Relacja z konferencji „Przez innowacyjność do sukcesu”
27 lutego br. w pięknej scenerii zamku w Gniewie odbyła się konferencja pt. „Przez innowacyjność do sukcesu”. Została ona zorganizowana przez wydawnictwo „Farmer” przy współpracy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.
Była to już 4 edycja dorocznej konferencji. Poprzednie 3 odbyły się w Oddziale PODR w Starym Polu. Każda z nich cieszyła się dużym zainteresowaniem pomorskich rolników, co jest wynikiem aktualności prezentowanych tematów oraz wykładowców, którzy zaliczani są do najlepszych ekspertów w kraju w danej dziedzinie.
Tematami wiodącymi tegorocznej konferencji były:
– finanse w gospodarstwie,
– technika ochrony roślin,
– intensywna uprawa rzepaku ozimego,
– nawożenie wysokoprodukcyjnej pszenicy ozimej.
Otwarcia konferencji dokonali: Krzysztof Pałkowski – z-ca Dyrektora PODR w Gdańsku oraz Wojciech Konieczny – z-ca Redaktora Naczelnego miesięcznika Farmer, portal farmer.pl.
Możliwości finansowania inwestycji omówili przedstawiciele Banku BGŻ – Joanna Janiak-Wyroślak i Mariusz Sakowski.
Zagadnienia związane z techniką i bezpieczeństwem stosowania środków ochrony roślin przedstawił dr Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zwrócił on uwagę m. in. na znaczenie prawidłowego doboru rozpylaczy, gwarantującego precyzję stosowania środków ochrony roślin oraz nowe regulacje prawne, dotyczące postępowania z pestycydami. Są to tematy szczególnie ważne w kontekście wprowadzenia 1 stycznia 2014 r. obowiązku stosowania przez rolników zasad integrowanej ochrony roślin.
Dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił nawożenie wysokoprodukcyjnych plantacji rzepaku i pszenicy ozimej. Temat ten był szczególnie interesujący dla uczestników konferencji, ze względu na duży udział tych roślin w strukturze zasiewów w naszym regionie oraz rozpoczęcie już przez rolników wiosennego nawożenia roślin.
Niemniej istotny temat przedstawił prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Dotyczył on ochrony rzepaku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wczesnowiosennego.
Według szacunków PODR w województwie pomorskim jesienią ubiegłego roku zasiano ponad 46 tys. ha rzepaku ozimego i 254 tys. ha zbóż ozimych, z czego prawie połowa, tj. 123 tys. ha to zasiewy pszenicy ozimej. Największa powierzchnia uprawy tych roślin znajduje się na Żuławach i Powiślu, tam też uzyskiwane są najwyższe plony. W powiecie malborskim w 2014 r. średnie plony rzepaku wyniosły 4,3 t/ha a pszenicy ozimej prawie 7 t/ha. Najlepsze gospodarstwa zbierały w tym czasie ponad 5 t/ha rzepaku i 12 t/ha pszenicy ozimej. Ze względu na suszę, która wystąpiła w zeszłym roku na tym obszarze, jest to bardzo dobry wynik. Stan ozimin jest w tej chwili zadawalający, niepokoi jednak ciągle mała ilość opadów.
Osiąganie wysokich wydajności w produkcji polowej wymaga od rolników stałego pogłębiania wiedzy. Spotkanie w Gniewie było do tego doskonałą okazją.
Podczas konferencji zaprezentowana była także oferta firm:
– Bank BGŻ,
– John Deere Polska,
– Agravita® Wiedza. Technologia. Kompleksowość.,
– Kazgod,
– Intermag.
Ilość wyświetleń artykułu: 2456