Relacja z Pomorskiego Przeglądu Folklorystycznego
W dniach 26-27 lipca 2014 r. w Lubaniu k. Kościerzyny odbył się Pomorski Przegląd Folklorystyczny, a jego organizatorami byli: Samorząd Województwa Pomorskiego i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Imprezę otworzył Aleksander Mach – dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, witając przybyłych gości, w tym członków zespołów folklorystycznych.
Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Patronat medialny objęli: Radio Gdańsk S.A., Radio Kaszëbë, Dziennik Bałtycki, Rolnik Pomorski, Telewizja Kaszuby, Portal województwa pomorskiego Wrota Pomorza, Portal internetowy Piękne Kaszuby oraz Portal internetowy Kościerzyna 24 info.
Przegląd obejmował dwie kategorie: zespoły dziecięce i młodzieżowe oraz zespoły dorosłych. W sobotę zaprezentowało się na scenie sześć zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w podkategorii zespoły taneczne. Były to: „Roczitkòwe Jagòdë” z Rokit, Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” z Tuchlina (w wieku 3-10 lat), Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” (w wieku 11-15 lat), Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna” z Kościerzyny, „Malutkie Gzubki” ze Starogardu Gdańskiego oraz „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza. Przychylność publiczności (i nagrodę publiczności) zyskał Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” w wieku 3-10 lat z powiatu kartuskiego, na który oddano największą liczbę głosów. Nagrodę główną Grand Prix jury przyznało Dziecięcemu Kaszubskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” w wieku 11-15 lat. Na podium stanął również zespół „Kaszubskie Nuty” z powiatu kościerskiego, który nagrodzono I miejscem.
W niedzielę wystąpiło 9 zespołów dorosłych w 3 podkategoriach: zespoły wokalno-instrumentalne, kapele ludowe i zespoły taneczne. Były to: „Kaszubianki” z Władysławowa, „Wesoła Gromadka” z Tychnów, Zespół Śpiewaczy „Serenada” z Czarnego, Zespół Ludowy „Słowinki” z Debrzna, Kapela Kaszubska „Czarne Kapelusze” z Mechowa, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” z Sierakowic, Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” z Brus, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” z Kościerzyny oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kociewie” ze Starogardu Gdańskiego. Nagrodę główną Grand Prix komisja przyznała Kaszubskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Sierakowice” z powiatu kartuskiego, natomiast Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” z powiatu kościerskiego nagrodzono I miejscem w podkategorii „Zespoły taneczne” oraz Nagrodą Publiczności. I miejsce w podkategorii kapele ludowe przyznano Kapeli Kaszubskiej „Czarne Kapelusze” z powiatu puckiego, zaś I miejsce w podkategorii zespoły wokalno-instrumentalne zdobyła „Wesoła Gromadka” z powiatu kwidzyńskiego.
Dwudniowe zmagania zespołów oceniało jury w składzie: przewodniczący – Jan Zamkowski oraz członkowie: Wioletta Stoltmann, Magda Nykiel i Barbara Ditrich. Ocenie podlegały takie elementy, jak: dobór repertuaru i powiązanie z regionem, czystość brzmienia i instrumentacja, walory wokalne, zgodność tańców, śpiewu i muzyki z tradycjami regionu, czystość gwary, interpretacja, dobór kostiumów i strojów ludowych oraz ogólne walory artystyczne. Publiczność natomiast miała możliwość oddania głosu na wybrany przez siebie zespół za pomocą kuponów do głosowania.
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku ufundował wszystkim zespołom dyplomy i nagrody za udział w kategorii dziecięcej, które wręczył Aleksander Mach – dyrektor PODR.
Fundatorami nagród finansowych za pierwsze miejsca, nagród głównych oraz nagrody publiczności w obu kategoriach było Województwo Pomorskie.
Nagrody zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach środków przewidzianych na ten cel w Planie Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015.
Pomorski Przegląd Folklorystyczny był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Ilość wyświetleń artykułu: 3258