Relacja z warsztatów dla doradców realizowanych w ramach projektu Biobalt
W dniach od 28 lutego do 2 marca 2017r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyły się warsztaty dla doradców realizowane w ramach projektu „BIOBALT” – edukacja ekologiczna na rzecz zrównoważonego regionu Morza Bałtyckiego na terenie województwa pomorskiego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych i strefy przybrzeżnej.
Spotkania odbywały się w salach wykładowych PODR w Lubaniu, gdzie pierwszego dnia dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Andrzej Dolny otworzył warsztaty i powitał przybyłych gości. Celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie się polskich doradców z praktykami oraz narzędziami, w tym informatycznymi stosowanymi w Szwecji, w zakresie ograniczania strat substancji biogennych: azotu i fosforu w produkcji rolniczej. Jako reprezentant strony szwedzkiej warsztaty prowadziła Line Strand – doradca rolny ze Szwecji. Pomoc w tłumaczeniu zapewnił partner projektu dr inż. Andrzej Tonderski, reprezentujący firmę POMInnO. W trakcie trzydniowych warsztatów polscy doradcy rolni zapoznali się między innymi z następującymi zagadnieniami: Straty fosforu i azotu w gospodarstwach rolnych. Wyniki obserwacji w Szwecji; Zmniejszenie strat składników nawozowych azotu i fosforu – plany obiegu składników nawozowych i zarządzania obornikiem w gospodarstwach szwedzkich; Narzędzia do zarządzania zasobami w gospodarstwie w Szwecji. Szczególnie ciekawą częścią warsztatów było porównanie doświadczeń szwedzkich z polskimi praktykami.
Zainteresowanych współpracą rolników oraz inne osoby zapraszamy na stronę internetową projektu: http://archiwum.podr.pl/projekt-biobalt/, gdzie znajdują się aktualne informacje o projekcie. Realizacja projektu została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 11.4 Ochrona Różnorodności Biologicznej. Całkowity koszt projektu wynosi 748 684,00 zł, a uzyskane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 524 078,80 zł, co stanowi 70% kosztów. Projekt realizowany będzie do końca 2018 roku.
Alicja Łepek – kierownik projektu
Ilość wyświetleń artykułu: 1981