Relacja z konferencji „Kierunki rozwoju gospodarstw ekologicznych w województwie pomorskim”

„Kierunki rozwoju gospodarstw ekologicznych w województwie pomorskim” to tematyka poruszana  podczas konferencji regionalnej zorganizowanej przez PODR w Lubaniu, która odbyła się  10 marca 2017 r. na sali konferencyjnej w Lubaniu.

Spotkanie otworzył pan Andrzej Dolny, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Swoją obecnością na konferencji zaszczycili  m.in. Krzysztof Trawicki Wicemarszałek UM Województwa Pomorskiego, Krzysztof Jaszczak Dyrektor OT ARR w Gdyni, Kazimierz Sumisławski z-ca Dyrektora DROŚ Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Tomasz Augustyniak Pomorski Państwowy Wojewódzki  Inspektor Sanitarny, Danuta Makowska Dyrektor RDOŚ, Andrzej Penk Dyrektor Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Piotr Zabrocki Burmistrz Czarnego oraz Ryszard Kleinszmidt Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej.  Z pewnością świadczy to o zainteresowaniu rozwojem rolnictwa  ekologicznego.

Pierwszy wykład pt. „Sprzedaż i marketing produktu ekologicznego” przeprowadziła Anna Socha. Prelegentka zajmowała się do niedawna podobną tematyką w dużej korporacji, gdzie pracowała,  a od jakiegoś czasu jest producentem  ekologicznej czarnej porzeczki w naszym województwie. Wskazała m.in. na  świadomość wysokiej jakości  ekologicznego produktu, dlaczego klient ma zapłacić wyższą cenę za produkt certyfikowany.

Kolejny temat przedstawił  Mieczysław Babalski – producent i  przetwórca żywności ekologicznej oraz przewodniczący EKOŁANU – Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych z Pokrzydowa. Omówił  „Współpracę w działaniach –  na przykładzie EKOŁANU”. Przybliżył jakie są efekty wspólnej pracy członków stowarzyszenia, jakie dofinasowania i do jakich działań można uzyskać jako grupa oraz jakie są dalsze cele stowarzyszenia. Zachęcał, aby i w Pomorskiem rolnicy i przetwórcy również stworzyli  jakąś  grupę. Wspominał również o wielu trudnościach  zarówno w założeniu , jak i funkcjonowaniu formalnej grupy, ale także o efekcie  końcowym, który  z pewnością przynosi więcej korzyści.

Następnie Sebastian Zwierz – starszy sp. ds. grup producenckich PODR w Lubaniu, przeprowadził wykład nt. „Możliwości powstania grupy producentów żywności ekologicznej w województwie pomorskim”. Omówił formalne aspekty założenia grupy, rodzaje organizacji oraz możliwości dofinansowań np. z Agencji Rynku Rolnego do działań  inwestycyjnych.

Piotr Huszcza przedstawił temat „Żywienie upraw ekologicznych w technologii „NaturalCrop”. Zaprezentował m.in. wyniki badań przeprowadzonych z prof. J. Tyburskim po zastosowaniu odpowiednich preparatów.

Na zakończenie odbyła się debata pod hasłem „Zagadnienia problemowe producentów i przetwórców żywności ekologicznej”. Na tę część szkolenia uczestnicy najbardziej czekali. Moderatorem  dyskusji była Agnieszka Jereczek, sp. ds. rolnictwa ekologicznego  PODR w Lubaniu. Omówiono m.in. skalę i kierunek rolnictwa ekologicznego na przykładzie jednych z największych międzynarodowych targów produktów i żywności ekologicznej „BioFach” w Norymberdze, które odbyły  się w dniach 15-18 lutego 2017 r., Część z uczestników miała okazję  w tym roku być na tych targach dzięki realizacji przez PODR w Lubaniu projektu.  Wspomniano o miejscach sprzedaży produktów ekologicznych w województwie pomorskim oraz zachęcano do uczestniczenia w rozwijanym  Kiermaszu Produktów Ekologicznych podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu. Cała debata zmierzała w kierunku uzmysłowienia uczestnikom jak konieczne jest powstanie stowarzyszenia, zrzeszenia czy też innej formy grupy. Producenci i przetwórcy zgłaszali swoje uwagi, co do możliwych problemów oraz pomysły, co do rozwijania sieci sprzedaży produktów ekologicznych.

 Szkolenie zakończyło się koniecznością wyznaczenia kolejnego  terminu spotkania  w mniejszym kręgu osób, które  zadeklarowały na spotkaniu chęć przystąpienia np. do stowarzyszenia.

Podczas konferencji miała miejsce degustacja produktów ekologicznych i nie tylko. Odbyła się również sprzedaż produktów ekologicznych Wytwórni Makaronu  „BIO”BABALSCY.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania  wykładowcom, sponsorom oraz darczyńcom produktów do degustacji:

O terminie kolejnego spotkania producentów i przetwórców ekologicznych powiadomimy na stronie internetowej PODR w Lubaniu.

opracowała:  Agnieszka Jereczek

Materiały z konferencji

Ilość wyświetleń artykułu: 2514