III Kiermasz Produktów Ekologicznych w Lubaniu
W dniach 15 – 16 września 2018 r. podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej połączonej z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma w Lubaniu odbył się po raz trzeci KIERMASZ PRODUKTÓW EKOLOGICZNYCH.
Pomimo panującej w tym roku suszy, pracowitym ekologom udało się przygotować do sprzedaży zarówno świeże, jaki również przetworzone produkty. Na straganach można było kupić żywność ekologiczną od lokalnych, certyfikowanych rolników. Odwiedzający imprezę mogli nabyć m.in. ekologiczne warzywa i owoce, jajka, konfiturę z ekologicznej porzeczki czarnej, dżem i sok z malin oraz inne przetwory, wędliny i sery.
Przy kiermaszu znajdowało się stoisko informacyjne nt. rolnictwa ekologicznego. Udzielano porad jak uzyskać status rolnika ekologicznego oraz jakie formalności się z tym wiążą. Dodatkowo można było uzyskać informacje o zasadach produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów. Kupujący mieli okazję dowiedzieć się jakiego logo należy szukać na opakowaniach. Edukacja ekologiczna była możliwa dzięki realizacji zadania „Ekologia i pszczoły – Współpraca się opłaca” w ramach projektu finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (sfinansowano m.in. tablice informacyjne i ulotki Jak rozpoznać produkty ekologiczne).
Żywność ekologiczną promowali członkowie pierwszego Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE (http://biopomorze.com.pl). „BioPomorze” powstało, aby przyczyniać się do zwiększania świadomości ekologicznej wśród lokalnych społeczności. Wspólnymi siłami producenci chcą dbać o wysoką jakość pomorskich produktów ekologicznych. Do ekologii nawiązano również podczas dożynkowej Mszy Świętej. Po raz pierwszy rolnicy ekologiczni złożyli wypełniony po brzegi kosz z darami. Było to dziękczynienie i podziękowanie za zebrane plony.
Kiermasz produktów ekologicznych cieszył się zainteresowaniem nie tylko wśród kupujących produkty ekologiczne, ale również osób ciekawych rolnictwa ekologicznego, rozważających taki typ gospodarowania. Wystawiający się producenci zgodnie zauważyli rosnące zainteresowanie wśród kupujących produktami ekologicznymi, zwłaszcza wśród „młodych” rodziców. Mimo to, ciągle niska jest świadomość konsumentów. Nadal wielu kupujących nie wie jak rozpoznać produkty ekologiczne, czym różni się żywność konwencjonalna od ekologicznej i dlaczego mają zapłacić za te produkty więcej.
Dlatego też Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu pragnie kontynuować i rozwijać działania na rzecz wzrostu świadomości ekologicznej, co przełoży się na rozwój rolnictwa ekologicznego w województwie pomorskim.
Opracowała: Agnieszka Jereczek
Wystawcy III Kiermaszu Produktów Ekologicznych:
– Sabina i Waldemar Król z Kos
– Waldemar Szyszka ze Strzeszewa
– G.P.O.I W. Ełganówko
– Zbigniew Hendrich z Nowej Karczmy,
– Marian Cieśliński z Więckowy,
– Szymon Klonecki z Jeżewa,
– Sławomir Borowiak z Kolincza,
– Marek Siebert z Żukowa,
– Kamil Budzikowski z Trzepowa.
Ilość wyświetleń artykułu: 2158