Podsumowanie XI Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2018 r.

Już po raz XI odbył się wojewódzki etap Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne  w kategorii „ekologia środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Tradycją stało się, że uroczyste wręczanie nagród laureatom odbywa się w Lubaniu. W tym roku miało to miejsce w dniu 16 września 2018 r. podczas XXI Kaszubskiej Jesieni Rolniczej połączonej z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej oraz Gminy Nowa Karczma.

Organizatorem tego etapu Konkursu był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Tab. 1. Wykaz laureatów etapu wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2018 r.

Dyplomy oraz szklane statuetki wręczył Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – Andrzej Dolny. Zwycięzcy otrzymali również nagrody rzeczowe, m.in. narzędzia ogrodowe, które z pewnością przydadzą się w każdym z nagodzonych gospodarstw. Nagrody zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w ramach realizacji  zadania „Ekologia i pszczoły – Współpraca się opłaca”.

W tegorocznym konkursie wyraźnie wybiła się kategoria „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Właśnie do tej kategorii zgłosiło się najwięcej rolników. Jest to dowód na rosnącą ilość gospodarstw produkcyjnych, które wprowadzają na rynek produkty ze statusem „ekologiczny”. Mało tego, gospodarstwa te są na tyle dobrze prowadzone, że prócz regulaminowych kategorii konkursu komisja postanowiła wyróżnić dodatkowo 2 gospodarstwa.

Zwycięzcy, którzy zajęli I lokaty, będą brali udział w dalszej części tego konkursu. Liczymy na następne osiągnięcia, już na etapie krajowym.

LAUREACI W KATEGORII „EKOLOGIA ŚRODOWISKO”:

I MIEJSCE: Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni  „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie,  pow.  człuchowski

Jedną z kluczowych dziedzin działalności Ośrodka w Wandzinie jest realizacja programów ekologicznych, w tym: ochrona różnorodności biologicznej, proekologia, profilaktyka i edukacja ekologiczna. Na terenie ośrodka prowadzone jest certyfikowane gospodarstwo – multidyscyplinarne ekologiczne przedsiębiorstwo społeczne, zajmujące się hodowlą rodzimych ras zwierząt gospodarskich, uprawą warzyw i ziół, starych wysokopiennych odmian drzew owocowych, a także tradycyjnym przetwórstwem warzyw i owoców. Aktualnie uprawiane są warzywa – w tunelach foliowych: papryka, ogórki, rzodkiewka, pomidory oraz w gruncie: marchew, cebula, kapusta pekińska, buraki, brokuł, seler, pietruszka, dynia, cukinia, koper włoski, jarmuż, pory oraz zioła takie jak: majeranek, lubczyk, tymianek, bazylia, mięta pieprzowa. Uprawy te zajmują powierzchnię 0,87 ha. Są wykorzystywane przede wszystkim do przygotowywania posiłków i realizacji zbilansowanych diet medycznych dla pacjentów ośrodka.

 

LAUREACI W KATEGORII  „EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO TOWAROWE”

I MIEJSCE: Waldemar Król z Kos, powiat kartuski

Gospodarstwo rodzinne, prowadzone przez małżonków Sabinę i Waldemara oraz z pomocą  dzieci, od 6 lat objęte jest certyfikacją ekologiczną. W gospodarstwie uprawiane są głównie warzywa, owoce oraz rośliny zbożowe i paszowe dla drobiu. U Państwa Król można zakupić m.in. pomidory, ogórki, maliny, truskawki oraz jajka od kur z wolnego wybiegu. Z wyprodukowanych surowców przygotowywane są również przetwory w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego takie jak: domowy ketchup, syrop i dżem z malin, syrop z mniszka i inne. Od 2017 r. gospodarze współtworzyli i wstąpili do pierwszego Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE. Zagroda cały czas się rozwija. Z dofinasowania w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” w ramach PROW 2014-2020 udało się rozwinąć przetwórstwo w ramach RHD i zakupić np. profesjonalną tłocznię do soków, w trakcie realizacji jest modernizacja pomieszczenia na chłodnię i kurnika, zakup prefabrykatu z wykorzystaniem na kompost, pielnik.  Właściciele starają się również o dofinansowanie z Unii Europejskiej na agroturystykę. W tym roku promowali również swoje gospodarstwo oraz syrop z mniszka lekarskiego podczas Święta Produktów Tradycyjnych, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku – Oliwie.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w tegorocznym konkursie, gratulują tak dobrze zorganizowanych  gospodarstw oraz zapraszają do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania fundatorowi nagród, dzięki któremu laureaci konkursu mogli otrzymać wartościowe nagrody:

opracowała: Agnieszka Jereczek

Ilość wyświetleń artykułu: 1622