XVIII Kaszubska Jesień Rolnicza i imprezy towarzyszące


Lista relacji:

XVIII Kaszubska Jesień Rolnicza

Konkurs na Wieniec Dożynkowy Diecezji Pelplińskiej

Relacja z wojewódzkiego  konkursu kulinarnego na „Potrawy z roślin strączkowych”

I Wystawa Gołębi Rasowych

XIII Wystawa Królików


XVIII Kaszubska Jesień Rolnicza

Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny w dniach 19 – 20 września 2015 roku odbyła się  XVIII Kaszubska Jesień  Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej. Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz trzynasty nieodłącznym elementem tej imprezy była  Wojewódzka Wystawa Królików, a po raz ósmy odbyły się zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. W tym roku po raz pierwszy odbyła się także Wystawa Gołębi Rasowych.

Podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej swój dorobek  zaprezentowało około 40 firm obsługujących rolnictwo, ponad 40 ogrodników, koło 100 firm handlowych. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Dwudziestu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak kury, kaczki, bażanty przepiórki, perliczki.

W niedzielę 20 września odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana była przez Ks. Bp Ryszarda Kasynę. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszerował  do sceny na teren wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła się pozostała część uroczystości dożynkowych.  Z rąk pana Kazimierza Plocke, sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy i pracownicy PODR w Gdańsku, działający na rzecz rozwoju rolnictwa oraz lokalnej społeczności,  otrzymali honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Oznaki otrzymali: Iwona i Ryszard Lewandowscy z gminy Nowa Karczma, Józef Jakubek z gminy Lipusz, Sławomir Muszyński z gminy Stara Kiszewa oraz Bożena Karczewska i Jan Paluszek – pracownicy PODR. Na wniosek Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego, sołtysi Ryszard Mański, Krzysztof Michnowski, Józef Formela, Jan Zdrojewski oraz Jan Zaborowski, otrzymali pamiątkowe nagrody od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zasługi na rzecz społeczności lokalnych oraz poprawy bytu i rozwoju gospodarczego mieszkańców wsi pomorskich.

Tuż po głównych uroczystościach dożynkowych odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików,  Wystawy Gołębi Rasowych oraz  konkursu AGROLIGA 2015, którego celem jest upowszechnianie pozytywnych wzorców, promowanie  najlepszych rolników i najlepszych firmy pracujących na rzecz rolnictwa. Spośród 25 wieńców dożynkowych, biorących udział w konkursie, I miejsce zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie. W Wojewódzkiej Edycji konkursu AGROLIGA 2015 zwycięzcą w kategorii rolnicy został pan Kazimierz Śledź z miejscowości Rybiny (gmina Stegna). Pucharami, ufundowanymi przez Dyrektora PODR, nagrodzono Wdzydzki Park Krajobrazowy z Kościerzyny za najpiękniejsze stoisko tegorocznych Targów oraz Osadę Burego Misia za „ser górowi”  w konkursie Hit Targów.

Tego dnia na placu targowym odbył się konkurs kulinarny „Potrawy z roślin strączkowych”, a jego zwycięzcą zostało Koło Gospodyń Wiejskich z Koźmina (gmina Skarszewy), które przygotowało przepyszny pasztet strączkowy. Nagrodę ufundował PODR. Niedziela była dniem bogatym w różnorodne konkursy i zabawy. Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała bardzo udany Piknik Mleczny, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła zabawę edukacyjną pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której wszystkie chętne dzieci miały okazję poznać zasady bezpieczeństwa na drodze. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Kościerzyny zorganizowało zawody strzeleckie. Emocji było co niemiara, a zwycięzcą został Paweł Jankowski z gminy Kościerzyna.

Cały dzień bawiły nas zespoły: „4 Asy” z Nowego Klincza, zespół FUKUS oraz gwiazda wieczoru – zespół VOX. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych i nawet przelotne deszcze nikogo nie wystraszyły.

Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej byli: Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni. Naszymi Partnerami byli: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Pomorska Izba Rolnicza oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Patronat medialny objęli: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Kaszëbë, Telewizja KASZUBY, Kościerskie.info, kościerzyna24.info, pieknekaszuby.pl, !Pomorskie, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, a także czasopisma: Pielgrzym, Rolnik Pomorski oraz Expres Rolniczy.


Konkurs na Wieniec Dożynkowy Diecezji Pelplińskiej

Podczas tegorocznych Dożynek Diecezji Pelplińskiej w Lubaniu przed Mszą św. został przeprowadzony konkurs na wieńce dożynkowe. Wyplatanie wieńców to nasza piękna polska tradycja kulturowa od wielu lat, dlatego konkurs ten ma bardzo duże znaczenie w obchodach tego właśnie święta.

Organizatorem konkursu był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, który ufundował nagrody laureatom. Komisja dokonała oceny zgłoszonych wieńców i wytypowała:

  • I miejsce zajęło KGW z Pączewa z wieńcem nr 1 i otrzymało nagrodę w wysokości 1000 zł
  • II miejsce zajęło Sołectwo Powałki z gminy Chojnice z wieńcem nr 5 i otrzymało nagrodę w wysokości 600 zł
  • III miejsce zajął Dekanat Bytowski Parafia Pomysk Wielki z wieńcem nr 25 i otrzymał nagrodę w wysokości 400 zł

Poziom wykonania zgłoszonych wieńców był bardzo wysoki, dlatego komisja przyznała 4 wyróżnienia:

  • Wyróżnienie otrzymała Parafia Lubichowo z wieńcem nr 2, nagrodę specjalną ufundował Hubert Lewna – przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku woj. Pomorskiego,
  • Wyróżnienie otrzymało Sołectwo Skrzydłowo z wieńcem nr 14, nagrodę specjalną ufundował Andrzej Pollak – Wójt Gminy Nowa Karczma,
  • Wyróżnienie otrzymało KGW Przymuszewo z wieńcem nr 12, nagrodę specjalną ufundował ARiMR, którą wręczyła Pani Stanisława Bujanowicz – zastępca dyrektora ARiMR,
  • Wyróżnienie otrzymało Sołectwo Mezowo z wieńcem nr 16, nagrodę specjalną ufundował Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Relacja z wojewódzkiego  konkursu kulinarnego na „Potrawy z roślin strączkowych”

      W minioną niedzielę 20 września 2015 r., podczas XVIII Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu, Dział Przedsiębiorczości WGDiA Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował i przeprowadził konkurs kulinarny pn. „Potrawy z roślin strączkowych”, skierowany do organizacji pozarządowych z województwa pomorskiego. Przedmiotem konkursu były potrawy z nasion i/lub strąków roślin strączkowych: grochu, fasoli i bobu. Dopuszczono również potrawy z soczewicy, które są charakterystyczne dla Polski Wschodniej. Celem konkursu było m. in. upowszechnienie wiedzy o staropolskich tradycjach kulinarnych, aktywizacja organizacji pozarządowych oraz wybór najsmaczniejszej potrawy. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora Pomorskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksandra Mach, w składzie: przewodnicząca – Grażyna Greinke, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie oraz członkowie Daniel Roman, Ekspert ds. Finansowania Agrobiznesu Departament Ekspertów Agro Regionu Północnego Banku BGŻ BNP PARIBAS S.A. i Gabriela Łozowicka, główny specjalista ds. Organizacji i Rozwoju Rolnictwa z Pomorskiej Izby Rolniczej, oceniała 15 potraw zgłoszonych z pięciu powiatów: kościerskiego, kartuskiego, starogardzkiego,  wejherowskiego i gdańskiego. Po ocenie i degustacji komisja przyznała:

  • I miejsce dla KGW z Koźmina za pasztet strączkowy,
  • II miejscu dla Kościerskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata” za sałatkę fasolowo-owocową z żurawiną,
  • III miejsce dla KGW z Małego Klincza za potrawkę z soczewicy.

