Dni Pola w Kartuzach

Z inicjatywy  Biura Powiatowego Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego w Kartuzach   przy współpracy z Powiatem Kartuskim  13 lipca 2016 roku w miejscowości  Kczewo   Gmina Przodkowo  w   gospodarstwie  Pana Zygmunta  Stromskiego  odbyły się Dni Pola .

Jak przystało na kaszubską gościnność  gospodarze Danuta i Zygmunt Stromscy  na  początek spotkania podjęli gości   poczęstunkiem . Następnie przystąpiono do realizacji programu w ramach Dni Pola Powiatu  Kartuskiego  .

Przy pięknej słonecznej pogodzie licznie zgromadzeni  rolnicy około 150 osób zlustrowali  plantacje  zbóż-pszenicy jarej  Monsun odmiana przewódkowa – elastyczny termin siewu (bardzo późna jesień albo wczesna wiosna)   i pszenżyta ozimego Twingo .  Przedstawiono charakterystykę odmian i technologię uprawy , dawki nawożenia   naturalnego i mineralnego , a także  zastosowane środki  do chemicznej ochrony przed chwastami  , szkodnikami i chorobami, oraz  terminy zabiegów.  Na plantacja  krótką prelekcją przeprowadził przedstawiciel Zakładów Chemicznych  Luwena pan Marek Wysocki .W czasie lustracji rolnicy  szacowali plony na plantacji pszenicy i pszenżyta w ramach konkursu „Trafiony  Plon”.  Rozstrzygnięcie konkursu  i ogłoszenie wyników nastąpi w czasie dożynek powiatowych w Przodkowie.   Równolegle z lustracją pól odbywała się  wystawa maszyn rolniczych zorganizowana przez Firmę Rolmax Bartłomiej Korda .Zaprezentowano sprzęt do zbioru zbóż i uprawy gleby .

Po lustracji pól  odbyła się debata pt.  ”Wpływ  nowej ustawy o ustroju rolnym  i zmian w zarządzaniu  gospodarstwami ekologicznymi na sytuację polskiej wsi ”

Debatę otworzył   dyrektor PODR Aleksander Mach i  vice Starosta Kartuski Bogdan Łapa

Pierwszym prelegentem  był gospodarz spotkania pan Aleksander Mach dyr. PODR w Lubaniu ,który przedstawił priorytety PODR na lata 2016 – 2020 . Mówił miedzy innymi o alternatywnych źródłach energii , nowoczesnych technologiach prowadzenia sadów i rozwoju pszczelarstwa .Ponadto przekazał ,że PODR  jest już w nowej siedzibie w Lubaniu .

Z dniem 1 maja 2016 roku w życie weszła nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.  Duże zainteresowanie wśród rolników zmianą ustawy skłoniło BP ODR w Kartuzach do zorganizowania debaty na ten  temat . Na pytania rolników odpowiadał  Z-ca dyrektora ANR Oddziału Terenowego w Gdańsku z siedzibą w Pruszczu Gdańskim Pan Adam Śliwicki.

Główne zagadnienia związane były z nabywaniem ziemi, „kto może być nabywcą ziemi rolnej?” , „ile ziemi można kupić?” , „czy ustawa utrudni kupowanie ziemi?”

Nabywcą ziemi rolnej może być rolnik indywidualny. Rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, w której jest położona
co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. Ponadto do zakupu ziemi są uprawnione osoby bliskie rolnikowi indywidualnemu, samorządy, Kościół i związki wyznaniowe.

Ziemia będzie mogła zostać przepisana na osobę bliską zbywcy, co oznacza, że nie trzeba bać się o ojcowiznę.

Rolnicy indywidualni mogą kupować ziemię rolną do momentu, aż wielkość ich gruntów nie przekroczy 300 ha. Ustawa wstrzyma sprzedaż gruntów państwowych na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych, przeznaczonych na cele nierolnicze.

Spod rygorów ustawy są wyłączone działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara . Jednak, wytyczanie działek rolnych nie większych niż 30 arów jest sprzeczne z prawem geodezyjnym.

Kolejnym tematem debaty były zmiany w pakietach rolnictwo ekologiczne, wykład na ten temat wygłosiła specjalista  PODR ds. rolnictwa ekologicznego Pani Agnieszka Jereczek. Omówione zostały  wymogi stawiane rolnikowi realizującemu zobowiązanie ekologiczne. Przedstawiono tematy związane z wysokością stawek płatności ekologicznych, rekompensatą kosztów transakcyjnych, dotacji do kosztów kontroli
w działaniu Rolnictwo Ekologiczne oraz dodatkowe korzyści z przystąpienia do systemu jakości „Rolnictwo Ekologiczne”.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach Pan Stanisław Dudek, streścił harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020.

Zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów : Starosty Kartuskiego   , Zakładów Chemicznych Luwena w Luboniu , PHU ROLMAX  Bartłomiej Korda z Tuchlina , Biogen sp. z o.o  z Namysłowa  oraz Zygmunta i Danuty Stromskich z Kczewa .Za wsparcie serdecznie dziękujemy .

Relacja : Tadeusz Eksterowicz , Monika Kedryna ,Regina Kleina

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2832