAZ PODSTAWY SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ
Trwa II etap realizacji projektu pn. „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych (zboża, owoce, mięso i mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej, organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w konsorcjum z Krajową Radą Izb Rolniczych, przy pomocy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
Głównym celem szkoleń jest przekazanie od strony praktycznej wiedzy z zakresu technologii, wymagań higienicznych, bezpieczeństwa żywności oraz wymagań prawno-administracyjnych przy zakładaniu działalności małego przetwórstwa w gospodarstwie rolnym.
Szkolenia prowadzone są w Centrum Doradztwa Rolniczego oddział w Radomiu, ul. Chorzowska16/18, która posiada bazę dydaktyczną – Centrum Praktycznego Szkolenia w zakresie Małego Przetwórstwa.
Uczestnikami szkoleń są osoby zatrudnione w rolnictwie lub leśnictwie. Udział w nich jest bezpłatny – zainteresowani mają zapewniony transport, pełne wyżywienie oraz materiały szkoleniowe.
Program realizowany jest w ciągu dwóch dni. Pierwszy dzień stanowią wykłady, podczas których obecnym przybliżona zostaje m.in. definicja sprzedaży bezpośredniej i MLO, charakterystyka i dobór surowców do kierunku przerobu, zagadnienia jakości i bezpieczeństwa żywności, formy i przepisy dotyczące żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz rola marketingu, reklamy i promocji produktów żywnościowych.
Uczestnicy mają okazję również pogłębić swoją wiedzę w zakresie znakowania produktów żywnościowych, technologii przetwarzania, technicznych i ekonomicznych aspektów uruchamiania małego zakładu przetwórczego oraz zagrożeń w przetwórstwie żywności. Omawiane są przepisy prawne obowiązujące podmioty produkujące i wprowadzające środki spożywcze do obrotu rynkowego oraz możliwości pozyskania środków na wsparcie działalności przetwórczej, dystrybucji i promocji żywności w ramach środków UE w latach 2014-2020.
Drugi dzień szkolenia to zajęcia praktyczne. Prezentowane są procesy produkcyjne przemiału zboża na mąkę, tłoczenia soku naturalnego, produkcji sera podpuszczkowego i kiełbasy.
Zajęcia praktyczne odbywają się w „małym zakładzie przetwórczym” znajdującym się przy siedzibie Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Podczas zajęć prezentowane są modelowe linie technologiczne, omówione zostaje ich działanie oraz zasady konstrukcji.
Ponadto, uczestnicy szkolenia biorą udział w procesie przetwórczym kiełbasy, gdzie własnoręcznie nawijają osłonki, które następnie wypełniane są zawartością mięsa, porcjowane i przygotowywane do parzenia.
Przy produkcji soku naturalnego kursanci selekcjonują jabłka, które poddawane zostają oczyszczeniu, rozdrobnieniu, tłoczeniu i pasteryzowaniu.
Podczas produkcji sera obecni zostają zaznajomieni z urządzeniami wykorzystywanymi do obróbki termicznej mleka. Poznają mechanizm i zasady działania pasteryzatora zbiornikowego, kotła i prasy serowarskiej. Prezentowane i omawiane są poszczególne etapy całego procesu przetwórczego mleka w ser.
Pokaz przemiału zbóż na mąkę prezentowany jest w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach, gdzie znajduje się mały młyn.
Uczestnicy mają okazję wypróbować smak wyprodukowanych przez siebie produktów.
Marta Sztandarska
Ilość wyświetleń artykułu: 2859