Dobre Praktyki Współpracy Na Rzecz Wiejskiego Produktu Turystycznego

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku wspólnie z Rejonowym Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku zorganizował, wyjazd studyjno-szkoleniowy pn. „DOBRE PRAKTYKI WSPÓŁPRACY NA RZECZ WIEJSKIEGO PRODUKTU TURYSTYCZNEGO NA PRZYKŁADZIE REGIONU PODLASIA” który odbył się w dniach 1-3 lipca 2015r.

Wyjazd studyjno-szkoleniowy miał na celu:

  • zapoznanie grupy uczestników z różnymi formami przedsiębiorczości na terenach wiejskich

Podlasia i Mazowsza z uwzględnieniem szlaków tradycji kulinarnych, kultury i zwyczajów, wypoczynku, edukacji, warsztatów wiejskich rzemieślników;

  • poznanie pomysłów lokalnych społeczności zrealizowanych jako metody aktywizowania społeczności wiejskiej;
  • pokazanie na przykładzie ,,Szlaku folkloru i smaków Mazowsza” procesu budowania i komercjalizacji produktów turystyki wiejskiej.

Uczestnicy wyjazdu studyjno-szkoleniowego zapoznali się z tradycjami staropolskimi ,,Mazowiecka Micha Szlachecka”, oferta skierowana jest dla wszystkich tych, którzy cenią sobie smak wyśmienitej kuchni, chcą odpocząć na łonie natury delektując się smakiem potraw podawanych niegdyś na polskim stole. Inicjatywę utworzenia szlaku podjęły trzy obiekty leżące na Wschodnim Mazowszu, niespełna 100 km od Warszawy: Restauracja ,,Zaścianek Polski” z Siedlec, Retro Skibniew i Dwór Mościbrody oraz Pałac w Partykozach, Gorzlnia
w Krzesku, Choco Fruit i Piekarnia Ratuszowa w Siedlcach. ,,Szlak folkloru i smaków Mazowsza”, to w rzeczywistości szlak, gdzie nakładają się na siebie dwie kultury – mazowiecka i podlaska. Kształtowały się one przez wieki przejmując zwyczaje i wpływy i elementy kuchni białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej. Podczas wędrówki po szlaku uczestnicy wyjazdu szkoleniowego mogli aktywnie skorzystać z takich atrakcji jak: warsztaty kulinarne w Dworze Mościbrody (filetowanie, przygotowanie karpia z dworskich stawów) oraz garncarskie w Gospodarstwie Agroturystycznym Agrochmielnik w Chmielewie. Duże wrażenie na uczestnikach wywarł prywatny ogród botaniczny oraz ptaszarnia w Suchożebrach. Ogród jest dużą atrakcją turystyczną okolic Siedlec. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Siedlce, poznali historię miasta, które za sprawą księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej było jednym z najważniejszych centrów kultury osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej. W Siedlcach uczestnicy zwiedzili również Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce obrazem hiszpańskiego malarza El Greco ,,Ekstaza św. Franciszka” z końca XV wieku. To obraz przypadkowo znaleziony na plebanii w Kosowie Lackim koło Sokołowa 40 lat temu, w bardzo złym stanie. Dopiero 10 lat temu obraz ten został po raz pierwszy publicznie pokazany. To stała ekspozycja dopełniająca całość zbiorów sztuki Podlasia znajdującego się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. W ramach ,,Szlaku folkloru i smaków Mazowsza” uczestnicy zwiedzili Pałac w Partykozach, który jest perełką architektoniczną na Podlasiu. Zapoznali się z ofertą kulinarną Restauracji ,,Zaścianek Polski” z Siedlec oraz Retro Skibniew, gdzie promuje się tradycyjne potrawy regionalne kuchni mazowieckiej i podlaskiej.

W wyjeździe studyjno-szkoleniowym pn. „DOBRE PRAKTYKI WSPÓŁPRACY NA RZECZ WIEJSKIEGO PRODUKTU TURYSTYCZNEGO NA PRZYKŁADZIE REGIONU PODLASIA” uczestniczyli rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani podjęciem działalności około turystycznej. Miłą, śpiewającą atmosferę podczas wyjazdu zapewnili członkowie Zespołu Ludowego ,,Wesoła Gromadka” z Tychnów.

 

                                                                                                          Agnieszka Rojewska

Ilość wyświetleń artykułu: 2523