Wszystkim organizacjom prezentującym potrawy konkursowe dyrektor PODR w Gdańsku Aleksander Mach ufundował i wręczył dyplomy oraz nagrody za udział. Nagrody i puchary dla zwycięzców ufundowali: PODR w Gdańsku, Pomorska Izba Rolnicza,  Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku z siedzibą w Pruszczu Gdańskim, Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Gdyni oraz  Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A.

W imieniu nagrodzonych organizacji piękne podziękowanie kieruję do sponsorów.

Specjalne  podziękowanie kieruję do komisji konkursowej za pracę społeczną i poświęcony czas w dzień wolny od pracy. Dziękuję również naszym PANIOM za mobilizację i uśmiech – stałe elementy partnerskiej współpracy. Do smacznego zobaczenia w przyszłym roku!

Przygotowała: Barbara Ditrich

 


I Wystawa Gołębi Rasowych Lubań 19-20.09.2015

Podczas tegorocznej Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu po raz  pierwszy odbyła się Wystawa Gołębi Rasowych. Organizatorem wystawy był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku przy współorganizacji samych hodowców zrzeszonych w:

  • Trójmiejskim Związku Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt .
  • Stowarzyszeniu Hodowców Ptaków Ozdobnych i Drobnych Zwierząt Futerkowych z Pruszcza Gdańskiego.
  • Pelplińskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego
  • Rumski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

Na wystawie swoje gołębie zaprezentowało 27 hodowców łącznie wystawiając ponad 500 sztuk w 21 rasach, wycenie poddano 255 gołębi. Ocena eksponatów dokonała komisja złożona z sędziów czynnych Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w składzie: Sławomir Czapiewski, Kazimierz Jendrzejewski, Cierpiałowski Robert, Wróbel Sławomir. Ocena odbyła się w oparciu o obowiązujące regulaminy – instrukcje oceny i wzorce rasowe zatwierdzone przez Kolegium Sędziów PZHGRiDI.

wg skali :

    • 97-100 pkt – doskonały – DS.
    • 96        pkt – wybitny – W
    • 93-95  pkt – bardzo dobry – Bd
    • 91-92  pkt – dobry  – D
    • 90       pkt – zadowalający – Z
    • 0-89    pkt – niezadowalający – N
    • Pokaz       – bez oceny – Bo

Po ocenie Komisja  przyznała najwyżej wypunktowanym zwierzętom następujące tutuły:

Czempion Wystawy:

Gdański Wysokolotny – Sokół Gdański – hodowca Andrzej Bujak – 96 pkt.

Najlepsza kolekcja Wystawy:

Kolekcja rasy Grzywacz Polski – hodowca Adrian Block – 381 pkt.

Wyróżnienia dla zdobywców I kolecji w poszczególnych rasach :

  1. Gdański Wysokolotny – Sokół Gdański – Bielawski Ryszard – 380 pkt.
  2. Gil – Penkowski Zbigniew – 377 pkt.
  3. Hiszpan – Stefan Brożek – 377 pkt.
  4. Showracer – Franciszek Kołsut – 376 pkt
  5. Garłacz Tęczowy – Watkowski Przemysław – 376 pkt.
  6. Garłacz Górnośląski Białogłowy – Wyszomirski Zdzisław – 375 pkt.
  7. King – Bieliński Tomasz -375 pkt.
  8. Listonosz Polski – Wyszomirski Zdzisław – 374 pkt

Ponadto w poszczególnych rasach w zależności od liczebności przyznawano tytuły zwycięzca lub wyróżniony w rasie.

Pozostałe gołębie oraz licznie prezentowany drób ozdobny,  ptactwo domowe i egzotyczne wystawiane były w ramach pokazu tych zwierząt. Nagrodzeni hodowcy gołębi z rąk dostojnych gości Dożynek Diecezji Pelplińskiej i Kaszubskiej Jesieni Rolniczej, otrzymali puchary ufundowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Wszyscy wystawcy dyplomy za osiągniecia hodowlane wręczone przez Dyrektora PODR Aleksandra Mach oraz jego zastępcę Krzysztofa Pałkowskiego. Ponadto nagrody rzeczowe ufundowane przez GS Sierakowice i BGŻ.

Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających Kaszubską Jesień Rolniczą i uczestniczących w Dożynkach Diecezji Pelplińskiej. Prawdziwy podziw zarówno dzieci jak i dorosłych wbudzało ptactwo egzotyczne – szczególnie fruwające i chodzące po placu papugi.

                                                                                      Maria Gwizdała
PODR Gdańsk


XIII Wystawa Królików 

Podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu, w dniach 19-20.09.2015r odbyła się już XII Wystawa Królików. Króliki zostały zaprezentowane przez 22 wystawców, właścicieli stad objętych oceną wartości użytkowej i hodowlanej oraz ferm produkcyjnych. Łącznie zaprezentowano 128 sztuk, w tym do oceny fenotypy przedstawiono 51 sztuk w następujących rasach:

  • Belgijski Olbrzym Szary,
  •  Belgijski Olbrzym Biały,
  •  Francuski Baran,
  •  Olbrzym Srokacz,
  •  Nowozelandzki Biały,
  •  Nowozelandzki Czerwony,
  •  Wiedeński Niebieski,
  •  Kalifornijski,
  •  Wielki Jasnosrebrzysty,
  •  Hermelin,
  • Castorex,

Wszystkie zwierzęta ocenia się punktując poszczególne cechy. Tak ocenie podlegają następujące cechy, otrzymując maksymalnie:

a/ masa ciała                           – 10pkt.

b/ budowa ciała                      – 20pkt.

c/ typ rasowy                          – 20pkt.

d/ jakość okrywy włosowej    – 20pkt.

e/ barwa okrywy włosowej     – 10pkt.

f/ specyficzne cechy rasowe   – 20pkt.

Punktacje wpisuje się do arkusza oceny i sumuje się, przy czym maksymalna suma punktów za wszystkie cechy wynosi 100 pkt.

Po przeprowadzeniu oceny punktowej zgodnej z wzorcami rasowymi,  komisja w składzie Wilhelmina Gibowska i Liliana Beszczyńska – ekspertki Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, z pośród zwierząt o najwyższej punktacji metodą porównawcza wybrała czempiony i wice czempiony w poszczególnych grupach i rasach.

Tak to na tegorocznej wystawie zostały wyróżnione następujące zwierzęta:

  • Czempion – królik rasy Belgijski Olbrzym Szary – hodowca: Elżbieta i Paweł Wojda,
  • V-ce czempion – królik rasy Belgijski Olbrzym Szary – hodowca Jan Wencel,
  • Czempion – królik rasy Francuski Baran – hodowca Adam Cieszyński,
  • V-ce czempion – królik rasy Olbrzym Srokacz – hodowca Roman Szawłowski,
  • Czempion – królik rasy Nowozelandzki Biały – hodowca Marlena i Krzysztof Potrykus,
  • V-ce czempion – królik rasy Kalifornijskiej – hodowca Mirosław Adamczyk,
  • V-ce czempion – królik rasy Wielki Jasnosrebrzysty – hodowca Wiesław Nowak,
  • V-ce czempion – królik rasy Hermelin – hodowca Elżbieta i Paweł Wojda

Hodowcy wyróżnionych czempionatami i v-ce czempionatami otrzymali nagrody regulaminowe oraz puchary ufundowane przez  dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Pana Aleksandra. Zdobywcy czempionów ponadto paszę ufundowana przez Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopską w Sierakowicach.

Z roku na rok oferta prezentowana przez hodowców królików jest coraz bogatsza i bardziej różnorodna. Zwierzęta wystawowe wypielęgnowane i wzorowo przygotowane do wystawy cieszą oczy  znawców i zwiedzających zachęcając coraz liczniejszą rzeszę wielbicieli do ich hodowli.

                                                                                                                                       Maria Gwizdała
PODR Gdańsk


 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 3590