Ruszył nowy program priorytetowy „MOJA WODA”
Ruszył nowy program priorytetowy „MOJA WODA” – dotacja
na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe
1 lipca br. został uruchomiony program priorytetowy „Moja Woda” na inwestycje na przydomowe instalacje magazynujące wody opadowe i roztopowe. Ten program o zasięgu krajowym wdrażany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), a realizowany będzie w latach 2020-2024. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym od 1 lipca 2020 r. do 31 maja 2024 r. lub do wyczerpania puli środków.
Budżet programu wynosi 100 mln zł i w całości przeznaczony jest na bezzwrotne formy dofinansowania – dotacje. Umożliwi on dofinasowanie 20 tys. sztuk instalacji służących zagospodarowaniu wody opadowej.
Beneficjenci programu
Beneficjentami programu są osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z uwzględnieniem domów nowo budowanych z kompletnym systemem orynnowania dachu (na dzień wypłaty dofinasowania musi być oddany do użytkowania).
Koszty kwalifikowane
Okres kwalifikowalności kosztów to czas od 1 czerwca 2020 roku do 30 czerwca 2024 roku.
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się koszty zakupu, montażu, budowy i uruchomienia instalacji, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, takich jak:
- przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
- instalacja rozsączająca;
- zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny:
– zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,
– zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest, aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.),
– zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2 m3 pojemności;
- elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Jakie wsparcie
Program przewiduje dofinansowanie w formie dotacji, nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i nie więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.
Procedura składania wniosków
Wnioski o dofinansowanie należy składać do Funduszu obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowana jest nieruchomość, na której realizowane będzie przedsięwzięcie, na obowiązującym formularzu zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji elektronicznej poprzez Portal Beneficjenta.
W celu złożenia wniosku wnioskodawca rejestruje konto na Portalu Beneficjenta, dostępnym na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku. Rejestracja konta umożliwi pobranie elektronicznej wersji formularza wniosku. Pobrany wniosek należy wypełnić i przesłać poprzez ten portal. Następnie należy wypełniony formularz wniosku wydrukować, podpisać i dostarczyć za pomocą poczty tradycyjnej wraz z załącznikami na adres:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
80-861 Gdańsk, ul. Rybaki Górne 8
O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data wpływu papierowej wersji wniosku, potwierdzana na pierwszej stronie dostarczonego wniosku poprzez stempel kancelarii Funduszu.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej https://wfos.gdansk.pl/konkursy/moja-woda
Opracował Adam Kopeć
Ilość wyświetleń artykułu: 611